Savivaldybių merai su oficialiu vizitu lankėsi Kazachstano Respublikoje
Birželio 18–22 dienomis buvo organizuotas Kauno regiono savivaldybių merų tarptautinio bendradarbiavimo vizitas į Kazachstano Respubliką. Vizitas buvo skirtas kontaktų užmezgimui, galimų bendradarbiavimo sričių ir projektinių idėjų identifikavimui, patirties mainams, apsilankymui parodoje EXPO 2017. Vizitas organizuotas įgyvendinant Regioninės plėtros strategiją (2017 m. VšĮ Kauno regiono plėtros agentūros darbo planą) ir joje numatytą Kauno regiono tarptautinio bendradarbiavimo programą, skirtą plėtoti geros kaimynystės ryšius, formuoti palankų Kauno regiono įvaizdį tarptautinėje arenoje, skatinti nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą su užsienio partneriais ir įgyvendinti darnią regiono ekonominę ir socialinę plėtrą, vystant tarptautinio bendradarbiavimo ryšius įvairiose veiklos sferose.
Vizite į Kazachstano Respubliką dalyvavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, Jonavos rajono savivaldybės meras Eugenijus Sabutis, Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas, Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius, Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, Raseinių rajono savivaldybės meras Algirdas Gricius, taip pat VšĮ Kauno regiono plėtros agentūros direktorė Lina Misiukevičienė ir VšĮ Kauno regiono plėtros agentūros projektų vadovė Gaila Tulušienė.
Pirmąją vizito dieną Kauno regiono delegacija susitiko su Lietuvos Respublikos ambasados Kazachstano Respublikoje atstovais. Susitikime dalyvavo ambasadorius Vytautas Naudužas ir III sekretorius Adomas Davalga.
Ambasadorius papasakojo, kad Kazachstaną ir Lietuvą sieja glaudūs ir šilti ryšiai – tiek ekonominiai, tiek ir politiniai. Kazachstanas – devinta valstybė pasaulyje pagal užimamą plotą, o joje gyvena apie 19 mln. gyventojų, atstovaujančių net 130 tautybių. Šalies sostinė nuo 1998 metų yra Astanos miestas. Kazachstano sostinė iš Almatos miesto į Astaną perkelta prezidento Nursultan‘o Nazarbayev‘o sumanymu ir, pasitelkus geriausius pasaulio architektus, per 20 metų buvo pastatytas modernus miestas, kuriame šiuo metu gyvena apie 1 mln. žmonių. Astana yra saugus miestas, o parodos EXPO 2017 metu apsauga dar labiau sustiprinta.
Kazachstane šiuo metu gyvena apie 4000 lietuvių, kurių dauguma – tremtinių palikuonys. Didžioji dalis lietuvių bendruomenės susitelkusi Karagandos mieste ir ji palaiko artimus ryšius su Lietuva, lankosi joje, puoselėja tautiškumą, veikia net vaikų folkloro ansamblis.
Kazachstano Respublika yra moderni valstybė, kuri labai skiriasi nuo kitų Centrinės Azijos šalių. Kazachstane yra 3 oficialios kalbos – kazachų, rusų ir anglų. Šalies prezidentas Nursultan‘as Nazarbayev‘as supranta, kad siekiant sustiprinti šalį ir paversti ją konkurencinga, būtina investuoti į jaunąją kartą, todėl nuo 1994 metų vykdoma studijų užsienyje programa „Bolašak“ – maždaug 3000 geriausių šalies studentų išvykta studijuoti į geriausius pasaulio universitetus ir valstybė padengia ne tik mokslo, bet ir pragyvenimo išlaidas. Pabaigę mokslus, studentai įsipareigoja grįžti į Kazachstaną ir 5 metus dirbti šalies įstaigose ir įmonėse. Programoje „Bolašak“ nuo šių metų dalyvauja ir 3 Lietuvos universitetai: Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Būtina pažymėti, kad Kazachstane ypatingai vertinami lietuvių gydytojai, kurie vyksta į Kazachstaną perteikti savo žinių, o taip pat atlikti sudėtingų operacijų.
