Europarlamentarams kelia nerimą augantis nepasitikėjimas skiepais

Didėjantis visuomenės nepasitikėjimas skiepais jau nulėmė ligų protrūkį, todėl tam būtina užkirsti kelią, sakoma ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje.

 

Raupai, poliomielitas, tymai, kiaulytė, vėjaraupiai – tai tik keletas ligų, kurioms skiepai gali užkirsti kelią. Skiepijant pasaulyje kasmet išvengiama apie 2,5 mln. mirčių ir reikšmingai sumažinamos gydymo išlaidos. Vis dėlto 2008–2015 m. Europoje užregistruota 215 tūkst. ligų atvejų (neskaitant gripo), kurių buvo galima išvengti pasiskiepijus. Nors pasaulyje tymų sukeltų mirčių mažėja, pernai ES pranešta apie 14451 ligos atvejį – tai triskart daugiau nei 2016 m. (4643). 87 proc. susirgusiųjų buvo nepasiskiepiję. Iš viso ES per pastaruosius dvejus metus tymai nusinešė 50 gyvybių.

 

ES valstybėse esama daug skiepijimo spragų, o skiepijimo mastas nepakankamas, įsitikinę europarlamentarai. Jie ragina Europos Komisiją toliau didinti paramą valstybių skiepijimo pastangoms ir sveikina veiksmų planą, skirtą padidinti pasiskiepijusių žmonių skaičių. EP taip pat siūlo parengti labiau suderintą visos ES skiepijimo tvarkaraštį, dalytis geriausia praktika, užtikrinti vienodą skiepų aprėptį visoje Europoje ir mažinti sveikatos priežiūros skirtumus.

 

Savo ruožtu europarlamentarai ragina užtikrinti didesnį skaidrumą gaminant ir vertinant vakcinas, finansuoti nepriklausomus skiepų šalutinio poveikio tyrimus, taip pat įpareigoti tyrėjus deklaruoti interesus. Tai galėtų atkurti visuomenės pasitikėjimą, įsitikinę EP nariai.

 

Kartu būtina teikti žmonėms išsamią faktinę ir moksliškai pagrįstą informaciją, taip pat tampriau bendradarbiauti su visuomenės ir žiniasklaidos atstovais siekiant „kovoti su nepatikima, klaidinančia ir moksliškai nepagrįsta informacija apie skiepus“. Europarlamentarai primena, kad rinkai pateikiami skiepai yra griežtai tikrinami keliais etapais. „Mūsų skiepai yra visiškai saugūs, tačiau sklinda daug neteisingos informacijos apie jų sukeliamas ligas ir tai, žinoma, yra nesąmonė, pavojinga nesąmonė“, – pažymėjo Renate Sommer (Europos liaudies partija, Vokietija). „Privalome suteikti pasitikėjimą šeimoms ir kovoti su klaidinančiomis naujienomis“, – pridūrė kitas EP narys Marco Affronte (Žalieji, Italija).

 

Europarlamentarai taip pat susirūpinę dėl nepagrįsto skiepų kainų augimo: pavyzdžiui, vienam vaikui skirto skiepų rinkinio kaina nuo 2001 iki 2014 m. padidėjo net 68 kartus. Todėl jie remia susitarimą dėl bendro ES valstybių skiepų pirkimo siekiant apsirūpinti pakankamu skiepų kiekiu už palankesnę kainą.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close