home Sveikata 2017 metų Pasaulio žindymo savaitės tema – „Palaikyti žindymą kartu“

2017 metų Pasaulio žindymo savaitės tema – „Palaikyti žindymą kartu“

2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-oji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje. Šių metų žindymo savaitės tema –,,Palaikyti žindymą kartu“, tai yra siekdami palaikyti, remti ir saugoti žindymą privalome dirbti visi kartu. Šiuo tikslu bendradarbiauja visos pasaulio organizacijos, susijusios su žindymo skatinimu: Tarptautinė žindymo konsultacijų asociacija (Sustaining Breastfeeding Together, ILCA), Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF), Pasaulio sveikatos organizacija, Tarptautinis kūdikių maitinimo tinklas (International Baby Food Action Network, IBFAN), La Leche League International (LLLI), Žindymo medicinos akademija (The Academy of Breastfeeding Medicine, ABM), organizacijos ,,Tarptautinė gera pradžia“ (Wellstart International) ir ,,Pasauliniai tikslai“ (The Global Goals), Pasaulio žindymo iniciatyvų aljansas (The World Alliance for Breastfeeding Action, WABA) ir kt. Visų šių organizacijų tikslas – skatinti ir remti žindymą dėl mūsų vaikų ir mūsų gerovės.

2016 m. Pasaulio žindymo savaitės metu buvo atkreiptas dėmesys į 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriais siekiama panaikinti skurdą, apsaugoti planetą ir užtikrinti gerovę. Šiuos tikslus norima pasiekti iki 2030 m. Tačiau jie nepasiekiami be lygios partnerystės visais lygiais. 2017 m. Pasaulio žindymo savaitė būtent ir kviečia kartu dirbti bendram labui. Todėl visos organizacijos ragina šio tikslo šalininkus ir aktyvistus, politikus, visuomenės informavimo priemones, įtraukiant į šią veiklą kuo daugiau jaunų žmonių, siekti naujų partnerystės tikslų, ieškoti naujų rėmėjų, užmegzti naujas ir tikslingas pažintis.

2017 m. žindymo savaitės pagrindiniai tikslai

Suprasti bendradarbiavimo svarbą.

Pripažinti savo indėlį ir jo svarbą.

Įtraukti kuo daugiau narių siekiant bendro tikslo.

Skatinti dirbti kartu, kad iki 2030 m. būtų pasiekti darnaus vystymosi, kuris apima ekologiją, ekonomiką ir teisingumą, tikslai, kuriais siekiama panaikinti skurdą, apsaugoti planetą ir užtikrinti gerovę.

 

Žindymas ir jo svarba

Žindymas yra labai svarbus ne tik sveikam mažylių augimui ir vystymuisi, bet yra palankus ir motinos sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad siekiant užtikrinti kūdikių optimalų augimą, vystymąsi ir sveikatą, jie turėtų būti išimtinai žindomi pirmus 6 gyvenimo mėnesius. Išimtinis žindymas – tai kūdikių maitinimas, kai jiems duodamas tik motinos pienas, neprimaitinant kitais produktais ir neduodant gerti kitų skysčių, įskaitant vandenį, arbatas ir sultis. Sulaukus 6 mėnesių amžiaus, kūdikiams turi būti pradedamas duoti papildomas maistas ir jie gali būti toliau žindomi iki 2 metų ar ilgiau.

 

Žindymo nauda kūdikiui

Meningitas – ilgalaikis žindymas sumažina susirgimo meningitu riziką 5–10 metų laikotarpiu.

Ūmi kvėpavimo takų infekcija – žindomi kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūmios kvėpavimo takų infekcijos.

Pneumonija – kūdikiai, kurie nebuvo žindomi, yra 17 kartų dažniau linkę sirgti pneumonija, o kūdikiai, kurie žindomi ir gauna papildomai kito gėrimo, linkę sirgti pneumonija 3,8 karto dažniau nei išimtinai žindyti.

Leukemija ir limfoma – nustatyta, jog ilgesnis nei 6 mėnesių žindymas gali apsaugoti nuo ūmios leukemijos ir limfomos vaikystėje atsiradimo.

Vėžiniai susirgimai – kūdikiai, iki 6 mėnesių amžiaus maitinti motinos pienu, vaikystėje du kartus rečiau serga vėžiu.

Viduriavimas – kūdikiai, negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo.

Diabetas – vaikai, kurie iki 2 mėnesių maitinti tik mišiniais, du kartus dažniau serga diabetu.

Staigi kūdikių mirtis – nemaitintus motinos pienu kūdikius tris kartus dažniau ištinka staigi mirtis.

Šlapimo takų infekcija – iki 6 mėnesių maitinti motinos pienu kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis.

Netaisyklingas sąkandis – kuo ilgiau kūdikiai žindomi, tuo rečiau pasitaiko netaisyklingas sąkandis.

Akių junginės išdžiūvimas (kseroftalmija) – nemaitinti motinos pienu vaikai 3 kartus dažniau serga šia liga.

Ausų uždegimai – žindomi kūdikiai 2 kartus rečiau serga ausų uždegimu.

Dantų ėduonis – žindomiems kūdikiams retai atsiranda dantų ėduonis.

Intelektas – kūdikių, kurie buvo žindomi arba gavo ištrauktą motinos pieną 8 mėnesius ir ilgiau, vidutinis kalbos intelekto koeficientas (IQ) buvo 10,2 taško, o elgesio IQ 6,2 taško didesni negu vaikų, kurie nebuvo maitinami motinos pienu.

Motinos nemeilė, smurtas – jei kūdikio lūpos paliečia motinos krūtį per pirmąsias jo gyvenimo valandas, motinai išsiskiria hormonas oksitocinas, kuris sužadina jos jausmus ir meilę kūdikiui.

Žindymo nauda motinai

Krūties vėžys – nors 3 mėnesius žindžiusios moterys 3 kartus rečiau serga krūties vėžiu. Kiekvieni žindyti metai 4,3 proc. sumažina moters tikimybę susirgti vėžiu.

Osteoporozė – vyresnėms nei 65 amžiaus moterims, žindžiusioms savo vaikus, 2 kartus rečiau išretėja kaulai. Jei motina žindė kūdikį iki 9 mėnesių, kaulų išretėjimo tikimybė sumažėja net 75 proc.

Natūralus šeimos planavimas – žindymas natūraliai retina pastojimų skaičių. Šio šeimos planavimo metodo patikimumas, išimtinai žindant kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus – 98 proc.

Kiaušidžių vėžys – bent 2 mėnesius žindžiusi moteris turi 25 proc. mažesnę tikimybę susirgti kiaušidžių vėžiu.