Birštonas šventė Nepriklausomybės atkūrimo dieną

Birštone Kovo 11-oji, Nepriklausomybės atkūrimo diena, buvo paminėta daugeliu prasmingų renginių, kurie prasidėjo kovo 7 dieną muziejuje, o pasibaigė kovo 11 dieną šventiniu bėgimu kurorto gatvėmis.

 

Vyko edukacinis užsiėmimas

Minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Birštono muziejuje parengtas edukacinis užsiėmimas „Lietuvos katalikiška antisovietinė pogrindinė spauda iš arti“.

Kovo 7 dieną vyko susitikimas su to meto įvykių liudytojais, jų artimaisiais.

Į Birštono muziejų atvyko prie pogrindinės literatūros spausdinimo ir platinimo prisidėjusios Reginos Jančiauskaitės-Buzienės dukra Sigita Buzaitė-Vagnorienė, Sigitas Gudaitis, Roma Makrickaitė-Malinauskienė. Taip pat renginyje dalyvavo ir Stasė Belickienė, kuri buvo viena iš aktyviausių veikėjų Birštone.

Renginio vedėja, muziejaus darbuotoja Irma Kereišienė supažindino su  antisovietinės pogrindinės spaudos situacija tarybiniais metais ir jos platintojais mūsų krašte.

Sigita Buzaitė-Vagnorienė ir Sigitas Gudaitis pasidalijo atsiminimais, kaip Bačkininkų kaime, namo palėpėje, rinko tekstus ir juos spausdino, lankstydavo, dėdavo į dėžes ir atiduodavo kunigui Juozui Zdebskiui ar kitiems šia veikla užsiimantiems žmonėms. Į sodybą kartais atvykdavo ir kunigas (vėliau vyskupas) Sigitas Tamkevičius bei Pliumpa. R. Makrickaitei-Malinauskienei teko nešioti leidinukus. Kaip ji prisimena, tada dar buvo nedidelė mergaitė, kuriai mama pasakydavo, kam nunešti įduotą ryšulėlį ir atiduoti, pamokydama, kad negalima nieko niekam pasakoti ir klausinėti.

Renginio metu buvo galima susipažinti su tuometinės leidybos priemonėmis, pasimokyti, kaip renkami tekstai, sulankstyti, pamatyti maldaknyges ir jų įrišimo būdus. Renginio dalyviams buvo parodytas dokumentinis filmas „AB pogrindinė spaustuvė“.

Renginys skirtas suaugusiems muziejaus lankytojams ir, pasak muziejaus darbuotojų, sulaukė didelio susidomėjimo. Nuo kovo 12 iki 31 dienos edukaciniai užsiėmimai „Lietuvos katalikiška antisovietinė pogrindinė spauda iš arti“ vyks muziejuje nuo 10 iki 16 valandos. Tačiau užsiėmimai jau bus mokami, juos reikės užsisakyti iš anksto.

 

Vaikų piešiniai ir eilės – Lietuvai

 

Kovo 8 d. 10 val. muziejuje apsilakė Birštono lopšelio-darželio vaikučiai su savo auklėtojomis. Čia buvo eksponuojama jų piešinių paroda ir surengtas koncertas, kurio metu vaikai deklamavo eiles ir dainavo dainas, skirtas Lietuvai.

 

Parodoje – LDK pilys

Po pietų muziejuje vyko Gito Markučio tapybos parodos „LDK pilys“ pristatymas, kuriame dalyvavo ir pats autorius.

G. Markutis gimė1953 m. sausio 28 d. Biržuose. Studijavo Vilniaus technologijos universitete, vėliau mokėsi Marijampolės kolegijoje, kur studijavo dailės pedagogiką. Nuo 1990 metų dirba mokytoju.

Savo darbus pristatė pats autorius:

– Visą laisvalaikį skiriu tapybai, nuolat ieškau kažko naujo. Paveiksluose sutalpinu savo emocijas, spalvas, kuriomis ir dalinuosi su parodų lankytojais. Artimos temos – peizažai ir abstrakcijos, mūsų krašto grožis, spalvų skambesys besikeičiančioje gamtoje.

Kaip pasakojo parodos autorius, 2011 metų gegužės mėn. Algimantas Birbilas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės parko draugijos pirmininkas, organizavo pažintinę kelionę mokytojams ir mokiniams į Vakarų Ukrainą po LDK  pilis. Jų
didybė padarė didžiulį įspūdį, todėl sugrįžęs G. Markutis įamžino jas drobėse.

2011 m. lapkričio 28 d. LR Seime vyko maketų paroda ,,LDK pilių takais“, kurioje buvo eksponuojami ir G. Markučio tapyti LDK pilių paveikslai.

2012 metų gruodžio mėnesį G. Markutis kartu su Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos mokytojais aplankė LDK pilis Baltarusijoje ir savo įspūdžius vėl įamžino drobėse.

2002 metais studijuodamas dailės pedagogiką ir lankydamas Olego Karavajevo dailės studiją Garliavoje, vasarą dalyvavo įvairiuose dailės pleneruose ir parodose ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Tapybos darbų pristatyme dalyvavo meno mokyklos mokytoja Laima Petraškienė su savo mokiniais. Jie apžiūrėjo darbus, kalbėjosi su autoriumi.

Pasak muziejininkės I. Kereišienės, tai pirmoji G. Markučio paroda Birštono muziejuje, tačiau ne paskutinė. Jų bus ir daugiau.

Parodos pristatymo metu koncertavo meno mokyklos saksofonininkės, vadovaujamos mokytojo Mindaugo Bivainio.

Kovo 11-ąją paminėta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena

Šventė prasidėjo Šv. Mišiomis už Lietuvą Birštono Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Vėliau Birštono savivaldybės aikštėje vyko valstybinės vėliavos pakėlimo ceremonija, kur susirinkusiesiems sveikinimo žodį tarė mokslininkas biofizikas ir biokibernetikas profesorius D. Kirvelis. Meninę programą, pavadintą „Čia Tėvynė mano – žemė dyvina“, parengė Birštono Vienkiemio darželio-mokyklos mokinukai. Moksleiviai susirinkusiesiems dovanojo eilėraščius ir dainas, o „Carito“ savanorių jaunimas surengė originalią akciją – sniege šalia Savivaldybės nupiešė didelę Trispalvę.

Vėliau vyko tradicinis šventinis bėgimas „Mes už Lietuvą“, kuriame dalyvavo įvairaus amžiaus birštoniečiai ir svečiai iš Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos. Šventiniame bėgime dalyvavo per 50 dalyvių. Kaip ir kiekvienais metais, kiekvienas galėjo bėgti pagal savo galimybes: vieni tik500 m, kiti1000 marba2000 m.

Po bėgimo visi šventės dalyviai buvo vaišinami skania koše bei arbata. Kareivišką košę bėgimo dalyviams išvirė Jiezno Rūtos Paltanavičienės individualios įmonės virėjos.

Stasė Asipavičienė

 

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close