Lietuvos investicijos Kazachstane sudaro 0,86 mln. EUR. Kazachstane veiklą vykdo nemažai įmonių iš Lietuvos – tai daugiausia statybos, maisto perdirbimo įmonės. Lietuvos ir Kazachstano prekyba yra tokia pati kaip ir Kazachstano – Lenkijos, kas rodo, jog Kazachstanas yra patraukli rinka Lietuvos verslui. Ambasadorius pastebėjo, kad viena iš kliūčių dar sėkmingiau plėtoti verslą tarp Kazachstano ir Lietuvos – susisiekimas ir sudėtinga logistika. Tai lemia, kad net 44 proc. prekių kainos Kazachstane sudaro logistikos išlaidos, dėl ko ženkliai išauga užsienio prekių kaina. Kazachstano vyriausybė tai supranta ir deda dideles pastangas, kad supaprastintų prekių gabenimą į jų šalį ir iš jos. Jau kurį laiką per Kazachstano teritoriją konteineriniai traukiniai iš Kinijos vyksta į Europą, taip pat ir į Lietuvą. Ambasadorius taip pat pažymėjo, kad Kazachstane kurti verslą padeda ir tai, kad šioje valstybėje suvokiama, kad naftos verslas negali būti vienintelė pramonės šaka, todėl didelis dėmesys skiriamas ir kitoms šakoms – turizmui, žemės ūkiui. Nežiūrint į tai, kad Kazachstanas yra turtingas gamtos ištekliais, pasak p. Naudužo, gyvenimo lygis Lietuvoje yra žymiai aukštesnis nei Kazachstane.
Ambasadoriui papasakojus apie Kazachstaną, Kauno regiono merai papasakojo apie savo savivaldybes – pristatė svarbiausias pramonės šakas, didžiausias įmones, turistinius objektus. Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė padėkojo ambasadoriui už šiltą priėmimą ir pakvietė aplankyti Kauno regioną bei pastebėjo, kad Kazachstano žmonės taip pat atranda Kauno regioną – Birštono kurorte jau lankėsi svečiai iš šios šalies.
Antrąją vizito dieną Kauno regiono delegacija vyko į parodą EXPO 2017, kur Kauno regiono savivaldybių merus pasitiko Lietuvos ekspozicijos komisaras Romas Jankauskas ir supažindino su Lietuvos paviljonu. Šių metų parodos tema – „Ateities energija“. Paviljone supažindinama su Lietuvos energetikos raida, inovacijomis ne tik energetikoje, bet ir kitose srityse, pavyzdžiui, supažindinama su lazeriais – Lietuvoje pagaminama dešimtadalis visų mokslui skirtų lazerių. Parodos lankytojus labiausiai sužavėjo lazerių šviesos, kurios nukelia į begalybę ir su hipnotizuojančia, specialiai šiai instaliacijai sukurta kompozitoriaus Sauliaus Petreikio muzika tarytum ištrina laiko ribas. Paviljono lankytojų taip pat laukia ir kitos atrakcijos: virtualios realybės akiniai nuskraidina stebėti Lietuvos gamtos ar „plaukioti“ tarp Mykolo Konstantino Čiurlionio paveikslų.
Tikimasi, kad per tris mėnesius paroda Astanoje sulauks 5 milijonų lankytojų.
Kauno regiono delegacija, apžiūrėjusi Lietuvos paviljoną, perdavė p. Jankauskui atsivežtą informacinę medžiagą apie Kauno regioną ir lankytinus objektus jame.
Vėliau Kauno regiono savivaldybių merai, lydimi Lietuvos paviljono darbuotojų, aplankė Latvijos, Vokietijos, Šveicarijos, Kazachstano, Izraelio, Jungtinių Arabų Emyratų ir Rusijos paviljonus. Kauno regiono delegacijai puikų įspūdį paliko Šveicarijos paviljonas, kuris vadinasi „Gėlių jėga“ (angl. Flower Power) ir kurios tikslas pristatyti lankytojams būdus, kuriais galima sumažinti žmonių veiklos poveikį aplinkai. Šveicarijos paviljono komisaro kvietimu delegacijos dalyviai sudalyvavo šiuo metu itin populiariame „manekenų iššūkyje“. Vis dėl to, daugiausiai laiko Kauno regiono delegacija skyrė Kazachstano Respublikos paviljonui, kuris pribloškia savo dydžiu ir panaudotų technologijų novatoriškumu. Kazachstano paviljonas „Nur Alem“ yra svarbiausias EXPO 2017 parodos komplekso elementas ir architektūrinis simbolis. Tai didžiausias pasaulyje sferinis statinys, kurio diametras – 80 metrų, o aukštis – 100 metrų. Pirmame pastato aukšte lankytojai supažindinami su šalies istorija, kultūra, tradicijomis, lankytinomis vietomis ir pastarųjų metų pasiekimais. Tuo tarpu pačioje Sferoje įrengtas Ateities muziejus, kuris, pasibaigus parodai, taps svarbiu tyrimų, inovacijų ir kultūros centru. Sferoje arba Ateities muziejuje – aštuoni aukštai, kuriuose, pasitelkiant skaitmenines, interaktyvias technologijas, pristatomos svarbiausios energijos rūšys – saulės, biomasės, vėjo, vandens, kinetinė. Moderniais liftais Sferos lankytojai pakeliami į viršutinį pastato aukštą, kuriame įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabūs EXPO parodos ir viso miesto vaizdai. Sferos konstrukcijos išskirtinumas yra tai, kad šis statinys yra pirmasis pasaulyje uždaras sferinis statinys, o jo fasade integruoti foto galvaniniai elementai, paverčiantys saulės energiją į elektros. Be to, viršutinėje sferos dalyje įrengti du vėjo generatoriai. Taigi, galima drąsiai teigti, kad Kazachstano paviljonas parodoje EXPO 2017 daugiau nei puikiai atspindi „Ateities energijos“ temą.
