home Kultūra Pristatyta knyga apie kraštietį Povilą Liutkaitį

Pristatyta knyga apie kraštietį Povilą Liutkaitį

Prienų krašto muzejuje pristatyta Rimos Karalienės knyga „Irklais pro spygliuotą tvorą“. Dokumentiniame romane pasakojama apie Rūdupyje gimusį, Prienuose užaugusį irkluotoją, daugkartinį Lietuvos, Sovietų Sąjungos, Europos čempioną bei prizininką, Tokijo olimpinių žaidynių septintosios vietos laimėtoją Povilą Liutkaitį (1937–2013), atskleidžiama jo šeimos istorija ir jo bei komandos draugų gyvenimas sovietmečiu.

Muziejaus direktorė Lolita Batutienė džiaugėsi, kad labai smagu, jog į gimtinę sugrįžta mūsų kraštiečiai. Povilą Liutkaitį, kuris buvo nepelnytai pamirštas, sugrąžino jo dukra Rima Liutkaitytė-Karalienė. Direktorė išreiškė viltį, kad su irkluotojo artimųjų pagalba jo asmenybė bus atskleista muziejuje kuriamoje ekspozicijoje.

„Tėvelio gimtinės Rūdupio kaime jau neliko – ją sudegino NKVD aktyvistai. Neliko ir mamos, ją nužudė tėvelio akyse. Po metų lageryje mirė ir tėvelio tėtis“, – skaudžiais šeimos išgyvenimais dalijosi knygos autorė Rima Liutkaitytė-Karalienė. Gimtinės vietoje likusi tik didelė sena kriaušė, menanti Lietuvos savanorio, Rūdupio eigulio Stasio Liutkaičio šeimos namus.

Pasak R. Karalienės, spygliuota viela – tai ne tik gulagas, tai visos skriaudos ir pažeminimai, kurie persekiojo kasdieniame gyvenime.

Knygoje pasakojama istorija apie sportą, irkluotojų kasdienybę, jų troškimus ir tikslo siekimą, apie tuos žmones, kurie dėl savo šeimų pasipriešinimo kovos buvo atstumti ir diskriminuojami bei turėjo vilkėti marškinėlius tos šalies, kuri pražudė jų šeimas.

Knygą R. Karalienė pradėjo rašyti jau po tėvelio mirties, perskaičiusi jo užrašytus prisiminimus. „Tėveliui iškeliavus, supratau, kad sudėtinga jo gyvenimo istorija neturi atsidurti tik šeimos archyve – tokias istorijas reikia pasakoti, jos turi būti žinomos“, – apie tai, kas paskatino rašyti knygą, pasakojo autorė.

Knygos rašymas užtruko kiek ilgiau nei metus. Bendraudama su tėvelio draugais, R. Karalienė išgirdo daug linksmų ir liūdnų istorijų, apvažiavo daugybę Lietuvos ir pasaulio vietų, kur jis rungtyniavo, nagrinėjo nuotraukas. Romano stiliumi parašytoje knygoje beveik visi personažai yra tikri, tikros ir vietos, faktai bei skaičiai. Knygos viršelio vidinėje pusėje – daugybė nuotraukų. Pasak autorės, poroje vietų situacijos yra sugalvotos, tačiau, jau knygą išleidus, artimieji tvirtino, kad tokių įvykių iš tiesų būta.

Prieš pora mėnesių buvo išleistas ir angliškas knygos variantas.

R. Karalienės giminė neatsiejama nuo irklavimo. Irklavo ne tik jos tėvai ir ji pati, tetos ir dėdės, broliais, seserys bei jų vaikai – iš viso irklavimu žavėjosi apie 30 trijų kartų giminaičių. Prieš metus giminę papildė ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių bronzinė prizininkė, pasaulio ir Europos irklavimo čempionė Donata Vištartaitė-Karalienė.

Apie tai, kokie jausmai apmina, kai po finišo stovint ant apdovanojamųjų pakylos aukštyn kyla Lietuvos trispalvė, kalbėjo irkluotoja, olimpietė Donata Vištartaitė-Karalienė, knygos autorės marti. Tik perskaičiusi šios knygos rankraštį ji suvokė, ką jautė ir išgyveno sportininkai, kurie tokios galimybės – kovoti už savo šalies garbę – neturėjo.

Trakuose, kur gyvena R. Karalienė, veikia ir jos įkurtas Irklavimo muziejus.

Knygos pristatyme dalyvavo ne tik dabartiniai mūsų krašto irkluotojai bei besidomintys šiuo sportu, bet ir buvusieji Povilo Liutkaičio bendramoksliai, vaikystės ir jaunystės draugai, kurie pasidalijo artimiesiems dar nežinomais prisiminimais apie P. Liutkaitį.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close