home Švietimas Dalyvavome konferencijoje „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“

Dalyvavome konferencijoje „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“

Sausio 26 dieną Ariogaloje vyko nacionalinė konferencija „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“, skirta tarptautinės Holokausto aukų dienos atminimui. Konferenciją organizavo Tarptautinė istorinio teisingumo komisija, Ariogalos gimnazija ir VšĮ „Geros valios fondas“.

Mūsų mokyklai atstovavo Tolerancijos ugdymo centro komanda, vadovaujama mokytojos Redos Valančienės. Mokinės Gerda Žvirblytė, Rasa Radžiūnaitė, Austė Kukankaitė, Vaida Stagniūnaitė pristatė literatūrinį pasakojimą apie dviejų Vyčio kryžiaus ordinų kavalierių Volfą Kaganą – aukščiausiai už narsą pažymėtą žydų kilmės karį, gimusį 1900 metais Balbieriškio miestelyje, įprasmindamos domėjimąsi istorija, kurią „saugo seni namai su nebyliais langais“. Mokinėms pasiruošti konferencijai padėjo mokytojos Reda Valančienė, Irena Liutkevičienė, socialinė pedagogė Asta Marcinkevičienė, o mokytojas Saulius Kondrotas parengė iliustruotą pristatymą, liudijantį kario Volfo Kagano bendrystę su Balbieriškio žeme. Juk mūsų tėviškė šalia „mėlyno Nemuno vingio“. Volfo Kagano ir visų Balbieriškyje gyvenusių žydų atminimui rudenį miestelio bendruomenė iškilmingai atidengė paminklinę lentą.

Konferencijoje dalyvavo 28 šalies mokyklų Tolerancijos ugdymo centrų komandos. Pasak Ariogalos gimnazijos direktoriaus Arvydo Stonkaus, konferencija – kilnojamasis memorialas Holokausto aukoms atminti, pripildytas liūdesio ir pagarbaus atminimo.

Konferencijos dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos miestų ir miestelių žydų istorijomis, prisiminti žydų indėlį į Lietuvos kultūrą, ekonomiką, politiką. Ir išsaugodami prisiminimus pamąstyti, kaip gyventi ir kurti drauge, kad nepasikartotų tragiški įvykiai. O Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Hercas Žakas išreiškė viltį, kad tolerancijos ugdymas kitoms tautoms, kitoms religijoms prisidės prie geros valios žmonių siekio.

  Apibendrindama konferenciją švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė įteikė mokykloms knygą apie Lietuvoje gyvenusius žydus iki Antrojo pasaulinio karo, linkėdama kuo geriau pažinti savo krašto istoriją. Ir tai puiki dovana, pasitinkant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį!

 

Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Gražina Antanavičienė

mde