home Laisvalaikis Nemėgstu sporto, renkuosi kalanetiką, arba kuo ji kitokia

Nemėgstu sporto, renkuosi kalanetiką, arba kuo ji kitokia

Šios fizinės veiklos metodo autorė – amerikietė Callan Pinckney. Kalanetika atsirado apie 1980 m. JAV. Ko gero, pagrindinė šios mankštos populiarumo priežastis – pačios Callan pavyzdys: 47 m. ji atrodė taip, kad daugelis 18-mečių galėtų tik pavydėti! Kentusi dėl įgimtų nugaros išvaržų ir kojų deformacijos, Callan problemų sprendimą atrado vaikystėje pamėgtoje baleto salėje.

 

Kalanetika – tai lyg šokėjų mankšta. Joje rasime jėgos treniruočių, jogos, baleto pratimų. Tai mažo intensyvumo, lėto tempo mankšta. Treniruotės paskirtis – stiprinti raumenis, ugdyti lankstumą, taisyklingą laikyseną. Pratimai stangrina kūną, nedidinant jo masės, „nepumpuojant“ raumenų – tiesiog išryškinamos unikalios kūno linijos. Formuojamas proporcingas, grakštus kūno siluetas.

Didžiausias skirtumas nuo įprastų sportinių užsiėmimų – būdas, kaip vyksta mankšta. Treniruotės metu skamba tik rami muzika, akcentuojamas sąmoningumas – susikaupimas į savo kūno pojūčius ir į taisyklingą pratimų atlikimą. Kvėpuojama laisvai ir ramiai. Nėra skubėjimo, tikslo pataikyti į muzikos ritmą, choreografinių kombinacijų, šuoliukų ar staigių judesių, kuriuos atliekant iškyla grėsmė patempti raumenis.

Tai itin saugios treniruotės. Išlaikomas pagrindinis principas – nepakenkti.

Kalanetika – tai laikysena, kuri daro stebuklus. Pasak pirmosios kalanetikos įkūrėjos ir mokytojos Lietuvoje Aistės Gustės-Jančiukienės, išsitiesusios vizualiai atrodome lieknesnės, grakštesnės. Įprantame ir gyvenime kilstelėti smarką – kartu kilstelėjame ir moterišką pasitikėjimą savimi.

Šiose mankštose išmokstame girdėti savo kūną. Pasirenkame pačios padėtį, sudėtingumą ar trukmę, tokią, kokios pakanka kūnui šiandien. Juk kiekviena turime savo mėnesio ciklą. Esame skirtingos.

Judame lėtai, švelniai. Jaučiamės palengvėjusios. Kilusi iš baleto, kalanetika yra labai artima elegantiškoms šokių repeticijoms.

Kalanetiką drąsiai galima vadinti „sausa“ treniruote. Mažo intensyvumo, tačiau ne vaikiškos jėgos ir ištvermės reikalaujantys pratimai nesukelia prakaitavimo – po treniruotės jaučiasi maloni šiluma iš vidaus. Moterims labai svarbu ir aktualu, kad čia nėra jokių išpūstų raumenų – formuojamas proporcingas, grakštus kūno siluetas. Stangrinantis ir liekninantis efektas paprastai netrunka džiuginti.

Į treniruotę atvykstama ne išsikrauti, o pasikrauti energijos. Tai įvyksta dėl ramaus mankštos tempo, sąmoningo susitelkimo į savo kūno pojūčius, atsipalaidavimo tarp pratimų. Kai nereikia stengtis atlikti „drąsiau–stipriau–vikriau“, mankšta leidžia protui ir emocijoms pailsėti, o kūnui – pažadinti naujas jėgas, sukaupti energiją.

Tai itin saugi mankšta. Išlaikomas pagrindinis principas – nepakenkti. Kalanetika ypač tinka besiskundžiančioms nugaros, kaklo srities nuovargiu, skausmais, maudimu. Mankštos pratimai puikiai gydo šiuos sėdimo darbo, nėštumo ar netaisyklingos laikysenos sukeltus nemalonumus. Turint rimtesnių problemų, sveikatos sutrikimų, visada reikia pasitarti su savo gydytoju. Kalanetika yra geriausia mankšta moterims, po gimdymo norinčioms sumažinti klubų, liemens apimtis, nes daugiausia veikiama būtent apatinė probleminė moterų kūno dalis. Ši moteriška fizinė veikla labai naudinga ir vyresnio amžiaus moterims. Tad Birštono judesio namuose vykstančių kalanetikos užsiėmimų trenerė Ramunė Glatkauskaitė pati iš savo patirties vardija kalanetikos naudą įvairaus amžiaus moterims:

mankštiname problemines kūno vietas: šlaunis, sėdmenis, pilvą;

tiesiname laikyseną – stipriname giliuosius raumenis, tvirtiname kūno „karkasą“;

laviname dubens dugną – žadiname savo seksualumą, moteriškos magijos gyvybingumą;

