Kam prieniečiai skirs savo 2 procentus?

Artėja gegužės 1 d., kuomet pasibaigs norinčiųjų nuo per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus) gautų pajamų išskaičiuota (mokėtina) pajamų mokesčio dalimi (iki 2 procentų) paremti pasirinktą subjektą ir iki 1 proc. dalimi paremti politinę organizaciją, deklaracijų pateikimo terminas.

Visi Lietuvos gyventojai turi teisę pateikti prašymą pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, t. y. nuo sausio 1 d. iki kito mokestinio laikotarpio – gegužės 1 d. Šiuo laikotarpiu nepateikusieji deklaracijų praras galimybę jomis paremti pasirinktą organizaciją. Išimtis taikoma tik laiku pateikusiems prašymą – pasikeitus jų nuomonei apie organizaciją, jie dar iki rugpjūčio 20 d. galės ją tikslinti.

Šiemet yra keletas prašymo pateikimo naujovių. Dažnai gyventojams deklaracijų pateikimo procedūra būna per daug sudėtinga, todėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) padaliniuose šiuo metu ir karšta, ir ankšta. Ką reikėtų žinoti? Prašymą (deklaraciją) turi pateikti pats gyventojas. Tam reikalinga VMI forma FR0512. Šiuo metu ji yra atnaujinta, todėl turintieji senas formas ir pildę jas praėjusiais metais, turėtų įsitinkinti, kad jie atsinaujino arba iš VMI pasiėmė 2 šios formos versiją. Formos viršuje, šalia formos numerio FR0512, būna parašytas versijos numeris – 2. Kiekvienas gyventojas formoje privalo nurodyti savo asmens kodą, vardą, pavardę. Taip pat 5 laukelyje turi nurodyti mokestinį laikotarpį – šiemet galimas tik vienas – 2012. Norėdami skirti paramą pasirinktai organizacijai, privalote „paukščiuku“ pažymėti langelį 6S, jei norite daugiau jos nebeskirti – 6A. Jeigu pageidaujate paramą skirtį politinei organizacijai, reikia pažymėti langelį 7S, o jeigu nebenorite daugiau skirti – 7A.

Žemiau eilutėse turite nurodyti, kam norite skirti paramą. Langelyje E1 turite nurodyti, kokiai organizacijai norite skirti savo paramą: jeigu politinei organizacijai – reikia įrašyti skaičių 1, jeigu organizacijai, turinčiai paramos gavėjo statusą, – skaičių 2. Reikia nepamiršti, kad paramos gavėjo statusą turi tik tos organizacijos, kurios šį statusą yra įregistravusios Registrų centre. Paramos gavėjo organizacijomis negali būti privačios komercinės įmonės ar pelno siekiančios organizacijos. Langelyje E2 reikia nurodyti organizacijos, kuriai ruošiatės skirti paramą, juridinį kodą. Įsitikinkite, kad jį užsirašėte teisingai, ar jis nėra atnaujintas po juridinių asmenų kodų keitimo 2004 m. liepos mėn. 1 d. Langelyje E3 galite įrašyti, kad paramos gavėjas turėtų skirti Jūsų suteikiamą paramą. Šiame langelyje nereikia nurodyti organizacijos pavadinimo. Šiame langelyje gali būti nurodytas miesto arba organizacijos padalinio pavadinimas, pvz., „Prienų skyrius“. Taip pat gali būti nurodytas projektas arba programa, pvz., „festivaliui“. Šiame langelyje negalima nurodyti vardų, pavardžių ir daugiau kaip 2 skaitmenų. Visa suteikiama 2 proc. parama yra anonimiška! Langelyje E4 turite nurodyti, kiek paramos procentų skirsite  konkrečiai organizacijai. Jeigu viską ruošiatės skirti vienai organizacijai, galite įrašyti skaičių 2, jeigu norite padalinti dviem po lygiai, įrašykite 1 ir kitoje eilutėje prie kitos organizacijos taip pat 1. Politinei organizacijai galite skirti tik 1 proc. Langelyje E5 galite nurodyti, ar paramą skirsite tik šiemet, ar norėtumėte ir kitais metais. Daugiausia galite nurodyti 5 metų laikotarpį. Taip užpildę prašymą, kitais metais galėsite nevargti ir jo nepildyti. O jeigu kitais metais nuomonę pakeisite, galėsite prašymą užpildyti iš naujo. Pasirašytą anketą reikėtų įteikti VMI padalinių darbuotojams. Anketą galima pildyti ir internete, tuomet bus sutaupytas ir Jūsų, ir VMI specialistų laikas.

