home Kultūra Bibliotekoje – diskusija „Kartu mes kuriame ateitį“

Bibliotekoje – diskusija „Kartu mes kuriame ateitį“

Į Prienų Justino Marcinkevičiaus viešąją biblioteką susirinkę socialiniai partneriai diskutavo ir dalijosi sumanymais, idėjomis bei įžvalgomis apie bibliotekos vietą ir reikšmę bendruomenėje.Diskusija buvo skirta Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei, kuri vyko balandžio 23–29 d.

Padiskutuoti apie bibliotekos ateitį susirinko didelis būrys bičiulių – savivaldybės, bendruomenių, kultūros, švietimo įstaigų, žiniasklaidos atstovų, politikų, skaitytojų bei darbuotojų.

Diskusijos dalyviai ieškojo atsakymų į klausimus, kas yra bibliotekos paslaugų prieinamumas, kaip geriau suprasti bendruomenės poreikius ir teikti poveikį darančias paslaugas, kokia yra ir kokia turėtų būti bibliotekos padalinių infrastruktūra,kaip atnaujinti tradicines bibliotekos funkcijas skaitmeniniame amžiuje, kaip keisti dabartines struktūras ir veiklos būdus, kokios veiklos formos padėtų potencialiai veikti kartu su kitomis įstaigomis.

Nuomonių ir idėjų buvo įvairių, nes biblioteka reikalinga visiems. Kaip pastebėjo diskusijos moderatorė Prienų rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Renata Pavlavičienė, nors gyventojų mažėja, tačiau bibliotekose skaitytojų skaičius beveik nesikeičia. Tam, kad biblioteka yra ne tik knygų keitykla, bet ir aktyvi – matoma ir girdima – įstaiga, telkianti bendruomenę, puoselėjanti tradicines kultūros vertybes, organizuojanti renginius, pritarė visi. Tačiau sparčiai besikeičianti aplinka, informacijos srautai, gyventojų poreikių įvairovė diktuoja būtinybę nuolat atsinaujinti, rasti naujų būdų pasiekti vartotojus, teikti jų poreikius ir lūkesčius atitinkančias paslaugas.

Jaunesnieji diskusijos dalyviai pageidautų, kad daugiau knygų būtų interaktyviojoje bibliotekoje ir norimą informaciją internetu būtų galima susirasti bet kuriuo paros metu. Jaunimas į biblioteką jau nežiūri tik kaip į knygų keitimo punktą, todėl jie pageidauja kitokių veiklų, ir tradicinių skelbimų savivaldybės internetiniame puslapyje neskaito, todėl net nežino, kokie renginiai vyksta.

Buvo pasiūlymų bibliotekos padalinius atidaryti ir kitur, pavyzdžiui, Kultūros ir laisvalaikio centre, pageidauta, kad į Prienus būtų galima parsisiųsti norimą knygą iš bet kurios Lietuvos bibliotekos, kad knygose kiekvienas skaitytojas rastų skirtuką su priminimu, jog knygą reikia imti tik švariomis rankomis, o ką nors pieštuku pasižymėjus, ištrinti.

Ne kartą buvo prisiminti ir kaimiškose vietovėse įsikūrę bibliotekos padaliniai, kurie yra kultūros židiniai, sielos atgaiva daugeliui žmonių, todėl pasiūlymas viešosios bibliotekos padalinius sujungti su mokyklų bibliotekomis nesulaukė palaikymo.

Švietimo įstaigų atstovai džiaugėsi, kad bibliotekoje vyksta daug edukacinių veiklų, vedamos atviros pamokos. Viena iš formų, kad vaikai būtų ne tik pratinami skaityti, bet ir įsitrauktų į kitas bibliotekos veiklas – savanorystė.

Buvo siūloma, kad dalis bibliotekos organizuojamų renginių vyktų kitur – pavyzdžiui, mokyklose, Globos namuose ar Socialinių paslaugų centre, kur galėtų dalyvauti tikslinė auditorija ar tie, kuriems sunku atvykti į biblioteką.

Nuolat buvo keliamas klausimas, kaip į bibliotekas pritraukti daugiau jaunimo, ką daryti, kad jauni žmonės daugiau skaitytų. Vienas iš pasiūlymų, skatinančių jaunimą skaityti – užprenumeruoti jiems po vieną pasirinktą leidinį. Taip pat buvo siūloma bibliotekoje atrasi patalpą – „kampą“, kur jaunimas galėtų ateiti paplepėti, o gal kartu ir į renginius ateitų ar knygas skaityti pradėtų. Vis tik dalis vyresniųjų diskusijos dalyvių per daug nesureikšmino fakto, kad vaikai, įžengę į paauglystę, nustoja skaityti knygas, buvo teigiama, kad praeis kompiuterinių žaidimų laikotarpis, pasibaigs „meilės seilės“ ir ateis laikas, kai jie vėl paims į rankas knygą, nes popierinė knyga turi savo aurą.

Taip pat buvo pasidžiaugta unikaliu reiškiniu – konkursu ir knyga „Krašto vyturiai“, į kūrybą įtraukiančiu visų rajono mokyklų mokinius, džiuginančiu tiesioginėmis renginių transliacijomis.

Diskusijos pabaigoje buvo užfiksuota daugiau nei 40 konkrečių pasiūlymų, kurie, tikimasi, bus panaudoti bibliotekos veikloje, o biblioteka, kaip tikisi diskusijos dalyviai, ir toliau išliks universali, prieinama visiems, jungianti įvairias amžiaus grupes, įvairi, moderni, patraukli, žinių, idėjų ir bendrystės vieta...

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close