Trūko kultūros darbuotojų kantrybė

Rugsėjo 17 d. kultūros darbuotojai iš visos Lietuvos susirinko į piketą Vilniuje.

 

Prie Vyriausybės piketą surengę kultūros ir meno srities darbuotojai reikalavo, kad jų atlyginimai jau kitąmet kiltų mažiausiai 75 eurais. Anot protestuotojų, tai būtų „ne didinimas, o atlyginimų sulyginimas“ su švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimais.

 

Su Kultūros ministerija pasiektas žodinis sutarimas, kad per trejus metus atlyginimas didėtų 150 eurų. Tačiau ministerijos atstovai kol kas yra įsipareigoję, kad kitąmet kultūros darbuotojų atlyginimas didėtų 21 euru, 2020 ir 2021-aisiais – dar po 30 eurų, tačiau tai kultūros darbuotojų netenkina.

 

Kultūros darbuotojų profesinių sąjungų teigimu, pernai Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis mėnesinis atlyginimas buvo 593 eurai, atskaičius mokesčius, jis buvo trečioje vietoje pagal mažumą Europos Sąjungoje. Šalyje pernai iš viso buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.

 

Kultūrininkai pabrėžia, kad šios srities darbuotojų atlyginimai neretai nesiekia 500 eurų, o už tiek sunku pritraukti ir išlaikyti profesionalus ypač regionuose ir apskritai „oriai gyventi“. Anot piketuotojų, jauni aktoriai dėl per mažų atlyginimų negali galvoti apie šeimos kūrimo perspektyvas, o baigusiesiems Teatro ir muzikos akademiją dėl minimalių atlyginimų praktiškai nėra galimybių atvykti į provinciją dirbti. Už 500 eurų neįmanoma prisikviesti dirbti ir scenos, renginių organizavimo profesionalų.

 

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson žada per mėnesį derybose su kultūros darbuotojų atstovais rasti priemonių, kad jų vidutiniai atlyginimai jau kitąmet didėtų 75 eurais. Prie Vyriausybės vykstančiame kultūrininkų pikete ji žurnalistams sakė, kad norint to pasiekti reikės ir savivaldybių indėlio.

 

Tuo tarpu ir kultūros darbuotojai, ir savivaldybių vadovai į tokią idėją žiūri pesimistiškai. Savivaldybių biudžetuose nuolat trūksta lėšų, todėl papildomos išlaidos kultūros darbuotojams pakenktų kitoms savivaldybių kuruojamoms sritims. Tuo tarpu kultūros darbuotojų manymu, su sunkumais susiduriančioms savivaldybėms neišgalint savo lėšomis didinti darbo užmokesčio, tektų mažinti kultūros darbuotojų etatus, o kultūros namai galimai taptų politikų įrankiu.

(Skaitytojo nuotrauka)

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close