Prienuose šurmuliavo mugė „Rudens spalvos“

Kaip jau įprasta, baigiantis derliaus nuėmimui pačioje Prienų krašto širdyje iškyla miestelis mieste. Tiksliau, netgi dešimt atskirų, rudens spalvomis bei gamtos dovanomis pasipuošusių miestelių iš visų Prienų rajono seniūnijų.

 

Jau tradicija tapusioje šventėje „Rudens spalvos“ visos seniūnijos turi galimybę pasirodyti ne tik koks derlius užderėjo, bet ir kokių puikių amatininkų ar dainorėlių jų krašte galima atrasti.

 

Praėjusio šeštadienio rytą nušvitus saulei, visų seniūnijų atstovų veiduose taip pat švytėjo puiki nuotaika ir plačios šypsenos. Išaušęs gražus rytas pranašavo, jog šventė iš tiesų bus ir linksma, ir aktyvi. Nuo ankstyvo ryto subruzdęs Prienų centras – Laisvės aikštė greitai tapo „dešimties valstybių“ žeme. Seniūnijos skubėjo puošti, dailinti, na ir, žinoma kuo įdomiau įrengti savo kiemelius. Visi seniūnijų kiemeliai bei jų gyventojai ne tik smagiai muzikavo ar rodė savo amatus svečiams, bet ir dalyvavo sportinėse bei pačių kiemelių grožio varžytuvėse.

 

Vos tik aukštėliau pakilo saulė, nuskambėjo šventės atidarymo fanfaros. O į kiemelius pajudėjo jų vertinimo komisija: Prienų kultūros ir laisvalaikio centro dailininkas Dainius Jurevičius, Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė, Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos metodininkė Dalia Bredelienė, Prienų r. savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Jankauskaitė bei Prienų švietimo pagalbos tarnybos direktorė Danutė Stankevičienė.

 

O ką komisija bei svečiai pamatė?

 

Ašmintos seniūnija kvietė į Ašmintos krašto stubą „Balta avelė – šilta vilnelė“. Čia buvo galima pamatyti ir išbandyti vilnos paruošimą karšti, verpimą, siūlų sukimą, mezgimą, susipažinti, kas yra lanktis, vytuklė, kaip kedenamos vilnos, sukami siūlai, mezgamos kojinės ir pirštinės. Taip pat susipažinti su šio krašto sumaniosiomis atstovėmis Aldona Jakučioniene, Adele Račkiene, Virginija Kurminiene, Dale Nickiene, Danute Vaitauskiene, Renata Brūzgiene bei Danute Jonykiene.

 

Balbieriškio seniūnijos kiemelis „Sunkus darbas, bet skani duonelė“ kvietė susipažinti su archajišku grūdų malimo būdu – trynimu grūdų trintuvėje. Šį būdą demonstravo, davė išbandyti bei duonos papločiais vaišino tautodailininkas Alvydas Antanavičius. Kiemelyje buvo pristatomi ir senoviniai namų ūkio prietaisai: grūdų trintuvė, sūrspaudis (spaustuvė), muštauka (sviestamušė), verpimo ratelis.

 

Išlaužo seniūnijos kiemelyje „Išlaužo ribokas nebadauja, kai reikia ir sausoj vietoj žuvauja“ buvo galima pamatyti „plačiakaktienės“ virimą. Ją virė „Išlaužo žuvis“ žuvininkai su visa pagalbininkų komanda – žvynų skutėjais bei Išlaužo seniūnijos kaimų bendruomenės nariais. Anot kiemelio šeimininkų, buvusį slaptą „plačios kaktos platų receptą“ jie atskleidė svečiams tik šventės proga.

 

„Jiezno amatų ulyčia“ kvietė susipažinti su amatų paslaptimis, kuriomis dalinosi visas būrys amatininkų. Profesionali keramikė Skirmantė Bagdanskienė pristatė juodosios keramikos dirbinius. Ji juos gamina pagal senąsias technologijas. Molio randa Jiezno seniūnijos Pelekonių kaimo apylinkėse, gaminius žiedžia ant žiedimo rato, juos degina senoviškoje kaimo krosnyje. Tautodailininkas Alfonsas Bagdanskas supažindino su drožybos amatu. Pasak jo, medis pats pasako,ką iš jo daryti. Gediminas Burčikas mokė, kaip pinti iš vytelių. Vytelių pynimo amatą rodė ir Gedimino Burčiko žmona Violeta, kuri yra laimėjusi 2 vietą Pasauliniame pynėjų čempionate. Tuo tarpu tautodailininkas, profesionalus skulptorius Zigmas Buterlevičius visiems parodė senąjį girnų kalimo amatą ir pagamintomis girnomis malė miltus. Na, ir žinoma, kokia mugė be vaišių? Jiezno krašto bandų pagal Vidos Ivanauskienės paveldėtą močiutės receptą krosnyje prikepė Dukurnonių kaimo moterys.

