„Devyniasdešimties paukščių pavasaris“ Prienuose

2013 metų kovo 18 dieną sukako 90 metų nuo profesoriaus, akademiko ir didelio gamtos mylėtojo Tado Ivanausko dėka surengtos pirmosios paukščių sutiktuvių šventės. Siekiant įprasminti šio iškilaus žmogaus nuopelnus gamtai, gamtos mokslams, įtaką jaunajai kartai bei įvertinant Lietuvos labui nuveiktus darbus, kiekvienais metais Prienų miškų urėdijoje organizuojamos inkilų kėlimo šventės. Šiemet visuotinę akciją „Devyniasdešimties paukščių pavasaris“ inicijavo LR Aplinkos ministerija ir generalinė miškų urėdija, o prisijungė visos 42 šalies miškų urėdijos. Šventės metu buvo keliami inkilai, buvo renkamas gražiausias ir funkcionaliausias inkilas, vyko fotografijų konkursas „Paukščiai – mažieji draugai“.

 

Prienų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistas ir JMB veiklos koordinatorius Kastytis Tarasevičius inkilams kelti parinko Prienų senąsias kapines.

Renginyje dalyvavo Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, Tarybos sekretorė Giedrė Raulinaitytė ir Prienų rajono savivaldybės administracijos statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyr. specialistė Ilona Ramanauskienė.

„Revuonos“ vidurinės mokyklos ir „Ąžuolo“ progimnazijos jaunieji miško bičiuliai, nešini inkilais – naujais nameliais sparnuotiems savo draugams, atėjo su savo mokytojomis ir vadovėmis Lina Guobiene ir Jūrate Skindzeriene. Vaikams pakabinti inkilėlius padėjo Prienų girininkijos girininkas Giedrius Kasparaitis, jo pavaduotojas Vytautas Deimantavičius ir eigulys Alfonsas Pilvelis.

K. Tarasevičius pirmiausia susirinkusiuosius supažindino su žymiojo gamtininko Tado Ivanausko biografija ir nuveiktais darbais.

T. Ivanauskas 1882 metais gimė Lebiodkoje, Varanavos valsčiuje (dabartinė Baltarusija). Dar gyvendamas tėvo dvare būsimasis mokslininkas pažinojo daugelį paukščių, o iš tėvo išmoko medžioti, preparuoti ir gaminti iškamšas, sudarinėti zoologinius ir botaninius rinkinius. T. Ivanauskas gamtos ir Lietuvos labui padarė labai daug. Padedamas bendraminčių įsteigė Gamtos tyrimų stotį ir Zoologijos muziejų, Kauno zoologijos sodą, o taip pat iki šiol veikiančią Ventės rago žiedavimo stotį bei Žuvinto rezervatą. Kartu su žmona Honorata suorganizavo pirmąją „Nacionalinę paukščių dieną“ bei „Medžių sodinimo šventes“, o taip pat buvo įsteigę ir lietuvišką mokyklą, joje mokytojavo. Besidomintieji medžiokle ir žvejyba žino jo parašytą knygą „Taisyklingos medžioklės ir žūklės draugija“. Jos įkūrėjas ir pirmininkas buvo ne kas kitas, o Tadas Ivanauskas. Tarpukariu daugiau nei dešimtmetį mokslininkas redagavo žurnalą „Medžiotojas“.

K. Tarasevičius paminėjo, kad profesorius parašė 37 knygas, iš kurių svarbiausias veikalas – „Lietuvos paukščiai“ (3 knygos), už kurį pelnė valstybinę premiją. Būdamas mokslininkas ir tyrinėtojas, T. Ivanauskas  parašė 2 vadovėlius, 15 mokslinių veikalų, daugiau nei 600 straipsnių periodiniuose leidiniuose, tokiuose kaip  „Gamta“, „Trimitas“, „Mūsų rytojus“, „Mūsų girios“, „Tautos ūkis“, „Medžiotojas“ ir kt.

