Apie Holokaustą – meno kalba

Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Ši diena primena apie 1943 m. rugsėjo 23 dieną likviduotą Vilniaus getą, kai dalis šio geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kita dalis pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose.Nuo tos dienos oficialiai Lietuvoje žydų nebeliko, tik nedidelė dalis slapstėsi lietuvių, lenkų, rusų ir kitose šeimose.

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena rugsėjo 22 d. buvo paminėta ir Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje. Į susitikimą su prieniškiais iš Bruklino (JAV) atvyko lietuvių kilmės žydas kompozitorius ir muzikos terapeutas Tal Gur bei jo tėvai Mel ir Rachelė Gur.

Menininkas prieniškiams pristatė savo darbą – tarpdisciplininio meno kūrinį „Minčių susikirtimas. Laiškai iš Antrojo pasaulinio karo“. Šiame daugiasričiame meno kūrinyje autoriaus šeimos istorija pasakojama per muziką, šokį, poeziją. Yra pateikiama ir dokumentinių kadrų, pasakojimų, skaitomi Tal Gur senelio laiškai, rašyti po Antrojo pasaulinio karo.

Tal Gur savo kūrinyje perteikia senelių išgyvenimus, jų meilę, patirtas nelaimes ir visa tai, apie ką Holokaustą išgyvenę žmonės ilgai negalėjo kalbėti. Ir, kaip sakė autorius, nors kūrinio pradžia yra Holokaustas, nors jis sukurtas išgyvenant patirtą traumą, bet jo prasmė – švęsti gyvenimą.

Tal Gur seneliai susipažino ir susituokė Kaune, ten susilaukė trijų vaikų, kurių neteko per karą. O patys, išgyvenę koncentracijos stovyklose, po karo vėl susitiko Kaune ir pradėjo kelionę į Palestiną.

„Meno kalba yra vienas iš būdų ne tik atskleisti išgyvenimus kitiems, bet ir patiems, tai patyrusiems, atsigauti, pasveikti“, – kalbėjo Tal Gur.

Šis sūnaus meno projektas padėjo atsiskleisti ir apie patirtus išgyvenimus pradėti kalbėti jo mamai Rachelei, kuri tikisi, kad ši kelionė į Lietuvą jai padės atsiskleisti dar labiau.

Svečių pasakojimus sustiprino ir bibliotekoje eksponuojama paroda „Lietuvos žydai už geležinės uždangos“, kuri yra ilgamečio kruopštaus ir nuoseklaus Vilniaus Gaono žydų muziejaus darbuotojų mokslinio tyrinėjimo rezultatas. Remiantis muziejaus fonduose ir šalies archyvuose esančiais unikaliais šaltiniais bei amžininkų atsiminimais, estetiškai ir šiuolaikiškai pristatomi iki šiol visuomenėje mažai žinomi Naujausių laikų istorijos faktai apie žydų padėtį Lietuvoje pirmosios sovietinės okupacijos laikotarpiu, Holokaustą išgyvenusios negausios bendruomenės pastangos atgaivinti tradicinį gyvenimą, atviros stalininės kosmopolitų ir gydytojų žudikų kampanijos, jidiš kalba kuriančių intelektualų persekiojimas, profesinės karjeros apribojimai, kova už žmogaus teises ir repatriacijų į Izraelį bangos, Lietuvos žydų tapatybės proveržiai Sąjūdžio metais.

Po minėjimo svečiai iš JAV aplankė žydų masinių žudynių vietą Prienuose, kur 1941 metų rugpjūčio 26 dieną nacistinės Vokietijos valdžios suorganizuotos egzekucijos metu buvo nužudyti 1078 Balbieriškio, Prienų, Stakliškių, Jiezno žydų tautybės gyventojai.

Norintys daugiau sužinoti apie žydo menininko Tal Gur veiklą, tai gali padaryti internetinėje paieškoje įrašę jo vardą ir pavardę.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close