Susituokusiems bažnyčioje neteks sukti galvos dėl formalumų

Nuo birželio 1 d. jaunavedžių pečių nebeslėgs biurokratinė našta patiems informuoti Civilinės metrikacijos skyrius (CMS) apie bažnyčioje sudarytą santuoką. Šiuo formalumu nuo šiol rūpinsis bažnyčios atstovai.

Iki šiol jaunavedžiams tekdavo ne vėliau nei per 10 d. apie bažnytinę santuoką informuoti CMS. Norėdami būti visiškai tikri dėl santuokos įregistravimo, kartais jaunieji vis dar renkasi dvigubos ceremonijos – ir bažnyčioje, ir CMS – variantą, kuris apsunkina ir pabrangina jų šventę. Nuo šiol formalumų sumažėjo.

Nauja tvarka įsigaliojo teisingumo ministrui Vyriausybės vardu pasirašius susitarimą su Lietuvos Vyskupų konferencija (kadangi Katalikų bažnyčia, priešingai nei kitos konfesijos, pagal ankstesnius susitarimus turėjo išimtį, kuri leido pareigą pranešti valstybei apie bažnyčioje sudarytas santuokas perduoti jauniesiems) ir atitinkamai pakeitus Civilinės metrikacijos taisykles. Jos galios visų konfesijų atstovams.

Taisyklėse numatyta, kad bažnyčia apie sudarytą santuoką pati praneš CMS faksu, elektroniniu būdu ar asmeniškai pristatant pranešimą. Po to, kai tai bus padaryta, sutuoktiniai jų nurodytos gyvenamosios vietos ar elektroninio pašto adresu gaus pranešimą apie santuokos įtraukimą į apskaitą CMS.

Jaunavedžiai taip pat bus informuojami ir tais atvejais, jei dėl kokių nors priežasčių santuokos nebus galima įtraukti į apskaitą. Pavyzdžiui, dėl to, kad iš bažnyčios perduotoje pažymoje apie sudarytą santuoką yra esminių klaidų, taip pat, kai bažnyčioje sudaryta santuoka neatitinka Civiliniame kodekse įtvirtintų santuokos sudarymo sąlygų.

Sutuoktiniai kartu bus informuojami ir apie tai, kur ir kokio dydžio valstybės rinkliavą turi sumokėti norėdami atsiimti santuokos liudijimą, jei jiems jo reikia.

Naujoji tvarka taip pat padės užkirsti kelią ir pasitaikantiems piktnaudžiavimo atvejams, kuomet nepranešti apie bažnyčioje sudarytą santuoką yra naudinga, pavyzdžiui, tuomet, kai asmenys nenori prarasti našlio pensijos. Neinformuoti CMS gali sumanyti ir nesąžiningi sutuoktiniai, kurie nori tik pasinaudoti kito sutuoktinio pinigais. Jie pasako,  kad apie bažnyčioje sudarytą santuoką pranešė CMS, tačiau iš tiesų to nepadaro. Taigi, tokia santuoka nesukelia teisinių pasekmių. Tuo metu nesąžiningas sutuoktinis už tariamo sutuoktinio pinigus įsigyja neva bendrą turtą, kurį įregistruoja tik savo vardu ir jis tampa tik jo nuosavybe.

Statistikos duomenimis, 2011 m. CMS susituokė 13 318 porų,  o dar 3933 poros pranešė CMS apie bažnyčioje sudarytą santuoką.

 

Parengta pagal Teisingumo ministerijos informaciją

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close