PATIRTIES PAMOKOS. Susitikimas su Nomeda Marčėnaite – linksmai ir žaismingai

Balandžio 11-ąją Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka pakvietė prieniečius į susitikimą su žinoma menininke, TV laidų vedėja, labdaros projektų organizatore, knygos „Lėlė“ autore Nomeda Marčėnaite. Šis susitikimas surengtas įgyvendinant Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuojamą kultūrinės edukacijos projektą „Draugų ratas kiTOKS: pažink-priimk-dalinkis“.

Į Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrių prigužėjo gausus būrys žiūrovų – ir suaugusiųjų, ir vaikų: iš „Revuonos“ vidurinės mokyklos, „Ąžuolo“ progimnazijos, Socialinio paslaugų centro šeimų klubo bei Prienų bendruomenės vaikų dienos užimtumo centro.

Bibliotekos metodininkė Dalia Bredelienė padėkojo visiems, atvykusiems į susitikimą su keramike ir rašytoja Nomeda Marčėnaite, bei tiems, kurie šiais metais ketina dalyvauti bibliotekos organizuojamame kultūrinės edukacijos projekte „Draugų ratas kiTOKS: pažink-priimk-dalinkis“.

Jaunatviškai ir žaismingai pasipuošusi, besišypsanti N. Marčėnaitė iškart pakerėjo žiūrovus: atrodė KITOKIA, lyg iš pasakų knygos nužengusi. Ji pasakojo, kad ši vaikams skirta knyga yra apie KITOKĮ vaiką bei jo savęs paieškas.

– Kiekvienas yra kitoks, tik reikia suprasti savo išskirtinumą ir tuo didžiuotis. Tai yra didžiausia vertybė. Reikia džiaugtis, kad esame skirtingi, bet labai svarbu ir kitam leisti būti kitokiam, – sakė viešnia.

Autorė sakė knygoje norėjusi pasaulį perteikti vaiko akimis. Pagrindinė istorijos herojė – maža mergaitė, kurią išveža į kaimą. Mamai išvykus dirbti į Airiją, ji gyvena pas savo močiutę. Suradusi palėpėje porcelianinę lėlės galvą, mergaitė prie jos pritvirtina žaislinio meškino kūną, ir ši Lėlė tampa geriausia mergaitės drauge, su kuria jos abi tyrinėja aplinkinį pasaulį, kartu laukia grįžtančios mamos. Tiesa, pati N. Marčėnaitė teigė kaimo vaikystėje neturėjusi, tačiau knygoje daug sudėta to, ką ji prisimena iš savo vaikystės.

Pasak viešnios, pirmasis postūmis, paskatinęs parašyti knygą vaikams, atsirado tuomet, kai gimė vyriausiojo sūnaus Domo dukrytė Frida, bet vėliau noras aplipo daugybe kitų tikslų. Autorė pasakojo, kad keisčiausia buvo tai, jog jai, dailininkei, sunkiau nei tekstą buvo kurti knygos iliustracijas. O jų yra pačių įvairiausių. Kadangi dailininkė dar mėgsta ir fotografuoti, knygoje apstu koliažų, jungiančių piešinį ir fotografiją.

Smalsiesiems klausytojams knygos autorė pasakojo apie savo vaikystę ir jos išdaigas, apie savo vaikus, pirmuosius knygos vertintojus, bei kritikus. Į gausybę vaikų ir suaugusiųjų klausimų Nomeda atsakė linksmai, šmaikščiai ir išsamiai. O klausimai patys įvairiausi: koks buvo kelias į televiziją, kokia ji yra gyvenime, kaip pradėjo rašyti, koks jos charakteris,kas labiausiai patinka.

– Patinka viskas. Man būtų paprasčiau pasakyti, kas man nepatinka. Man nepatinka, kad žmonės nesupranta, jog jie gyvena vieną kartą. Jie bimbinėja iš vieno kampo į kampą ir skundžiasi, jog nėra, ką veikti. Tai mane labai liūdina. Aš „lipu sienom“, nes nespėju visko padaryti, ką noriu padaryti. Aš galvoju, kad gyvenimo prasmės yra tiek, kiek tu pats jos susigalvoji: nori rašyt – rašyk, nori keliaut – keliauk, nors aplink namą. Nesakyk, kad neturi pinigų keliauti. Ir kelionėje aplinkui namą galima atrasti stebuklingų dalykų. Prasmę galima surasti bendravime su kitais, pagalboje kažkam, – su užsidegimu kalbėjo viešnia.

Susitikimo laikas neprailgo. Nomeda išties moka bendrauti, įdomiai pasakoti, kurti teigiamas emocijas, įtraukti į žaismingą dialogą. Atvykusieji į susitikimą ne vienas jau buvo skaitęs jos parašytą knygelę, todėl klausimai būtų nesibaigę iki vakaro. Dalis jaunųjų skaitytojų buvo atsinešę N. Marčėnaitės knygą „Lėlė, kiti ją ir autorinių keraminių puodelių įsigijo po renginio. Ir kantriai laukė eilutėje norėdami gauti autorės autografą.

Priminsime, kad per pusantrų metų liūdnos mergaitės istoriją pasakojanti knyga sulaukė kiekvienam kūrėjui malonaus pripažinimo. Knyga Lietuvoje pelnė penkis apdovanojimus, pateko į knygų vaikams rinkimų penketuką. Be to, jau išleista ir elektroninė knygos versija lietuvių ir anglų kalbomis.

Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close