Netoli Kauno gyvenantys žmonės žino, kad T. Ivanauskas išgarsėjo 1920 metais, kai čia įkūrė Obelynės parką ir pasistatė namus. Jis buvo paprastas ir nuoširdžiai bendravo su žmonėmis. Išvedė įvairias obelų ir kitokių vaismedžių veisles, mielai dalindavo skiepus ir kaimo gyventojams. Reikia paminėti, kad T. Ivanauskas buvo vienas iš Lietuvos aukštųjų kursų (1920 m.) ir Vytauto Didžiojo universiteto Kaune (1922 m.) steigėjų. Buvo mokęsis Peterburge, Paryžiuje. Profesoriavo VDU, VU, LŽŪA, KMI. Biologijos mokslų daktaras, akademikas, nusipelnęs mokslo veikėjas. Dalyvavo mokslinėse ekspedicijose Norvegijoje, prie Adrijos jūros, Estijoje, Brazilijoje, prie Volgos, Turkmėnijoje, Azerbaidžane, Kazachstane ir kitose vietovėse.

Po K. Tarasevičiaus pasisakymo, susirinkusius mokinius ir jų mokytojus sveikino savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, pasidžiaugdamas gražia Prienų miškų urėdijos iniciatyva kiekvienais metais rengti paukščių sutikimo šventes, kelti inkilus, kad grįžę po ilgos kelionės paukšteliai jau rastų juos laukiančius namelius. Inkilų gaminimas ir iškėlimas yra ne tik graži tradicija, bet ir moko vaikus būti jautresnius ir geresnius, mylėti ir puoselėti gamtą.

Išrinkti trys gražiausi ir funkcionaliausi inkilai

„Revuonos“ vidurinės mokyklos ir „Ąžuolo“ progimnazijos JMBB nariai atsinešė pačių ar kartu su tėveliais pagamintų inkilėlių. Dauguma jų pagaminti iš neobliuotų lentų, su atkeliamu stogeliu, pritaisyta metaline kilpa užkabinti ant medžio šakos. Miškininkai paaiškino, kad inkilėlius reikia valyti, nes prisikaupus nereikalingų šiukšlių, maisto atliekų, paukšteliai patys išvalyti nesugeba, o nešvariuose namuose nenori gyventi. Be to, kai visko prisikaupia daug, yra pavojus, kad kiaušinėlius ar jauniklius greičiau pasieks koks nors grobuonis – katinas ar plėšresni paukščiai.

Prieš keliant inkilus, komisija išrinko tris gražiausius ir funkcionaliausius, atitinkančius reikalavimus inkilėlius. Jų savininkus K. Tarasevičius apdovanojo prizais. Miškininkų atminimo dovanėles gavo ir mokytojai bei savivaldybės atstovai

Tris prizines vietas laimėjo „Ąžuolo“ progimnazijos mokiniai: Aivaras Raugevičius ir Kotryna Kimbirauskaitė (3b) ir Sandra Marcinkevičiūtė (4a).

Miškininkai parodė, kaip reikia kabinti inkilus į medžius: kokiame aukštyje, į kurią pusę turi būti atsukta anga, kad namelio gyventojams būtų patogu. Netrukus visi pasiskirstė grupelėmis ir kėlė inkilus į prie tako augančius medžius. Su mokiniais inkilus kėlė ir Prienų rajono savivaldybės meras V. Bujanauskas. Tą dieną senosiose Prienų kapinėse buvo iškelta 16 inkilų.

Laureate tapo Enrika Danylaitė

Trijų Prienų rajono mokyklų moksleiviai dalyvavo fotografijų konkurse „Paukščiai – mažieji draugai“. Nuotraukas konkursui reikėjo pateikti iki kovo 13 d. Laiku fotografijas atsiuntė Išlaužo, Šilavoto ir Balbieriškio pagrindinių mokyklų jaunieji miško bičiuliai. Pavėluotai nuotraukas pristatė „Revuonos“ vidurinės mokyklos JMB būrelio nariai, tad jų darbai nebuvo įvertinti. Iš 18 konkursui atsiųstų nuotraukų buvo išrinktos trys geriausios ir labiausiai atspindinčios temą, o vėliau komisija iš jų išrinko vieną. Fotografijos „Šaltą žiemą nebaisu – lašinukai tai skanu“ autorė – Enrika Danylaitė, Balbieriškio pagrindinės mokyklos 2 klasės mokinė, JMBB „Ąžuoliukas“ narė. Jos mokytoja ir būrelio vadovė – mokytoja metodininkė Irena Petraškienė. Kovo 25 d. Enrika dalyvaus iškilmingoje inkilų kabinimo šventėje Kauno zoologijos sode ir baigiamajame akcijos renginyje prof. T. Ivanausko muziejuje.

Stasė Asipavičienė

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close