Žolininko kertelė. Į skaitytojų klausimus atsako žolininkė, biologė Monika Smilgytė

Kuo geriausia būtų gydyti nudegimą? Ranką nusideginau karštu aliejumi…

Nusideginus nudegimo vietą patartina maždaug 15 min. šaldyti lediniu vandeniu, geriau ne po tekančia srove, o vonelėje, ir tik tuo atveju, jei nėra atviros žaizdos. Paskui reikia tepti jonažolių aliejumi (fitoliu), tinka ir medetkų, ramunėlių, beržų, pelyno, kiaulpienės, varnalėšos, kaulažolės, serenčio, dilgėlės, apynių, levandų, ramunėlių ir kitų žolelių, mažinančių uždegimą, malšinančių skausmą ir skatinančių ląstelių atsinaujinimą aliejai (fitoliai). Jeigu nusideginote labai smarkiai ir iškilo didelės pūslės ar net nusilupo oda, gydymas skirsis. Turite išsivirti labai stiprios lakišiaus arbatos (neturint jo, tiks ir medetkos, kraujažolė, jonažolė, gyslotis, pelynas, ąžuolas, juodalksnis – na čia geriau tinka džiovinančios, dezinfekuojančios, malšinančios skausmą, ląstelių atsinaujinimą skatinančios žolelės. Visų čia ir neišvardinsi). Tegul valandą pritraukia, o tada susiraskit lininio arba medvilninio balto ar nedažyto švaraus audeklo gabalą, sukarpykite reikiamo dydžio gabalais, mirkykite į stiprią lakišiaus ar kitų žolelių arbatą ir dėkite kompresus ant žaizdos. Lakišius labai stebuklingai mažina tinimą, dezinfekuoja, džiovina, neleidžia susidaryti randams. Mano mama smarkiai nuplikintą koją (sutrūko trilitrinis stiklainis darant kompotus) lakišiaus kompresais išsigydė per savaitę ir neliko randų. Iš pradžių dar mėgino gydytis ambulatoriškai, bet koja tik ištino kaip kulbė ir begalinis skausmas pranašavo blogiausia. Po lakišiaus kompresų praėjus kelioms valandoms koja atslūgo, galėjo vaikščioti, bet ir toliau dėjo kompresus, nenuplėšdama apvynioto binto. Negalima draskyti žaizdos, kompresais reikia drėkinti žaizdą per bintą (žolelės veikia antiseptiškai ir taip apsaugo nuo infekcijos). Kai oda atsinaujina, bintas pats nukrenta. Kai bintas nukrenta, odą jau galima tepti ir žolelių fitoliais. Nudegimą galima gydyti, jei nenusilupus oda, alijošiaus ir agurkų sultimis – jos vėsina ir skatina ląstelių atsinaujinimą. Alijošiaus ir agurko minkštimu ypač tinka gydytis smarkiai nudegus saulėje, minkštimą ar sultis maišant su žolelių (kiaulpienės, serenčio, dilgėlės, beržo, pelyno, varnalėšos, bijūnų ir kt.) fitoliais (jonažolės ir ramunėlių fitolius patartina vartoti tik žiemą, kad neatsirastų pigmentinių dėmių) gaunamas maksimalus efektas – ir drėkina, ir šaldo, ir malšina skausmą, ir gydo.

Ar karpoms gydyti tinka ugniažolė? Ar galima, kaip sako seni žmonės, užrišti plauku ir karpa nukris?

Taip, ugniažolė idealiai tinka karpoms, papilomoms, odos grybeliui gydyti, padeda sergant odos tuberkulioze ir odos vėžiu. Stipriausiai veikia šviežios ugniažolės sultys (spauskite jas su guminėmis pirštinėmis, kad nenudegintumėt odos). Galima pasigaminti ugniažolės trauktinės. Šviežiai nuskintas ugniažoles sudėti į puslitrinį stiklainį (prikimšti jį pilną) ir užpilti pačia stipriausia degtine. Laikyti tamsioje vietoje, laikas nuo laiko supurtant. Po dviejų savaičių jau galima naudoti išoriškai, tepti kelis kartus per dieną karpas, papilomas ar net dėti miniatiūrinius kompresiukus. Galima naudoti ir ugniažolės aliejų (fitolį), bet pastebėjau, kad šviežia ugniažolė yra veiksmingesnė.

