Gėlės aukštis – iki 60 cm, žiedo skersmuo – 10 cm, spalva geltona, kaip banginio kurorto herbe. Štai tokia trumpa Birštono vardu pavadinto jurgino, kuriam lemta garsinti karališkojo kurorto vardą, charakteristika.

 

Tiesa, gėlės dar nėra, tik gumbas. Jį į Birštoną atvežė garsi Latvijos selekcininkė Rita Zala ir iškilmingai įteikė merei Nijolei Dirginčienei. Inauguruojamojo jurgino krikštamote tapo chorvedė iš Vilniaus Rasa Gelgotienė. Būtent ji ir pasiūlė latvei išvesti naują veislę

Jurginas „Birštonas“ bus pasodintas Lakštingalų take, netoli Turizmo informacijos centro, ir duos pradžią naujam Jurginų skvereliui.

Mūsų krašte tokia pagarba šiai paprastai, bet žmonių mėgiamai gėlei neatsitiktinė. Manoma, kad jurginų Lietuvoje pradininkas buvo Jundeliškių (arba  Ustronės) dvarininkas, rašytojas, medicinos mokslų daktaras Stanislavas Moravskis. Maždaug prieš 100 metų gėlės gumbus jis parsivežė iš Sankt Peterburgo. Iki šalnų žydintys tarsi besišypsantys jurginų žiedai žmonėms labai patiko ir tapo neatsiejama kaimo sodybos puošmena. Jais bažnyčiose buvo puošiami altoriai, apkaišomi kaimo kryžiai.

Pastaruoju metu jurginus pradėjo išstumti atvežtinės gėlės. Tikėkimės, neilgam.

Onutė Valkauskienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close