Rinkimų sezonas prasideda – būkite budrūs

Lapkričio 7 dieną oficialiai prasidėjo savivaldos rinkimų politinės kampanijos laikotarpis ir visuomeninė organizacija „Baltosios prištinės“ pradeda aktyvią politinės reklamos ir agitacijos stebėseną. Akivaizdu, kad nemaža dalis kandidatų jau yra žinomi ir praktiškai pradėjo savo rinkimines kampanijas, tačiau politinei kampanijai skiriamos lėšos bus skaičiuojamos, o politinė reklama reguliuojama – tik nuo šios dienos.

 

„Su kiekvienais rinkimais ryškėja tendencija iškelti ir visuomenei viešai pristatyti kandidatus kuo anksčiau. Iš vienos pusės, džiugu, kad per ilgesnį laikotarpį rinkėjus pasiekia daugiau informacijos apie artėjančius rinkimus, bet, kita vertus, dažniausiai iš anksto skleidžiama politinė reklama nėra reguliuojama, stebima ir gali būti finansuojama iš neaiškių šaltinių,“ – teigia visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė. Organizacijos atstovės nuomone, vertinant politinės reklamos ir agitacijos praktikas, yra reikalingi įstatymų pakeitimai.

 

Pagal dabartinį politinės reklamos reguliavimą politinė reklama stebima bei su agitacija susiję pažeidimai fiksuojami nuo šiandienos. Rekomenduojama piliečiams atkreipti dėmesį į dažniausiai pasitaikančius politinės reklamos ir agitacijos pažeidimus. Vienas svarbiausių aspektų – kiekviena politinės reklamos priemonė turi būti pažymėta prierašu, kad tai yra politinė reklama/agitacija, apmokėta iš x kampanijos sąskaitos. Pastaroji taisyklė galioja ir socialiniams tinklams, kuriuose apmokama politinė reklama yra beveik nevaldoma. Todėl rekomenduojama fiksuoti ekrano nuotraukas su bet kokia politine reklama, pastebėta socialinių tinklų sraute.

 

Prasidėjus politinei kampanijai įvairūs reportažai ar straipsniai apie (būsimų) kandidatų pomėgius, nuveiktus darbus ar kokias nors asmeninio gyvenimo detales gali būti laikomi politine reklama. Tokie atvejai dažniausiai vadinami paslėpta politine reklama, kuri yra draudžiama. Kaip rodo ankstesnių rinkimų patirtis, slaptai skleisti politinę agitaciją yra labiau būdinga savivaldos politikams ir valdininkams, naudojantis savo pareigomis, tarnybine padėtimi. Pavyzdžiui, savivaldybė bendruose pranešimuose vis dažniau mini konkrečių darbuotojų pavardes, padedant jiems teigiamai save pristatyti visuomenei.

 

Pastebėjus politinės reklamos ir agitacijos pažeidimų, labai svarbu juos užfiksuoti fotografuojant ar kitaip įrašant, bei kuo detalesnę su pažeidimu susijusią informaciją pranešti Vyriausiajai rinkimų komisijai ar „Baltosioms pirštinėms“: baltosiospirstines.lt/pranesk, info@baltosiospirstines.lt, 86333177.

 

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės” – pirmoji ir vienintelė nepolitinė rinkimų stebėjimo organizacija Lietuvoje.           

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close