Dar vienas karpų naikinimo būdas. Jį galima taikyti tik vasarą, kai žydi medetkos. Kiekvieną dieną reikia nusiskinti šviežią medetkos žiedą ir jį patrynus, kad išsiskirtų sultys, dėti ant karpos (tinka ir papilomoms naikinti) ar bent tepti sultimis. Nakčiai taip patrintą žiedą dėti ant karpos ir užklijuoti pleistrą, laikyti per naktį. Gydymas trunka apie mėnesį. Net ir išnykus karpai, dar kurį laiką tą vietą reikia tepti medetkų sultimis, kad karpa neatsinaujintų. Tikrai suveikia, tik reikia turėti kantrybės!

Siūlu ar plauku užrišus karpą, ją vis tiek reikia tepti ugniažolės ar medetkų žiedų sultimis, nes kitaip vietoj nukritusios karpos užaugs nauja. Karpos užuomazga būna giliai įsiskverbus į odos gilumą ir tik rišimu jos nepanaikinsite. Gali net atsirasti kitoje vietoje.

 

Ar tiesa, kad raudonoji musmirė gali būti vartojama kaip vaistas?

Esu skaičiusi apie gydymą musmirėmis, bet pati praktikoje nuodingų augalų nevartoju ir niekam nepatariu. Mūsų organizmai yra skirtingi ir nevienodai reaguoja į skirtingus augalus, tad net ir vienas lašas gali būti mirtinas. Kam rizikuoti savo gyvybe, jei yra tiek daug vaistingų ir nenuodingų augalų, kuriuos vartodami sustiprinsite organizmą, nepakenkdami kepenims ir inkstams. Jau ugniažolė yra vienas iš tų augalų, kuriuos reikia naudoti atsargiai, o labai nuodingus išbando tik „rusiškos ruletės“ mėgėjai. Tad musmirėmis geriau tik grožėtis ir jų neliesti.

 

Turguje moterėlės parduoda putino uogų. Nuo ko ir kaip jas galima vartoti?

Putinus patariama rinkti po pirmųjų šalnų, kai uogos yra visiškai sunokę. Putino uogos – puikus vitaminų šaltinis. Tačiau būkite atsargūs, nes jos didina skrandžio sulčių rūgštingumą, kartu stimuliuoja virškinimą, skatina virškinimo organų sekreciją ir šlapimo išsiskyrimą. Turi ir sutraukiančių savybių. Jeigu uogos šaldytos, galima užpilti beveik verdančiu vandeniu ir sutrinti. Nesaldinant rūgštingumo taip nekelia. Putino uogas galima greitai nuplikyti verdančiu vandeniu ir sutrinti lygiomis dalimis su medumi, laikyti šaldytuve, vartoti po šaukštą per dieną. Putino uogas patartina vartoti turintiems aukštą kraujo spaudimą, kai padažnėjęs širdies plakimas, užkietėjus viduriams, sumažėjus skrandžio rūgštingumui, sergant avitaminoze, kosint, sergant bronchitu, plaučių uždegimu, cukralige (šiuo atveju vartoti be cukraus ir be medaus), sergant kepenų ligomis, gelta, tinka ir aterosklerozei gydyti (užkalkėjus kraujagyslėms, turint aukštą blogojo cholesterolio kiekį kraujyje). Putino uogų patariama vartoti ir turint spuoguotą veidą, votis, pūlinukus, nes tie augalai, kurie valo kepenis, apsaugo ir odą (odai nereikia valytis nuo šlakų, todėl sumažėja spuogų ir pūlinukų). Labai skanu (čia mano receptas) saują šaldytų putinų uogų, kartu su sauja spanguolių ir sauja bruknių, užplikyti pora litrų verdančio vandens ir sutrinti – galėsit gardžiuotis nuostabiu kompotu. Jei virsite puode ir dar įdėsite šaukštą krakmolo, palaukę, kol sutirštės, ir pasaldinę gausit nuostabų kisielių. Šios uogos, veikdamos kartu, labai gerina virškinimą, stimuliuoja inkstų veiklą, suteikia vitaminų visai dienai.

Turguje esu mačius tiek putinų uogų rudenį, tiek jo sulčių žiemą. Jei neturite padidėjusio skrandžio rūgštingumo, sulčių patariu vartoti po tris šaukščiukus tris kartus per dieną pusvalandis prieš valgį.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close