Kunigaikščių meilės istorija ir angelas, jungiantis Veiverius ir Viurcburgą

Ši istorija prasidėjo, kai Garliavos įkūrėjo, Fredos dvaro savininko, Garliavos ir Veiverių katalikų bažnyčių, Garliavos sinagogos ir Garliavos liuteronų bažnyčios fundatoriaus, žemvaldžio Jozefo Godlevskio (Garliausko) dukra Liudvika Godlevska 1845 m. ištekėjo už kunigaikščio Adamo Napoleono Sviatopelk-Mirskio. Jaunavedžiai apsigyveno Petkeliškių dvare, netoli Juodbūdžio kaimo.

Bendras gyvenimas buvo gražus, tačiau neilgas. Jaunąją kunigaikštienę kamavo ligos, ji negalėjo susilaukti vaikų, geso tiesiog akyse. Siekdamas išgelbėti žmoną, kunigaikštis Sviatopelk-Mirskis kreipėsi į garsų ginekologą Friedrichą Scanzoni, pas kurį teko važiuoti net į Viurcburgą (Vokietija). Deja, buvo jau per vėlu, gydytojas negalėjo išgelbėti Liudvikos gyvybės. 1859 m., būdama 33 metų, ji mirė.

Anot legendos, sielvarto pagautas kunigaikštis Adamas Napoleonas, dar stovėdamas prie lovoje gulinčios mylimosios, nupiešė jos portreto eskizą. Pagal jame pavaizduotus veido bruožus buvo pagamintos dvi angelą vaizduojančios skulptūros. Vienas iš šių Berlyne gamintų angelų 1859 m. pastatytas Veiveriuose prie Šv. Liudviko bažnyčios, kitas – Viurcburgo, kur mirė kunigaikštienė, kapinėse. Pati Liudvika Sviatopelk-Mirska buvo parvežta ir palaidota Veiverių bažnyčios kriptoje. Ten pat atgulė ir 1861 m. Berlyne miręs Adamas Napoleonas.

Netoli kriptos, bažnyčios šventoriuje stovinti angelo skulptūra iki šiol saugo kunigaikštienės Liudvikos veido bruožus ir primena gražios meilės istoriją.

Antroji skulptūra, stovinti Vokietijoje, taip pat išliko. Prabėgus daugiau nei pusantro šimto metų nuo jos pastatymo Viurcburgo miesto kapinių gidę Doris Jaeger-Herleth sudomino neįprastas meno kūrinys. Internete pavyko surasti tokio pat angelo iš Veiverių nuotrauką, ir 2015 m. prasidėjo susirašinėjimas tarp Vokietijos miesto ir Veiverių miestelio bendruomenių.

Tais pačiais metais Viurcburgo atstovai apsilankė Veiveriuose. Anot jų, Veiverių angelas išsilaikė geriau nei Viurcburgo – pastarasis yra avarinės būklės, ir miesto bendruomenė, norėdama išsaugoti savo istorijos dalį, pradėjo rinkti lėšas rekonstrukcijai. Nemaža dalis jų jau surinkta. Šių metų rugsėjo 11 d. Viurcburgo rotušės herbinėje salėje Doris Jaeger-Herleth skaitys pranešimą apie neįprastą angelo skulptūros istoriją, taip tikimasi pritraukti paskutiniąją dalį lėšų, leisiančių pradėti rekonstruoti griūvantį paminklą.

Veiverių angelą taip pat reikėtų atnaujinti. Pažiūrėti skulptūros ir pasiklausyti jos istorijos į miestelį dažnai vyksta tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. Dažnas viurcburgietis, keliaujantis po Lietuvą, nepraleidžia galimybės apsilankyti Veiveriuose. Pavyzdžiui, rugpjūčio 8 d. pasigrožėti skulptūra užsuko oreivis Rolandas Hubertas, teisėjavęs XXV respublikiniame oro balionų čempionate Plungėje. Vizito metu R. Hubertas perdavė linkėjimus iš Viurcburgo, domėjosi Veiverių istorija ir Šv. Liudviko bažnyčia, taip pat vylėsi, kad angelo skulptūros gali tapti tiltu tarp dviejų bendruomenių.

Rugpjūčio 27 d. Veiverių bažnyčioje vyks Šv. Liudviko atlaidai. Šia proga bus atidengtos atminimo lentelės bažnyčios fundatoriui Jozefui Godlevskiui ir bažnyčios kriptoje palaidotiems kunigaikščiams Liudvikai Godlevskai Sviatopelk-Mirskai ir Adamui Napoleonui Sviatopelk-Mirskiui. Veiverių bendruomenės nariai tikisi, kad ilgainiui pavyks gauti lėšų ir sutvarkyti per daugiau nei pusantro šimto metų aptrupėjusį ir apsilaupiusį angelą, kurio būklę dar turi įvertinti specialistai.

Viurcburgo gyventojai, sužinoję skulptūros istoriją, subūrė „Angelo draugiją“ ir aktyviai dalyvavo rinkdami lėšas rekonstrukcijai. Šio straipsnio autorės manymu, tai galėtų būti puikus pavyzdys mums.

Veiverių bibliotekininkė Oksana Venckūnienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close