 

Naujosios Ūtos seniūnijos kiemelis „Karpinių mozaika“ kvietė pasigrožėti popieriaus karpiniais. Visi pageidaujantys galėjo pamatyti ir patys pasigaminti karpinukus bei dalyvauti Eglės ir Jurgitos Dadurkaitės bei Renatos Račiūtės vedamoje edukacinėje programoje „Atviruko ir užuolaidėlių iškarpymas“. Karpinių meistrės – parodose diplomais ir padėkomis įvertintos autorės. Eglė ir Renata yra įvertintos ir „Sidabrinio vainikėlio“ apdovanojimu. Čia, seniūnijos kiemelyje, savo sugebėjimus demonstravo ir Naujosios Ūtos pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojos Inos Aleksiūnienės auklėtiniai.

 

„Šiaudas prie šiaudelio – surišim sodelį, obuolys prie obuolio – tai Pakuonio sodai“ – garsiai skambėjo Pakuonio seniūnijos kiemelis. Pakuonis – tai sodų kraštas, todėl pagrindinė kiemelyje vykusi edukacija – sodų rišimas iš šiaudų. Edukaciją vykdė tautodailininkė Irena Gedminaitė. Jos pintos juostos, šiaudiniai ir netradiciniai sodai, vašeliu nertos prakartėlės ir Užgavėnių kaukės yra sulaukę didelio pripažinimo Prienų rajone ir respublikinėse parodose. Miestelio savamoksliai kepėjai kepė tradicinį šakotį, o kepimo krosnį sukonstravo Pakuonio miestelio gyventojas Žydrius Tercijonas. Čia visus viliojo ir šulinys su paslaptimi.

 

Prienų seniūnijos kiemelio šeimininkai atskleidė žmonių ir bičių draugystės istoriją. Pasak kiemelio šeimininkų, bitėms turime būti dėkingi už obuolius, kriaušes, slyvas ir arbūzus. Prienų seniūnijos kiemelyje ir buvo garbinama Bitutė, pristatomas, demonstruojamas senovinis žvakių liejimo amatas, kurio mokė Prienų krašto muziejaus darbuotojai. UAB „Wilara“ pasistengė, kad kiemelio lankytojai galėtų susipažinti su bitininkystės priemonėmis: aviliais, medsukiais. Bitininkas Gintaras Kleiza pasidalino bitininkystės paslaptimis, o bitutė Maja ir bitė Kamanė bendravo su vaikais, organizavo konkursus, žaidimus bei linksmai dūzgė per visus kiemelius – apžvelgdamos ir linksmindamos dalyvius bei žiūrovus. Prienų seniūnijos kiemelyje taip pat buvo galima kurti nuostabius kūrinius ebru technika, pasitelkus vandenį ir spalvas. Pasivaišinti ir pasidomėti slaptais receptais buvo galima sveikatingumo klubo „Versmenė“ arbatinėje. Dvariuko bendruomenė vaišino skanėstais su medumi, taip pat atskleidė arbatų receptus, vaško panaudojimo galimybes bei jo gydomąsias galias. Stadiono seniūnaitijos seniūnaitė Daiva Mockevičienė mokė kepti gardžius meduolius.

 

Šilavoto seniūnijos kiemelis „Akys pamatys – rankos padarys“ kvietė į edukacinius užsiėmimus: dekoravimą įvairiomis daržovių ir vaisių sėklomis ir „Vilnos kelią“ – siūlų sukimą, mezgimą, vėlimą ir kt.

 

Veiverių seniūnijos kiemelyje „Javai ne tik duona“ buvo demonstruojami dirbiniai iš šiaudų, jų pynimas, šiaudinių „sodų“ gamyba bei daug kitų panaudojimo galimybių. Užsiėmimus vedė tautodailininkė Gražina Berezun, jai padėjo Bronė Vaitkevičienė, Dalė Kvietkauskienė ir kitos veiveriškės.

 

Kol komisija vertino kiemelius, sporto varžybose seniūnijų komandos turėjo pademonstruoti, ar moka dirbti komandoje, ar gali rieškučiomis pripilti pilną maišą grūdų, supjauti storą rąstą, surišti mazgus ir apskritai – įrodyti, kad ne vien savo seniūnija moka girtis.

 

Visiems svečiams bei komisijos laukiantiems kiemelių šeimininkams grojo kapela „Vydraga“, dainavo Prienų kultūros ir laisvalaikio centro vokalinis ansamblis ,,Aksomas“, Alytaus profesinio rengimo centro vokalinis ansamblis, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro vokalo studijos „Cukraus pudra“ duetas Ramintas ir Virginija, šoko Prienų kultūros ir laisvalaikio centro šokių studija „Solo“ bei Balbieriškio bendruomenės vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Ringis“.

