Jiezno seniūnija kartu su Lietuvos šaulių sąjungos Kauno Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės Prienų 206-ąja kuopa balandžio 28 d. surengė pėsčiųjų žygį Prienai – Bačkininkėliai, skirtą Lietuvos valstybės ir Prienų krašto savivaldos atkūrimo šimtmečiui paminėti. Tai jau šeštasis žygis, į kurį susirinko aktyvaus poilsio mėgėjai, norintys keliauti po savą kraštą, pažinti jį, susitikti ir bendrauti su vietos bendruomenėmis, pasidžiaugti jų pasiekimais, išgirsti įdomių istorijų, aplankyti žymius ir svarbius kultūros ir gamtos objektus.

 

Organizatoriai šį kartą parinko itin įdomų ir vaizdingą maršrutą, kuris driekėsi beveik 30 kilometrų kairiuoju upės krantu Nemuno kilpų regioniniame parke nuo Prienų sporto arenos per Bagrėną, Alksniakiemį, Važatkiemį, Pociūnus, Kalvius, Vangus, Pašventupį (Ašmintos sen.) iki gražuolio Bačkininkėlių piliakalnio (Pakuonio sen.).

Norą žygiuoti motyvavo pažadas, jog kiekviename etape (iš viso buvo šeši etapai) žygeivius pasitiks, globos ir vaišins vietos bendruomenės. O žinojimas, kad tais pačiais keliais vaikystėje ir jaunystėje vaikščiojo tautos ąžuolas Justinas Marcinkevičius, žygiui suteikė dar didesnę prasmę. Žygio dalyvius skatino ir noras žygiuoti Lietuvos partizanų kovos takais bei aplankyti restauruotą žeminę.

 

Gausus žygio dalyvių būrys

Organizatorių džiaugsmui, užsiregistravo 260 žygio dalyvių, daugiausiai – jaunieji šauliai ne tik iš Prienų rajono mokymo įstaigų (Prienų, Jiezno, Veiverių, Stakliškių, Pakuonio, Išlaužo, Balbieriškio, Šilavoto, Skriaudžių, Veiverių), bet ir iš Varėnos, Šalčininkų rajonų. Prie jaunimo ir žygeivių iš Prienų, Birštono, Jiezno prisijungė svečiai iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Kauno, Kėdainių, Panevėžio ir kitų vietovių. Dalyvių amžius buvo įvairus, nuo pradinuko iki senjoro.

Startui pasirinkta Prienų sporto arena, kurios aikštelėje, priešais pakeltas Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos ir Prienų rajono savivaldybės vėliavas ir šalia į mobilius stovus įstatytas organizatorių – Jiezno seniūnijos ir Lietuvos šaulių sąjungos bei partnerių – Ašmintos ir Pakuonio seniūnijų vėliavas išsirikiavo žygio dalyviai. Sugiedojus Lietuvos valstybinį himną, renginio vedėjas Linas Žilevičius susirinkusiems pristatė organizatorius, partnerius ir rėmėjus. Po trumpų organizatorių ir pagrindinių partnerių sveikinimų kalbų buvo pristatyta žygio programa ir saugaus žygio instrukcijos. Prie žygeivių prisijungė ir Prienų visuomenės sveikatos biuro direktorė Ilona Lenčiauskienė, primindama aktyvaus judėjimo naudą. Savo kolegas panoro pasveikinti svečiai iš Šalčininkų, 11-osios kuopos vadas viršila Eimantas Tamulynas su draugais. Jie įteikė Prienų rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kartu ir Prienų šaulių 206-osios kuopos vadui Egidijui Visockui savo komandos išleistą leidinį ,,Kario keliu“ ir pakvietė prieniečius gegužės 12 dieną dalyvauti jų organizuojamame žygyje Šalčininkų krašte.

 

Startas duotas

Po Prienų seniūno Algimanto Matulevičiaus palinkėjimų žygio vadovu paskirtas šaulys Linas Šapalas išvedė koloną Kęstučio gatve Bagrėno kryptimi, o gerai organizuota jaunųjų šaulių komanda suteikė dalyviams eismo saugumo jausmą.

