Mokslininkai: pasaulis dar nepasirengęs kūdikiams redaguotais genais

Garsių mokslininkų grupė tarptautinėje konferencijoje Honkonge ketvirtadienį pareiškė, jog dar per anksti daryti nuolatinius žmonių DNR pakeitimus, kuriuos gali paveldėti ateities kartos, kaip kad teigia padaręs vienas kinų mokslininkas.

Šios savaitės tarptautinę genų redagavimo konferenciją Honkonge sukrėtė Kinijos universiteto profesoriaus He Jiankui (He Dziankui) pareiškimas, kad jis sukūrė pirmuosius pasaulyje genetiškai pakoreguotus kūdikius. Pasak jo, prieš kelias savaites gimusių dvynukių DNR buvo pakeista, kad jos neužsikrėstų ŽIV.

Genų redagavimas suteikia galimybę perrašyti genetinį kodą siekiant gydyti ligas ar jų išvengti.

Genų redagavimas potencialiai gali reikšti pagalbą jau gimusiems žmonės ir šios srities bandymai jau vyksta, tačiau pareiškime, kurį ketvirtadienį paskelbė Honkongo konferencijos vadovai, sakoma, jog neatsakinga bandyti šią technologiją su kiaušinėliais, spermatozoidais ar embrionais, išskyrus laboratorinius tyrimus, nes dar nepakanka žinių apie tokių metodų keliamus pavojus ar saugumą.

Pietų Kinijos Šendženo mieste įsikūrusio Pietų mokslo ir technologijų universiteto (SUSTech) profesorius He Jiankui konferencijoje kalbėjo trečiadienį. Konferencijos vadovai paragino atlikti nepriklausomą tyrimą dėl jo pareiškimų.

To, ką sako padaręs He Jiankui, nepriklausomi šaltiniai nėra patvirtinę. Jis ketvirtadienį vėl turėjo kalbėti konferencijoje, bet jau išvyko iš Honkongo ir per atstovą atsiuntė pareiškimą, kuriame sako: „Liksiu Kinijoje, savo tėvynėje, ir visiškai bendradarbiausiu su visais tyrimais dėl mano darbo. Mano neapdoroti duomenys bus prieinami trečiosios šalies patikrinimui.“

Keli garsūs mokslininkai sakė, kad He Jiankui paskelbtas atvejis parodo šios mokslo srities nesugebėjimą kontroliuoti savęs ir griežtesnių principų ar taisyklių būtinybę.

„Nėra neprotinga tikėtis, kad mokslo bendruomenė“ laikytųsi gairių, sakė grupei vadovavęs Nobelio medicinos premijos laureatas Davidas Baltimore’as (Deividas Baltimoras) iš Kalifornijos technikos instituto.

Jau egzistuoja tam tikros taisyklės, kurios turėjo sutrukdyti tam, ką sakosi padaręs He Jiankui, pažymėjo Alta Charo (Alta Čaro), teisės ir bioetikos specialistė iš Viskonsino universiteto, viena konferencijos organizatorių.

„Manau, kad ši nesėkmė yra jo, o ne mokslo bendruomenės“, – pridūrė A. Charo.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close