šaliname skausmus – ypač sėdimo (ar mamos) darbo sukeltus: nugaros, sprando, pečių juostos, kaklo, galvos;

normalizuojame apetitą – norisi sveikesnio, lengvesnio maisto, mažėja emocinis alkis, saldumynų, užkandžių, greitojo maisto poreikis;

aktyviname virškinimą ir toksinų šalinimą iš organizmo;

ugdome fizinį pajėgumą – lankstumą, jėgą, ištvermę, koordinaciją, pusiausvyrą;

prisipildome deguonies – imame daugiau, laisviau ir giliau kvėpuoti (ir ne tik mankštos metu);

pristabdome senėjimą – geriname judesių laisvę, stipriname sąnarius, kaulus, aktyviname kraujotaką.

Dar vienas aspektas – užsiimančios šia mankšta moterys jaučiasi ramesnės, nes, pasak Aistės Gustės, kalanetikos pratimai šalina įtampą – smegenyse išsiskiria endorfinai – hormonai, suteikiantys gerą savijautą. Mažiau streso, vadinasi, mažiau blogo įpročio stresą malšinti maistu, ypač kaloringu.

Kodėl po kalanetikos treniruotės kūnas ima pats lieknėti ir stangrėti, o moterys išeina labiau atsipalaidavusios ir laimingesnės? – klausiu pačios „Judesio namų“ trenerės Ramunės Glatkauskaitės.

Malonumas užkoduotas pačiame metode. Stiprūs raumenų įtempimai ir judėjimas, pulsavimas labai maža amplitude sukelia didelį fizinį krūvį (kuo sunku patikėti, juk judame vos matomai). Šis krūvis yra dvigubai didesnis nei aerobikos treniruotėje. Atsigavimui po mankštos organizmas daug ilgiau naudoja energijos resursus, t. y. aktyvėja medžiagų apykaita. O paties pulsavimo metu, kai į įtemptą raumenį beveik nepriteka kraujo, organizmas yra priverstas energijos gauti iš paties raumens angliavandenių ir riebalų sankaupų. Taigi, įtempus probleminės vietos raumenukus, pulsuodamos, gana greitai ir sustangriname būtent tą vietą. O stangresnis, stamantresnis raumuo ramybės būsenoje – tiek ilsintis, tiek dirbant – degina daugiau kalorijų, jame vyksta greitesnis metabolizmas. Sužadintas kūnas ilgiau atrodo dailesnis nei suglebęs ar apleistas.

O gera savijauta aplanko po puikaus derinio – kūno dalių įtempimo, atpalaidavimo ir ištempimo. Kūnas patiria gerą impulsą atsinaujinti, sustiprėti. Ramunė ir vėl vardija kalanetikos naudą moters buityje:

atsitraukiame nuo rutinos – nuo kasdienių rūpesčių, namų, vaikų, darbų;

pašaliname proto įtampą po sunkios darbo dienos – sustabdome „minčių traukinius“, atsipalaiduojame;

pailsime nuo varžytuvių – pratimus atliekame savu tempu, pagal savo kūno galimybes, dažniau užsimerkiame, nesilygiuojame su kaimyne;

ugdome sąmoningumą – imame dažniau kelti klausimus: O kaip AŠ jaučiuosi? Ar išties darau tai, ko AŠ noriu? O kas malonu MAN?..;

įkvepiame sau moteriškumo – grožio, estetikos ir judesio švelnumo, dėmesingumo ir pagarbos kūnui, melodingos muzikos, smagių pašnekesių, šypsenų ir pozityvumo, atrandame bendraminčių.

Jau šį sekmadienį, spalio 15 d., 11.00 val. pati pirmoji Lietuvos kalanetikos mokytoja ir kalanetikos studijų Vilniuje įkūrėja Aistė Gustė-Jančiukienė Birštono judesio namuose (Jaunimo g. 6-5, Birštonas) pati iš savo patirties papasakos apie kalanetiką, savo išgyvenimus ir nuotykius ir pademonstruos, kaip teisingai atlikti pratimus. Ji dar kartą patvirtins, kad kalanetika – tai nėra sportas, o tik malonumas. Daugiau informacijos apie treniruotę tel. 8 643 40093.

Regina Juškytė-Smolskienė

Nuotrauka: AiraGracia

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close