Pirmasis etapas Prienai–Bagrėnas buvo trumpiausias, tik trys kilometrai. Bagrėno kalno papėdėje žygeivių laukė svetinga Strielčių kaimo bendruomenė ,,Nemuno link“. Su nuotaikinga muzika ir vaišėmis pasitikusi bendruomenės pirmininko Arūno Rasimo vadovaujama komanda pristatė save ir nuveiktus darbus, pasigyrė šiais metais vasario 16 dieną surengtu patriotiniu žygiu po gimtąjį kraštą. Visus maloniai nustebino jauniausios bendruomenės narės Milenos profesionaliai atliktos dainos, specialiai skirtos žygio dalyviams. Tokio gražaus ir vaišingo sutikimo pamaloninti žygeiviai sutartinai tris kartus ištarė AČIŪ kaimo bendruomenei ir patraukė Alsniakiemio kryptimi. Bendruomenės pirmininkas Arūnas, nepamiršęs visiems padėkoti už suteiktą jiems dėmesį, prisijungė prie žygio.

 

Šiltas sutikimas Alksniakiemyje

Antrasis etapas Bagrėnas–Alksniakiemis buvo kiek ilgesnis, daugiau nei penki kilometrai. Žygeiviai galėjo gėrėtis vaizdingomis Nemuno pakrantėmis, stebėti paukščių salą. Buvo galima įžiūrėti kiek tolėliau šlaituose po besiskleidžiančia medžių laja slėptis mėginančius Žarijų I ir II piliakalnius. Nė kiek neprailgusi kelionė iki Alksniakiemio baigėsi iškilmingu vietos bendruomenės sutikimu. Alksniakiemio kaimo bendruomenė garsėja gerai parengtu ir per VVG įgyvendintu projektu. Buvo įdomu pamatyti konkretų veiklios bendruomenės darbo rezultatą – visuomenės poreikiams sutvarkytą aikštyną, vyrams išbandyti treniruoklius, vaikams pasisupti sūpynėse ar šiaip pailsinti kojas ant lygios, gražiai nušienautos pievutės. Bendruomenės pirmininkė Daiva Earle žygeiviams paruošė įdomią rungtį – atrakciją, kurią taikliai suderino su žygio dedikacijomis. Vaikinams ir merginoms pasiūlė pasivaržyti ant skersinio, svarbiausia, kad bendras dalyvavusių prisitraukimų rezultatas būtų ne mažesnis nei šimtas. Be abejonės, atsirado daug norinčių išbandyti sporto aikštyno skersinius, o daugiausiai prisitraukimų padaręs vaikinas gavo žadėtą apdovanojimą.

Alksniakiemio bendruomenės pirmininkė Daiva su savo pagalbininkais žygio koloną palydėjo pagrindine kaimo gatve, kur kiekvienas metras dvelkia sena ir įdomia istorija. Bendruomenė džiaugiasi gražiai prižiūrimu senkapiu, įamžintu paminkliniu akmeniu, o labiausiai didžiuojasi, kad kaimo pradinę mokyklą baigė Justinas Marcinkevičius. Žygeiviai pagarbiai išklausė atsiminimus apie garsų kraštietį prie autentiško mokyklos pastato, ant kurio sienos kabo atminimo lenta, pagaminta aktyvaus bendruomenės nario Lino Žurausko. Edukacinė programa pasibaigė jautria tema prie paminklinio akmens, žyminčio Lietuvos partizanų Šiugždinių šeimos namo vietą.

 

Kalvių miško gamtos turtai

Trečiasis etapas Alksniakiemis–Kalviai (5,6 km) tęsėsi Važatkiemio, Pociūnų kaimų smėlėtomis gatvėmis iki pat Ošvenčios upelio, kuris skiria ir jungia istoriškai įdomius Pociūnų ir Kalvių kaimus. Keliautojų dėmesį traukė mažų skraidyklių fiesta Pociūnų aerodrome. Žadėtas susitikimas su Nemuno kilpų regioninio parko specialistais įvyko nepriėjus upelio, dviejų kelių sankryžoje prie pat Nemuno upės, iš kur puikiai kitame krante matėsi Jiezno seniūnijos pakrantės peizažas. Su kilnojamuoju informaciniu stendu žygio dalyvius pasitikusi vyr. specialistė Rosita Dirgienė turėjo ką papasakoti apie saugomus bei lankytinus gamtos ir kultūros paveldo objektus. Nedaugelis žinojo, kad Kalvių miške gyvena jūriniai ereliai ir kiti reti paukščiai, kad auga reti į Raudonąją knygą įrašyti augalai. Abiejose Nemuno pusėse gausu piliakalnių, apie kuriuos regioninio parko iniciatyva 2017 metais buvo išleista knyga.

