home Kultūra „Misija Sibiras 2017“ lankėsi „Meninėje drožyboje“ Prienuose

„Misija Sibiras 2017“ lankėsi „Meninėje drožyboje“ Prienuose

Išlaikiusi dviejų dienų bandomąjį „Misija Sibiras 2017“ žygį Kaišiadorių rajono apylinkėmis, kur gegužės pabaigoje dalyvavo beveik 80 norinčiųjų patekti į ekspediciją (jie buvo atrinkti iš 900 pretendentų), birželio 24-ąją 15 narių komanda su bandomojo žygio sudarytoju Arnoldu Foku apsilankė VšĮ „Meninė drožyba“ tradicinių amatų centre Prienuose.

 

Į Sibirą tvarkyti lietuvių kapinaičių vyks 16 narių komanda, kurią sudaro jaunimas nuo18 iki 30-ties metų iš įvairių Lietuvos kraštų, nuo abiturientų iki studentų ir įvairių profesijų atstovų. Dalis jų pateko į ekspediciją iš antro ar trečio karto. Vienas vaikinas pasakojo pirmą kartą anketą pildęs ir bandomajame žygyje dalyvavęs prieš 5 metus. Tąkart nepavykus, sugrįžo po ilgesnės pertraukos ir pateko tarp laimingųjų. Kelioms merginoms pavyko iš antro karto.

Kalbinti jauni žmonės nebuvo labai kalbūs – visiems rūpėjo kuo greičiau kibti į darbą, todėl nesinorėjo trukdyti. Laiko nebuvo tiek daug, vos pusdienis, per kurį tautodailininkas ir kryždirbys Algimantas Sakalauskas dalyviams suteikė praktinių ir teorinių kryždirbystės žinių, kad jas panaudotų tvarkydami kapinaites Sibire. Kad primintų ir išsaugotų tai, kuo jiems sugrįžus galėsime didžiuotis ir mes.

Kryždirbio A. Sakalausko pamokyti dalyviai patys išbandė apvalių rąstų ir pjautinės stačiakampės medienos kryžmos sujungimo būdus, mokėsi saugiai naudotis pjūklais, bandė kirviu tašyti medį, pasidaryti medienos ruošinius. A. Sakalauskas akcentavo, kaip svarbu pasirinkti tinkamą medieną, kad pastatyti darbai kuo ilgiau išsilaikytų veikiami įvairių gamtos sąlygų. Patarė tinkamai parinkti rąsto įkasimo į žemę kryptį bei gerai apdeginti įkasamą į žemę medienos dalį. Vienos dienos studijų dalyviai išmoko ir atpažinti tinkamiausią lauko statiniams medieną. Darbo pabaigoje tradicinių amatų kiemelyje atsirado penki jaunimo pagaminti kryžiai.

Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas „Misija Sibiras“, kurio idėja kilo prieš 12 metų ir kurį rengia labdaros ir paramos fondas „Jauniems“, pelnytai laikomas vienu iš sėkmingiausių. Nuo projekto pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire apsilankė 15 jaunimo ekspedicijų, sutvarkiusių daugiau nei 100 lietuvių kapinaičių ir susitikusių su ten gyvenančiais lietuviais, buvo sukurta 10 dokumentinių filmų, surengta šimtai fotografijų parodų, tūkstančiai pristatymų mokyklose, bendruomenėse, įmonėse.

Šiemet buvo nuspręsta vykti į Irkutsko sritį, kur sovietų represijų laikotarpiu buvo ištremta daugiau nei 12 000 lietuvių. Per 2 savaites truksiančią ekspediciją planuojama aplankyti ir sutvarkyti lietuvių kapinaites Nižneudinsko ir Tulunsko rajonuose. Sekmadienį Prienuose apsilankiusios ekspedicijos dalyviai buvo susitikę su Prienų ir Birštono krašto buvusiais tremtiniais ar gimusiais tremtyje, kurie pasidalino prisiminimais ir istorijomis apie gyvenimą tremtyje.

Ekspedicijos dalyviai į kelionę bus išlydėti liepos 16 d.