Įvertinus miesto šventę – išvada: KULTŪRA = 0 ?

Šeštadienį vyko Prienų miesto šventė. Dieną vyko motociklininkų pasirodymai, dainavo chorai, jaunimas dalyvavo krepšinio, tinklinio, „Alias“ turnyruose, o vakare, kas norėjo, galėjo stebėti „Eurovizijos“ finalą prie „Žiburio“ gimnazijos – manau, tai puikūs užsiėmimai miesto šventėje, kuriantys ir stiprinantys mūsų bendruomenę. Tačiau kas vyko be to..?

Apie 22 valandą  nusprendžiau užsukti į miesto aikštę pasižmonėti, mestelti akį, kas vyksta, kokia publika susirinkusi. Deja, pabuvusi vos 5 minutes, pasibaisėjusi skubėjau kuo greičiau iš ten dingti… Man gėda ir graudu matyti, kokioje visuomenėje mes gyvename… Kas mane taip šokiravo? Vos išsukus iš už kampo link miesto centro, į akis krito daugybė šiukšlių: gatvės viduryje, prie šaligatvių ir ant šaligatvių, ant takų ir takelių, kampuose… Ironiška, jog vis daugėjo ir girtų žmonių, tarp kurių nepilnamečiai paaugliai stengėsi alkoholio promilėmis nenusileisti šiek tiek pagyvenusiems. Negana to, tik atejusi į pačią aikštę, nespėjusi dorai apsižvalgyti, visai netikėtai išvydau kumštį sugniaužusio vaikino platų rankos mostą kitam į marmūzę. Na, žinoma, kokia gi šventė be muštynių? Pakraupusią, pasiruošusią eiti atgal mane užklupo dar vienas, blaivybės nepripažįstantis, išsišiepęs vyriškis, kuris anksčiau nebuvo man matytas, ir pasisveikino: „O, ką tu?”. Pagaliau ištrūkusi iš šios viešos degradacijos veikimo lauko norėjau verkti… Kas visgi mes esame, žmonės, ar tik paprasta egzistencija pasitenkinantys kūnai? O dar sakome Prienuose nevyksta renginiai… Jei būčiau miesto merė, pamačiusi tokią situaciją, dėl renginių ir „švenčių“ nebedaryčiau nieko! Absoliučiai nieko! Kodėl? Kam reikia, kad susirinkę „baliauninkai“ primėtytų šiukšlių, stiklų, išdaužytų vieni kitiems srėbtuves, paliktų visą jovalą ir, sakydami „vėl nebuvo nieko gero“, išeitų?

Kyla klausimai, kokio lygio yra mūsų kultūra, jei mes nežiūrime, kuo maitiname savo organizmus? Pavyzdžiui, penktadienį Birštone vyko labai garsios ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse dainininkės Jazzu ir atlikėjo Leon Somov koncertas. Šio dueto dainos be galo populiarios tarp jaunimo. Atspėkite, kiek žmonių susirinko pasiklausyti jų gyvai? Atėjo šimtas penkiasdešimt žmonių, nors bilieto kaina tebuvo 20 litų… Užtai Prienų miesto šventėje „ant alaus“ turėjom, ar ne? Todėl ir neorganizuojami čia rimti renginiai, nes mūsų, mielieji, per mažai į juos susirenka ir jie tiesiog būna nuostolingi.

Visuomenėje plinta antikultūros epidemija. Epidemija pavadinau ne dėl to, kad tekstas įmantresnis atrodytų, bet dėl matyto vaizdo… Šventėje, net ir vėlai vakare, po miestą bastėsi gaujos vaikų, kurie akimis rijo „linksmus, kietakakčius suaugusiuosius“. Manote toks pavyzdys neturi įtakos lanksčiam vaikiškam požiūriui į aplinką ir į save? Lietuvoje mūsų ir taip mažai, o dauguma tikrai nėra išsilavinę inteligentai – knygų  skaitymo statistika nedžiugina, o per televiziją rodomos populiariausios, mąstymo nereikalaujančios laidos yra pritaikytos lengvai paperkamai, skandalais suviliojamai auditorijai – nejaugi norime ateinančią kartą išauginti tokią pat?

Ką daryti? Siūlau šventes organizuoti tik dienos metu arba su griežta policijos apsauga. O labiausiai siūlau mums visiems dar kartą pagalvoti, kas mes esame ir kuo norime būti. Susimąstyti, kur veda tokios elgesio tendencijos…

Ačiū tiems, kurie perskaitėte.

Rūta Tamošiūnaitė, „Prienų jaunimo“ klubo narė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close