 

Prie partizanų žeminės išaugs ąžuolai

Ketvirtas etapas Kalviai–Vangai buvo pats ilgiausias, žygeiviams teko kulniuoti daugiau nei aštuonis kilometrus. Maršrutas tęsėsi miškingomis vietovėmis, retkarčiais išlįsdamas į Nemuno pakrantę, ir atsirėmęs į paskutinę upės kilpą stačiu kampu žygio dalyvius nuvedė Vangų kaimo kryptimi. Jaunieji šauliai buvo informuoti, kad keliaus Lietuvos partizanų dislokacijos ir kovų vietomis. Šiame miške pokariu buvo įrengta daugiau nei trisdešimt partizanų žeminių. Prie išlikusios ir restauruotos partizanų žeminės išvargusius žygeivius pasitiko Alksniakiemio bendruomenės pirmininkės pavaduotojas Linas Žurauskas, kuris savo iniciatyva surinko daug istorinės medžiagos apie šio krašto partizanų veiklą, užrašė liudytojų atsiminimus, nagrinėjo prieinamus archyvinius dokumentus. Kadangi organizatoriai poilsiui po ketvirtojo etapo skyrė daugiau laiko, Linas spėjo papasakoti apie partizanų kasdienybę ir svarbesnius partizanų kovos epizodus. Žygio dalyviai tylos minute pagerbė šioje žeminėje žuvusius didvyrius ir aplink partizanų žeminę pasodino daigintas ąžuolo giles, kurių parūpino Linas Žurauskas. Mes tikim, kad jaunuoliai, pasėję ąžuolo giles, atvažiuos pažiūrėti į paties pasodintą medį, kartu atiduoti pagarbą laisvės kovotojams ir iš naujo suprasti jos kainą. Po surengtos fotosesijos, žygeiviai išsiruošė į penktą, priešpaskutinį, etapą.

 

Per Vangų ir Pašventupio kaimus

Penktasis etapas Vangai–Pašventupys (4 km) tęsėsi Nemuno pakrante per Vangų ir Pašventupio kaimus. Linksmesni, drąsesni jaunuoliai užtraukė žygio dainas ir su pakilia nuotaika pro šalimais esantį Vangų žvyro karjerą drausmingą koloną nuvedė į ūkininko, Prienų rajono savivaldybės tarybos nario Jono Vilionio sodybą. Čia žygeivius pasitiko jungtinė Pakuonio krašto bendruomenės ir asociacijos ,,Pilutė“ komanda, kartu su Pakuonio seniūne Nijole Averkiene, kilusia iš šio kaimo. Išvargusius žygio dalyvius pasveikino ir pakvietė pietų asociacijos ,,Pilutė“ pirmininkė Laimutė Jančiukienė. Kol visi su dideliu apetitu valgė karštą skanią sriubą, Laimutė papasakojo apie asociacijos veiklą, įgyvendintus projektus ir pakvietė aplankyti du Pašventupio piliakalnius, ypač pirmąjį, kitaip dar vadinamą Vangų piliakalniu. Jo prieigose pirmininkė su kitais nariais įrengė poilsiavietę, nuo kurios atsiveria vaizdingas reginys. Asociacija prisideda prie Pakuonio krašto bendruomenės veiklos ir renginių.

 

Į paskutinį etapą – tik ištvermingiausi

Organizatoriai nusprendė į paskutinį, šeštąjį, etapą Pakuonio kryptimi leisti tik ištvermingiausius žygio dalyvius, nes žingsniamačiai iki Pašventupio fiksavo beveik dvidešimt trijų kilometrų nueitą kelią. Kitus žygio dalyvius mikroautobusais pervežė į Bačkininkėlius. Čia organizatoriai kartu su Pakuonio seniūnijos darbuotojais jau buvo įrengę stovyklavietę prie labai gražaus piliakalnio, kur turėjo vykti finalinis renginys. Ant piliakalnio viršaus plevėsuojančios vėliavos ir apačioje įkurtas palapinių ,,miestelis“ atvykusiems padarė didelį įspūdį. Kol papildomais mikroautobusų reisais buvo atvežti likusieji žygio dalyviai, kiti galėjo apžiūrėti ir paimti į rankas tikrus šaulių kovinius ginklus, išklausyti specialistų pasakojimų apie šaulių sąjungos misiją ir vietą krašto apsaugos sistemoje.