 

Na, o laukdami pripažinimo, kiemelio atstovai galėjo apsilankyti šalia įrengtose Alytaus profesinio rengimo centro, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro, Prienų r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, VšĮ „Meninė drožyba“, UAB „ARV Auto“, Prienų priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos, Prienų rajono policijos komisariato stovyklose bei savo kvepiančiomis, blizgančiomis ir gundančiomis prekėmis viliojančioje amatininkų-prekybininkų mugėje. Žinoma, ir pasivaišinti „Nemuno kilpų žvejų“ komandos ir jos vadovo Rimtauto Kuzmicko verdama, tradicine Mero žuviene. Taip pat norintys galėjo pasidomėti ir tarnyba krašto apsaugoje arba tautodailininko Ginto Čekausko iš Lekėčių senuoju stogdengystės amatu.

 

Dar keliaujant vertinimo komisijai ilgu taku, Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas apdovanojo Prienų rajono savivaldybės konkurso „Tapkime žydinčia savivaldybe“ nugalėtojus.

 

Už gražiausias sodybas Ašmintos seniūnijoje apdovanoti Edita ir Rimas Gudaičiai iš Pošvenčio kaimo bei Kristina ir Giedrius Čepeliauskai iš Mačiūnų kaimo.

 

Balbieriškio seniūnijoje – Laimutės Dargužienės įmonė ,,Darguva“, esanti Balbieriškio miestelyje, bei Aldona ir Gediminas Raulinaičiai iš Paprūdžių kaimo.

 

Išlaužo seniūnioje – IĮ „Pas Zitą“, esanti Išlaužo kaime, bei Jurgita ir Tomas Belevičiai taip pat iš Išlaužo kaimo.

 

Jiezno seniūnijoje – daugiabutis, esantis Jiezne, Vytauto g. 51, bei Valentinas ir Angelė Jaruševičiai iš Strazdiškių kaimo.

 

Naujosios Ūtos seniūnijoje – Zita ir Sigitas Jenuliai iš Pašlavančio kaimo bei Oksana ir Valdas Brinevičiai iš Žemaitkiemio kaimo.

 

Pakuonio seniūnijoje – Dalytė Karanauskaitė ir Raimundas Markūnas iš Kėbliškių kaimo bei Nijolės Lukoševičienės IĮ „Dvaro bravoro menė“, esanti Daukšiagirės kaime.

 

Prienų seniūnijoje – Vaiva ir Darius Matulaičiai, Lilija ir Antanas Krasnickai, Lina Mikučauskienė bei Prienų globos namai.

 

Stakliškių seniūnijoje – Audronė ir Saulius Ramanciuškai iš Stakliškių kaimo bei Stakliškių gimnazija.

 

Šilavoto seniūnijoje – Česlovas Mindaugas ir Zinaida Aldakauskai iš Juodaraisčio kaimo bei VšĮ „Šilavoto globos namai“.

 

Veiverių seniūnijoje – Lina ir Jonas Dzemidai iš Juodbūdžio kaimo bei Bronė Vaitkevičienė ir Juozas Plikūnas iš Veiverių miestelio.

 

Po gražiausių sodybų apdovanotos ir sveikiausios įmonės. Šiemet Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro rengtame konkurse „Sveikiausia įstaiga 2017“ pirmąją vietą iškovojo Skriaudžių pagrindinė mokykla. Direktorės pavaduotojai ugdymui Aidutei Jurešienei apdovanojimą įteikė meras A. Vaicekaukas bei Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Gataveckienė. O Prienų rajono savivaldybės bendruomenių asociacijos pirmininkas Vaidas Kupstas apdovanojo sportiškiausią, varžytuvėse nugalėjusią – Stakliškių – seniūniją.

 

Ilgą kelią nuėjusi komisija pripažino, jog Originaliausios seniūnijos titulą šiemet pelnė Balbieriškio seniūnija. Dainingiausia tapo Veiverių, svetingiausia – Šilavoto, jaunatviškiausia – Naujosios Ūtos, išradingiausia – Jiezno, meniškiausia – Išlaužo, aktyviausia – Pakuonio, spalvingiausia – Ašmintos, gausiausia – Prienų seniūnija. Absoliučia šių metų šventės „Rudens spalvos“ nugalėtoja tapo Stakliškių seniūnija, pelniusi Geriausios seniūnijos titulą.

 

Apdovanojimus seniūnijų seniūnams bei atstovams įteikė LR Seimo narys Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės meras A. Vaicekauskas, administracijos direktoriaus pavaduotoja Rima Zablackienė bei Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Urbanavičienė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close