Sekminės – gamtos ir jaunimo šventė

Septintą savaitę po šv. Velykų katalikų bendruomenė švenčia vieną gražiausių pavasario švenčių – Sekmines. Ji susijusi su augmenijos garbinimu, ganiavos pradžia. Senovėje buvo paprotys parginti apvainikuotas ir berželiais apkaišytas karves, už ką šeimininkės piemenėlius vaišindavo  kiaušiniene ir kitokiais gardėsiais.

Šią religinę šventę lydi daug įvairių liaudies tradicijų. Daugelyje lietuvių kaimų šventinę nuotaiką padėdavo sukurti berželių šakos, kuriomis iškaišydavo švariai sutvarkytas, išbaltintas ir kitaip išgražintas seklyčias, priebučius ir kiemo vartus. Piemenėliai žaliais vainikais karūnuodavo namo pargenamas karves ir už tai iš šeimininkų gavę kiaušinių, lašinių, sūrio  vėliau  ant laužo kepdavo kiaušinienę ir prisigalvodavo įvairiausių smagių žaidimų.

Religine prasme Sekminės – Šventosios Dvasios atsiuntimo šventė. Dar būdami pagonys mūsų protėviai švęsdavo pavasario žalumynų šventę, kurios daug papročių perkelta į dabartines Sekmines. Sekminės dar vadinamos Beržų garbinimo, piemenų, jaunimo diena. Tą dieną bažnyčia, jos altorius būna išpuoštas berželiais, aukojamos šv. Mišios, šventinamas vanduo. Dėl to sakoma, kad po Sekminių jau galima maudytis atviruose vandens telkiniuose.

Nemajūnų bendruomenė „Santalka“ jau keletą metų gražiai ir išradingai organizuoja įvairius renginius, puoselėjančius tautos tradicijas ir papročius.  Šiais metais, dalyvaudami vietos veiklos projekte „Kad neužgestų kaimo židinys“, surengė įspūdingą  Sekminių šventę. Po šv. Mišių bažnyčioje dauguma bendruomenės narių su šeimomis, kaimo gyventojai ir svečiai  gausiai susirinko į  Nemajūnų dienos centro kiemelį,  kur laukė ne tik kvapni kiaušinienė, kurią kepė vyrų komanda, vadovaujama Valdo Mockevičiaus, baltas sūris ir skani gira, bet ir graži kultūrinė programa.

Sekminės laikomos augmenijos, gyvūnijos ir vaikų bei jaunimo švente, todėl ir renginį pradėjo patys mažiausi „piemenėliai“ ir smuikininkas Gintautas Pačėsas. Puikią programą su Sekminių papročiais ir tradicijomis parengė bendruomenės nariai, o ypač daug pasidarbavo bendruomenės pirmininkė Angelė Kederienė ir Aušra Šliaužienė, sveikinimą sukūrė ir eiles šia proga parašė buvusi mokytoja Onutė Grybauskienė, o jas deklamavo Nemajūnų dienos centro vaikai.

Į nemajūniškių surengtą šventę atvyko „Vienkiemio“ vyrų ansamblis su Algimanto Jazbučio vadovaujama kapela, Kaišiadorių rajono Vilūnų kaimo kapela ir Alytaus rajono Daugų kultūros centro duetas „Savi“, kurie koncertavo kartu su Nemajūnų bendruomenės ansambliu, vadovaujamu Romualdo Žukausko.

Kadangi per Sekmines puošiami namai ir kiemai, Nemajūnų bendruomenės žmonės nupynė gražų vainiką ir juo papuošė kaimo kryžių, stovintį dienos centro teritorijoje.

Smagi ir graži buvo šventė, visi buvo pavaišinti, visi galėjo pasilinksminti, padraugauti vieni su kitais, o kaimo žmonės ir apie atėjusius vasaros darbus pasikalbėti.

 

Inga Juronytė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close