Kitoje palapinėje prieniškis šaulys Saulius, švelniu slapyvardžiu ,,Košė“, su draugais dalino ką tik išvirtą košę su karšta arbata.

Iškilmingą žygio pabaigos dalį pradėjo Pakuonio krašto šeimininkai: Pakuonio klebonas Rimas Pilypaitis, Pakuonio seniūnė Nijolė Averkienė ir Pakuonio krašto bendruomenės pirmininkė Aušra Tamošiūnienė. Jie padėkojo organizatoriams, kad žygiui pasirinko gražias Pakuonio apylinkes, kad skatina žmones domėtis vietiniais kultūros paveldo ir gamtos objektais, kad žadina jaunimo domėjimąsi krašto istorija ir ugdo patriotiškumą. Aušra Tamošiūnienė žygio dalyviams trumpai papasakojo apie Pakuonio krašto bendruomenės veiklą, pagarsino svarbesnius parengtus ir įgyvendintus projektus, pasidžiaugė komandiniu Pakuonio miestelyje esančių valstybinių įstaigų ir parapijos darbu. Kaip pagarbos ženklą – šviežios duonos kepalą, padėtą ant lininio rankšluosčio, pakuoniškiai įteikė žygio iniciatoriui Jiezno seniūnui Algiui Bartusevičiui, kuris, nuoširdžiai padėkojęs už suteiktą garbę, duona mielai pasidalino su visais dalyviais.

 

Iškilmingai prisiekė šauliai

Kol organizatoriai ruošėsi iškilmingai šaulių priesaikos ir jaunų šaulių pasižadėjimo priėmimo ceremonijai, piliakalnio papėdėje susirinkusiems žiūrovams savo dainas skyrė Vytautas Trakymas. Visiems žygeiviams buvo įteikti žygio dalyvių pažymėjimai.

Jau tapo tradicija, kad finalinio renginio metu naujų šaulių priesaikas ir jaunųjų šaulių pasižadėjimus priima Jiezno klebonas Rolandas Bičkauskas. Šį kartą nemažą būrį šaulių ir jaunųjų šaulių prie Lietuvos šaulių sąjungos vėliavos atvedė Prienų 206- osios kuopos vadas Egidijus Visockas. Jie davė priesaikas ir pasižadėjimus stebint Kauno Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės vado pavaduotojui Vydui Verbiliui.

Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Visockas visiems žygio partneriams ir informaciniams rėmėjams įteikė padėkas, o žygio iniciatoriams – didžiulį šakotį.

Organizatoriai nesako sudie. Prienų šauliai ir pagaliau šauliu tapęs Jiezno seniūnas turi naujų idėjų ir sumanymų, tik reikia Jūsų noro keliauti ir palaikymo.

Dar kartą dėkojame partneriams ir informaciniams rėmėjams: Prienų rajono savivaldybei, Pakuonio krašto bendruomenei ir asociacijai ,,Pilutė“, Alksniakiemio kaimo bendruomenei, asociacijai ,,Iš idėjos“, Ašmintos seniūnijai, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centrui, Jiezno gimnazijai, Jiezno parapijai, Nemuno kilpų regioniniam parkui, kaimo bendruomenei ,,Nemuno link“, Prienų rajono savivaldybės administracijos profsąjungai, Prienų seniūnijai, Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, Prienų švietimo pagalbos tarnybai, Prienų rajono savivaldybės kūno kultūros ir sporto centrui, Pakuonio seniūnijai, ūkininkui Jonui Vilioniui, portalams ,,Krašto vitrina“ ir ,,Gera Prienuose“, laikraščiams ,,Gyvenimas“ ir „Naujasis Gėlupis“.

 Organizatorių vardu Algis Bartusevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close