Keisis kompensacijos už taros supirkimą prekybininkams

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) kartu su Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir VšĮ „Desa“ užsakė išsamų auditą, kurio išvadomis remiantis nuo 2018 m. sausio 1 dienos įvedami diferencijuoti prekybininkams mokamų kompensacijų už užstatinių pakuočių surinkimą tarifai.

„Sudarius galimybę patogiai grąžinti vienkartines stiklines, plastmasines ir metalines gėrimų pakuotes, ja naudojasi absoliuti dauguma vartotojų, perdirbimui grįžta net 9 iš 10-ies pakuočių. Toks rodiklis būdingas Vakarų valstybėse. Tai patvirtina, kad sistema yra patogi ir veikia efektyviai. Šiuo metu pardavėjams taikomi sąnaudų kompensavimo tarifai buvo nustatyti dar prieš užstato sistemai pradedant dirbti, remiantis preliminariai numatomais surinkti taros kiekiais ir planuojamomis sąnaudomis. Tad sistemai įsibėgėjus kilo poreikis peržiūrėti užstatinių pakuočių surinkimo procesus ir įvertinti faktines sąnaudas. Siekiant didesnio skaidrumo, buvo atliktas nepriklausomas auditas, kurio rezultatai nekelia abejonių nei vienai suinteresuotai šaliai“, – sako Gintaras Varnas, taromatų sistemą įdiegusios ir prižiūrinčios USAD generalinis direktorius.

Auditą šių metų kovo–rugsėjo mėnesiais atliko viena patikimiausių pasaulio profesinių paslaugų kompanijų „EY“ („Ernst & Young Baltic“), jame stebėtojo teisėmis dalyvavo ir Aplinkos ministerijos atstovas.

„EY“ atstovo Liudo Jurkonio teigimu, audito metu buvo įvertinti visi pardavėjų pakuočių surinkimui naudojami ištekliai ir jų kiekis – darbo laikas, patalpų plotas, elektros sąnaudos ir kt. Taip pat atlikti empiriniai stebėjimai daugiau nei 70-yje pakuočių surinkimo vietų visoje Lietuvoje. Sekundžių tikslumu buvo matuojamas laikas, skiriamas kiekvienam supirkimo veiksmui atlikti, centimetrų tikslumu tikrinamas plotas, reikalingas visoms priemonėms sandėliuoti.
Tai leido tiksliai apskaičiuoti pardavėjų patiriamus kaštus, susijusius su pakuočių surinkimu. Stebėjimų pagrindu buvo parengtas detalus tarifų skaičiavimo modelis, tarifų skaičiavimo metodika ir rekomendacijos.

„Išsamus auditas parodė, kad sistemos efektyvumas nuo jos veiklos pradžios augo. Be to, nuosekliai didėjant surenkamų pakuočių kiekiui, mažėjo vienai pakuotei tenkantys fiksuoti surinkimo kaštai. Audito metu sukurtas modelis leidžia tiksliai apskaičiuoti ir, iškilus poreikiui, keisti taikomus tarifus pardavėjams“, – sako G. Varnas.

Taigi remiantis audito išvadomis USAD valdyba nuo 2018 metų sausio 1 dienos pagal vienkartinių užstatinių pakuočių tipus ir surinkimo būdą, rankomis ir taromatais su presavimo funkcija, keičia ir diferencijuoja prekybininkams taikomus sąnaudų kompensavimo tarifus. Taromatais su presavimo funkcija surenkamoms plastikinėms (PET) pakuotėms taikomas 0,0175 EUR už vienetą tarifas, stiklinėms pakuotėms – 0,0284 EUR už vienetą, o metalinėms pakuotėms 0,0137 EUR už vienetą tarifai. Surenkant rankiniu būdu ar taromatais be presavimo funkcijos plastikinėms (PET) pakuotėms taikomas 0,0138 EUR už vienetą tarifas, stiklinėms pakuotėms – 0,0148 EUR už vienetą, o metalinėms pakuotėms 0,0118 EUR už vienetą tarifai.

Naudojantis audito kompanijos sukurta metodika tarifai ateityje bus kiekvienais metais peržiūrimi atsižvelgiant į surinkimo sąnaudų pokyčius, infliaciją, darbo užmokesčio augimą ir kitus sąnaudų pasikeitimus.
USAD yra pelno nesiekianti viešoji įstaiga, kurios tikslas – vykdyti užstato sistemos administratoriaus funkcijas, užtikrinant sistemos skaidrumą ir efektyvumą. USAD steigėjai yra Lietuvos aludarių gildija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacija.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close