Įspūdinga šimtmečio šventė Stakliškėse ir jų apylinkėse

Liepos 6-oji, karaliaus Mindaugo karūnavimo diena – Valstybės šventė, skirta ir Lietuvos šimtmečiui kartu paminėti, įspūdingai ir prasmingai buvo paminėta Stakliškėse. Didelis būrys žmonių, lydimų Aukštadvario regioninio parko vyriausiosios kultūrologės Ritos Balsevičiūtės, išsiruošė į kelionę po Stakliškių seniūnijos kultūros ir gamtos paveldo objektus.

Kelionė prasidėjo nuo Stakliškių miestelio svarbaus objekto – Stakliškių midaus gamyklos, kurios gaminami gėrimai žinomi daugelyje pasaulio šalių. Midaus gamykloje pažintinę ekskursiją vedė ir saugomą ekspoziciją pristatė Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro direktorė Asta Keblikienė, supažindinusi su daug dar nežinomų faktų apie midaus gamybą senovėje.

Toliau keliautojai jau vyko autobusais bei lengvaisiais automobiliais, sustodami prie žymiausių vietų ir objektų, kurių šiose apylinkėse netrūksta. Pirmas sustojimas buvo Medžionių piliakalnis, apie kurį nemažai įdomių istorijų pasakojo ekskursijos vadovė Rita. Keliautojai aplankė ir Gedanonių kalvą, Užuguosčio bažnyčią, Ustronės riedulyną, Gelionių duobę, legendomis apipintą Čigonės kapą, šimtmečių įvykius menantį didįjį Gojaus ąžuolą, Tridupio ąžuolus, Stakliškių parapijos bažnyčią.

Įdomus keliautojams buvo ir nedidelis Užuguosčio miestelis, visai neseniai paminėjęs savo 300-ąsias savarankiškos parapijos metines. Kaip pasakojo ekskursijos vadovė, Užuguostis buvo viena pirmųjų vietovių Lietuvoje, kur imta diegti katalikybę.

Kita mitais apipinta vieta Stakliškių apylinkėse yra Sienkalnis, buvusi svarbi pagonių švenčių vieta. Kaip pasakojo R. Balsevičiūtė, ant Sienakalnio buvo pradėta statyti bažnyčia, tačiau kas per dieną būdavo pastatyta, per naktį išgriūdavę. Buvo įtariama, kad tai velnių darbas. Tad dėl tokių nemalonių įvykių bažnyčia buvo pastatyta kitoje vietoje. Tačiau medinės bažnyčios nebuvo ilgaamžės, jas dažniausiai nusiaubdavo gaisrai.

Vienas iš aplankytų svarbių gamtos objektų, žinomų ne tik Lietuvoje, yra Gojaus miške augantis Gojaus ąžuolas, laikomas pačiu stambiausiu Europoje. Įspūdingas medis aptvertas, į aikštelę veda jo vaikų – iš jo gilių išaugintų ąžuoliukų – gretos. Pasakojama, kad prie Gojaus miško ąžuolų prisiekdavo ginti Tėvynę partizanai, kurių bunkeriai ir slėptuvės buvo išdėstytos miške.

Po beveik visą dieną trukusios kelionės ekskursantai į Stakliškes sugrįžo pavargę, tačiau praturtėję žiniomis ir gerai nusiteikę. O miestelyje Rita dar pasakojo, kad visais laikais Stakliškėse žmonės gražiai sugyveno su kitataučiais: žydais, rusais ir totoriais, visa miestelio bendruomenė rūpinosi gerove, o jiems padėjo ir patarė vietos šviesuoliai, išsimokslinę žmonės. Nemažai dar svarbių ir įdomių dalykų ekskursijos vadovė pasakojo, kuriuos žinojo tikrai ne visi. Ši išvyka rodo, kad žmonėms reikia tokių renginių, reikia daugiau žinoti apie tą vietovę, kurioje gyveni ir kur tavo šaknys.

Vakare Stakliškėse vyko tradicinė Vasaros šventė, kurios metu buvo atidengta atminimo lenta, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Šventėje dalyvavo ir Prienų savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas. O 21 val. visi giedojo „Tautišką giesmę“ su viso pasaulio lietuviais.

 

Stakliškių seniūnijos informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close