Visi užaugome pasakų pasaulyje

Nė vieno mūsų vaikystė neapsiėjo be pasakų. Iš pradžių mėgdavome klausytis jų, sekamų senelių ar tėvelių, vis prašydami dar ir dar pasakoti jau dešimtis kartų girdėtas istorijas. Vėliau jau patys, pažindami raides, keliavome savarankiškai per pilnas paslapčių pilis, neįžengiamas girias ir stiklo kalnus, atrasdami požemio karalystes, kur gyvena mažai kam pažįstami troliai ir elfai, netikėčiausiose vietose sutikdami milžinus, užburtas princeses, drakonus, laumes, raganas ir gerąsias fėjas. Daug ko išmokstame iš pasakų, o tą patirtį pritaikome gyvenime.

 

 

Balandžio 2-ąją minint tarptautinę vaikų knygos dieną į Birštono vienkiemio bibliotekoje organizuotą popietę „Svečiuose pas Batuotą katiną“ susirinko nemažas būrelis vaikučių, kai kurie atėjo lydimi mamyčių ir močiučių.

Bibliotekos vedėja Gražina Andrulevičienė vaikams priminė, kad šią dieną daugiau kaip prieš 200 metų (1805 m.), gimė Hansas Kristianas Andersenas, kuris išgarsėjo kaip pasakų kūrėjas.

Tarptautinė vaikų knygos diena pasaulyje pradėta švęsti nuo1967 m., o Lietuvoje – nuo1993 m. Ta proga išrenkamos ir apdovanojamos geriausios praėjusiais metais išleistos knygos.

Šiemet IBBY (tarptautinės vaikų knygos draugijos) Lietuvos skyriaus sudarytos ekspertų komisijos premijas už geriausias ir reikšmingiausias 2012 metų vaikų ir paauglių knygas skyrė devyniems rašytojams, dailininkams, iliustruotojams ir vertėjams.

Geriausia metų vaikų bei paauglių knyga – Linos Žutautės „Ferdinandas ir Pū“. Jai skirta P. Mašioto premija.

Geriausia metų poezijos knyga vaikams – Česlovo Navakausko „Burbulų lietus“.

Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Kęstučio Navako ir Marijos Smirnovaitės „Udo ir Dra niekaip nesusikalba“.

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas vaikams – Viltaro Alksnėno išversta Kate`s DiCamillo „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“.

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Ievos Mažeikaitės išversta Beatriče`s Masini „Miško vaikai“.

Gražiausia metų knyga – Pauliaus Juodišiaus „Penktadieniais apelsinus sapnuoti draudžiama“. Jai paskirta Domicelės Tarabildienės premija.

Gražiausiai iliustruota metų poezijos knyga – Ievos Bailaitės iliustruota Antano Šimkaus „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“.

Reikšmingiausias metų debiutas – Tomo S. Butkaus knyga „Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas“.

Reikšmingiausia metų vaikų literatūros tyrinėjimų ir sklaidos knyga – Gintarės Adomaitytės „Už sidabro kalnų“.

G. Andrulevičienė priminė, kad švenčiant tarptautinę vaikų knygos dieną kokios nors šalies skyrius gauna teisę sukurti šventinį plakatą ir kreipimąsi į skaitytojus. Šiemet tokia laimė nusišypsojo JAV IBBY skyriui.

Eiliuotą tekstą sukūrė rašytoja Pat Mora, kuri yra parašiusi ir išleidusi daugiau kaip 40 knygų vaikams, paaugliams ir suaugusiems skaitytojams, pelniusi reikšmingus apdovanojimus.

Plakato dailininkas – Ashley Bryan, kuris daugeliui žinomas kaip knygų iliustratorius, paveikslėlių kūrėjas.

Bibliotekos vedėja rodė susirinkusiesiems turimas naujausias ir įdomiausias knygas, tarp kurių buvo Justino Marcinkevičiaus „Laukinė kriaušė“, „Pasakos“, „Lietuvių liaudies pasakos“, „Gražiausios pasaulio pasakos“ ir kt. G. Andrulevičienė priminė, kad šiemet jubiliejų švenčia poetas Martynas Vainilaitis, kurio knygelės „Pelėdos giesmė“, „Miško monai“ labai patinka jauniesiems skaitytojams.

Knygeles ir pasakas skaitė ne tik vaikai, bet ir svečiai. Gražią pasaką sekė Lina Kamarauskienė, ištrauką iš knygos „Batuotas katinas“ skaitė Karolina Arlauskaitė, Beata Klimavičienė supažindino su „Miško monais“, Alva Lišauskienė skaitė apie gudrią merginą.

Renginio metu vaikai ir suaugusieji dalijosi mintimis apie perskaitytas knygeles, apie tas, kurios patiko ir paliko giliausią įspūdį, kurias norisi skaityti po keletą kartų ir niekada nepabosta.

 

Stasė Asipavičienė

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close