Nereikia pamiršti, kad anketas pildyti ir pristatyti gali tik patys gyventojai asmeniškai. Kelios surinktos anketos, pristatomos vieno asmens, nepriimamos.

Prienų rajono savivaldybėje pagrindiniai 2 proc. paramos gavėjai yra ugdymo įstaigos. Čia mokosi mokiniai, kurių tėveliai nuolat prašomi finansiškai pagelbėti dėl nepakankamo įstaigų finansavimo. Todėl dauguma mokinių primena tėveliams mokytojų, auklėtojų prašymą. Kiekviena ugdymo įstaiga lėšas panaudoja savaip. Gauta parama yra naudojama remontui, kanceliarinėms išlaidoms, mokinių renginių arba ekskursijų išlaidoms padengti. Paramą gali gauti ir asociacijos – nevyriausybinės organizacijos, kurios dažniausiai būna įkurtos veiklių žmonių. Veiklių žmonių veiklai vykdyti, suprantama, taip pat reikia lėšų. Sporto renginiai reikalauja ir įrangos, ir kanceliarinių priemonių, taip pat reikia pinigų apdovanojimams.

Kiekvienoje seniūnijoje yra ir bendruomenės, kurios buria aktyvius žmones ir savo renginiais bando išjudinti neaktyviuosius. Smagu pasėdėti ant suoliuko prieš sceną ir pasiklausyti muzikos ir dainų. Smagu padėti ir paramos organizacijoms. Kartais ir vienas litas žmogui gali būti gelbėjimosi šiaudas.

Visi kalbinti dirbantys prieniečiai arba jau pateikė prašymą VMI dėl 2 proc. paramos pervedimo arba ketina tai padaryti artimiausiu metu. Tačiau dažnas mano, kad tie 2 proc. – tik lašas jūroje. Ne vienas kalbintasis skundėsi, kad tie keli litai jų mėgstamos organizacijos neišgelbės, ir jų indėlio organizacijos veikloje nepasijaus. Todėl reikia pamąstyti, kam ta simbolinė parama yra naudingesnė, kur ji bus reikšmingesnė. Iš 15 apklaustų prieniečių, 2 teigė paramą skirsiantys darbovietei. Šiek tiek praskleidus paslapties šydą, galima paminėti, kad šie darbuotojai dirba ugdymo įstaigose. Turbūt nebus keista, kad dauguma ugdymo įstaigų darbuotojų savo 2 proc. skirs savo mokykloms, darželiams. Net 10 prieniečių prisipažino skirsiantys paramą asociacijoms. Į jų sąrašą pateko ir bendruomenės, ir vietinės veiklios organizacijos. Vienas kalbintas prienietis savo paramą teigė skirsiantis ugdymo įstaigai – tėvelis paramą skirs dukros mokyklai. Likusieji 2 teigė paramą jau paskyrę  labdaros ir paramos organizacijoms. Jie džiaugėsi galintys bent šiek tiek padėti kitiems.

2 proc. paramos dydis priklauso nuo kiekvieno dirbančiojo gaunamų pajamų. Dėl padidėjusio minimalaus atlyginimo, galima tikėtis, kad kitais metais skiriama parama bus didesnė, tačiau dėl drastiškai mažėjančio dirbančiųjų skaičiaus, sumažės galinčiųjų šią paramą skirti.

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close