Balandžio 17-oji – Pasaulinė hemofilijos diena. Ta proga Birštono „Tulpės“ sanatorijoje vyko seminaras tema „Hemofilijos gydymas Lietuvoje“.

Jo metu buvo skaitomos paskaitos apie hemofilija sergančių pacientų priežiūrą pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, chirurginę intervenciją hemofilija sergantiems asmenims, jų dantų būklę ir reabilitacijos galimybes Birštono „Tulpės“ sanatorijoje. Susirinkę įvairių sričių medikai aptarė hemofilijos gydymą Lietuvoje, pasirašė memorandumą. Jis bus įteiktas Sveikatos apsaugos ministrui.

Hemofilija – tai liga, kuria sergančio žmogaus kraujas nekreša. Hemofilikai ne tik smarkiai kraujuoja nuo paviršinių žaizdų, jie taip pat kenčia ir nuo vidinio kraujavimo, ypač sąnarių srityje. Kraujavimą galima sustabdyti perpilant šviežio kraujo (arba plazmos) arba krešėjimo baltymo koncentratų. Deja, keli hemofilikai po kraujo ar kraujo koncentratų perpylimo susirgo AIDS. Dabar donorai atrenkami atidžiau, o jų kraujas tikrinamas, ar nėra užkrėstas ŽIV. Be to, VIII faktorius jau gaminamas genų inžinerijos būdu.

Amžių sandūroje hemofilija buvo paplitusi Europos karališkosiose šeimose. Visi sergantys vyrai buvo Anglijos karalienės Viktorijos palikuonys. Iš 26 karalienės Viktorijos anūkų penki buvo hemofilikai, o keturios mergaitės buvo šios ligos nešiotojos. Kadangi nė vienas iš karalienės Viktorijos protėvių šia liga nesirgo, atrodo, kad ydingas alelis, kurį ji nešiojo, atsirado dėl mutacijos pas pačią Viktoriją arba jos tėvus. Jos dukterys Alisa ir Beatrisė, kurios buvo hemofilijos geno nešiotojos, perdavė šį geną kitoms Europos valdovų šeimoms. Hemofilikas buvo Aleksejus, paskutinis carinės Rusijos sosto įpėdinis, taip pat paskutinis Ispanijos sosto įpėdinis. Dabartinėje D. Britanijos karališkojoje šeimoje hemofilikų nėra, kadangi vyriausias Viktorijos sūnus karalius Edvardas VII nepaveldėjo hemofilijos geno ir negalėjo perduoti jo savo palikuoniams.

Vienas iš 10 000 vyrų yra hemofilikas. Paplitę du hemofilijos tipai: hemofilija A, kai visai arba beveik visai nėra kraujo krešėjimo VIII faktoriaus, ir hemofilija B, kai nėra krešėjimo IX faktoriaus.

Lietuvoje hemofilija diagnozuota 152 asmenims. Iš jų 130 serga A tipo, 22 – B tipo hemofilija. Beveik du trečdaliai serga sunkia hemofilijos forma. Tarp sergančiųjų – 48 vaikai iki 18 metų. Pagal statistiką šia liga serga 1 iš 10 000.

 

O. Valkauskienės informacija

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close