Paskutinę vizito Kazachstane dieną Kauno regiono merų delegacija lankėsi Astanos Akimate (savivaldybėje), kurioje susitiko su Astanos miesto akimo (mero) pavaduotoju p. Andrei Lukin, Astanos miesto tarybos nariu p. Miras Shakinov, o taip pat padalinių, atsakingų už ekonomiką, investicijas ir turizmą, vadovais. Susitikime taip pat dalyvavo LR ambasadorius Kazachstano Respublikoje Vytautas Naudužas ir III sekretorius Adomas Davalga. Astanos miesto mero pavaduotojas visų pirma pasidžiaugė, kad Kazachstaną ir Lietuvą sieja glaudus bendradarbiavimas, o Kauno regiono delegacijos apsilankymas tik dar labiau jį sustiprins. Kazachstane su oficialiais vizitais jau lankėsi ne viena Lietuvos delegacija. Be to, Kazachstano delegacijos taip pat ne kartą lankėsi Lietuvoje ir stebėjosi mūsų pažanga bei stengiasi perimti Lietuvos patirtį. Vice-meras tikisi, kad dar daugiau Lietuvos verslininkų investuos Kazachstane, tuo labiau, kad tiek miestas, tiek ir valstybė stengiasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas investuotojams. Šiuo metu jau veikia industrinis parkas, kuriame įsikūrusioms įmonėms taikomos mokestinės lengvatos. Be to, kuriama kita verslui būtina infrastruktūra: šiais metais pradėjo veikti naujasis Astanos tarptautinis oro uosto terminalas, aptarnaujantis skrydžius į daugelį pasaulio valstybių, taip pat šiais metais buvo atidaryta moderni geležinkelio stotis, galinti aptarnauti net 35 tūkst. keleivių per dieną. Be to, parodai EXPO 2017 sukurta milžiniška infrastruktūra, kuri, pasibaigus parodai, bus pritaikyta finansų centro veiklai, kuriame veiks Didžiosios Britanijos teisė, o oficiali kalba bus anglų. Ponas Andrei Lukin taip pat pažymėjo, kad vienas iš Astanos plėtros tikslų – paversti miestą turistiniu.
Astanos vice-merui pristačius Astanos miestą, Lietuvos Respublikos ambasadorius padėkojo už šiltą priėmimą ir pastebėjo, kad Astana – lenkia daugelį kitų sostinių pagal infrastruktūrą, saugumą ir kitus aspektus, kurie svarbūs tiek miesto gyventojams, tiek ir svečiams.
Vėliau Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė pristatė Kauno regioną, parodydama specialiai šiam vizitui parengtą prezentaciją. Savo savivaldybes taip pat pristatė visi vizito dalyviai – Jonavos rajono, Kauno rajono, Kėdainių rajono, Prienų ir Raseinių rajonų merai.
Po apsilankymo Astanos Akimate Kauno regiono delegacija vyko į Astanos industrinį parką, kuriame aplankė dvi ten veikiančias įmones: stambiagabarites betonines konstrukcijas gaminantį kombinatą ТОО «GLB» ir dispersinius bei kitus specializuotus sausus statybinius mišinius gaminančią kompaniją ТОО «Selena insulations».
Parengta pagal Kauno regiono plėtros agentūros informaciją