home Sveikata Ką reikia žinoti sergantiesiems cukriniu diabetu

Ką reikia žinoti sergantiesiems cukriniu diabetu

Cukrinis diabetas apibūdinamas įvairiai, tačiau visiems aišku, kad tai – civilizacijos liga, kuri kiekvienais metais įgauna vis didesnį mastą. Mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Medikai primena, kad cukrinis diabetas yra lėtinė endokrininė medžiagų apykaitos liga. Ją sukelia žmogaus organizme insulino sintezės, sekrecijos ir periferinio veikimo sutrikimas. Dėl to sutrinka angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaita, pažeidžiami įvairūs organai ir audiniai. Tačiau diabetą, koks jis bebūtų – I ar II tipo, – galima kontroliuoti ir valdyti.

Norėdami daugiau sužinoti apie cukrinį diabetą, Prienų-Birštono cukrinio diabeto klubo „Versmė“ nariai renkasi į paskaitas, kurių metu įgyja žinių, taip pat stengiasi būti fiziškai aktyvūs, dalyvauti mankštose, išbandyti ir pritaikyti dabar populiarų šiaurietišką ėjimą.

Neseniai klubo nariai klausėsi gydytojos endokrinologės Jūratės Milaknienės paskaitos „Cukrinio diabeto valdymas vasarą“.

Pasak klubo pirmininkės Birutės Bartkevičiūtės, reikėjo žmones supažindinti su diabeto valdymo ypatumais vasaros metu.

 

Cukrinio diabeto sukeliamos problemos šiltuoju metų laiku

J. Milaknienė kalbėjo apie cukrinio diabeto sukeliamas problemas šiltuoju metų laiku, kurios gali virsti rimtais negalavimais. Viena iš tokių problemų – virškinimo sutrikimai, ypač varginantys vyresnio amžiaus žmones. Virškinimui pagerinti gydytoja patarė vartoti virškinimo fermentų bei papildų, taip pat rinktis maistą, turintį daug skaidulų. Pasak gydytojos, maisto papildas suteikia ilgalaikį poveikį, o fermentai veikia čia ir dabar.

Kitas nemalonus simptomas, pasireiškiantis vasarą, yra vidurių pūtimas. Dėl ko jis atsiranda, daugelis neabejoja – dėl netinkamos mitybos ar nekokybiškų maisto produktų.

Gydytoja pažymėjo, kad netinkamas maisto produktų laikymas gali baigtis žarnyno infekcija. Tam, kad išvengtume šios ligos, turime nepamiršti plauti rankas (geriamu vandeniu).

Vasarą dažnai pasitaiko apsinuodijimų maistu – mišrainėmis, majonezu, karštai rūkyta mėsa ar pieno produktais. Apsinuodijimo simptomus pajuntame labai greitai – vargina skausmingi pilvo spazmai, šleikštulys ir vėmimas. Norint išvengti apsinuodijimo, reikia vartoti tik šviežią, gerai apdorotą ir paruoštą maistą.

 

Kaip reikia elgtis tvyrant karščiams

J. Milaknienė priminė, kad ekstremalus karštis gali paveikti cukraus kiekį kraujyje. Kaip šiluma paveikia glikemiją, priklauso nuo to, ką  valgėte, ar geriate pakankamai skysčių, koks jūsų aktyvumo lygis. Jeigu stipriai prakaituojate, netenkate daug skysčių, todėl cukraus kiekis kraujyje gali pakilti. 

Vartojantiems insuliną svarbu žinoti, kad skysčių praradimas taip pat blogina insulino pasisavinimą. Jeigu skysčių pakanka, šiltu oru insulinas iš injekcijos vietos yra absorbuojamas greičiau.

Insulinas yra greitai pažeidžiamas karščio, todėl jį reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, nesivežioti mašinoje dokumentų skyrelyje. Insulino injektorių derėtų laikyti specialiame dėkle. 

Šiluma turi įtakos kraujo gliukozės matuokliui ir tyrimo juostelėms. 

Juos reikėtų laikyti normalioje kambario temperatūroje, kaip įmanoma toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. 

Vasarą būtina gerti vandens. Visada su savimi turėkite mažą buteliuką mineralinio vandens, rekomenduotina negazuoto.

Gydytoja kalbėjo ir apie ankstyvą specialisto priežiūrą sergant cukriniu diabetu. Ankstyva endokrinologo priežiūra, skiriama pacientams, kuriems pirmą kartą diagnozuotas cukrinis diabetas ir turintiems gretutinių ligų, yra susijusi su mažesniu širdies ir kraujagyslių ligų dažniu bei mažesniu mirtingumu.

„Diabeto prevencija ir ankstyva diagnozė leidžia ne tik išvengti komplikacijų, bet ir gyventi įprastą, kokybišką gyvenimą“, – sakė gydytoja.

Kaip pasiruošti kelionei

Vasara – kelionių metas, tad sergantys cukriniu diabetu taip pat keliauja. Kartais nebūtinai į tolimas šalis, tačiau kai ką žinoti privalu.

J. Milaknienė patarė prieš kelionę pirmiausia apsilankyti pas šeimos gydytoją ar endokrinologą ir pasikalbėti apie tai, kaip ir kur keliausite. Vėliau reikėtų apsirūpinti tinkama vaistinėle, kurioje būtų patys reikalingiausi vaistai. „Jūsų vaistinėlėje turi būti vaistų, kuriuos vartojate nuolat (nuo lėtinių ligų). Taip pat būtini vaistai nuo karščiavimo, pleistrai, elastinės kojinės, kurios mažina kojų tinimą, patartina gerti ir preparatų, mažinančių kojų tinimą (pvz., detralekso)“, – sakė gydytoja, primindama, kad nepamirštume apsidrausti (jei vykstame už Lietuvos ribų).

Po paskaitos klubo nariai dar turėjo nemažai klausimų gydytojai, prašė patarimų, konsultavosi. Po to dalijosi įspūdžiais iš rengiamų mankštų ir šiaurietiško ėjimo treniruočių, kurios klube vyksta nuo rudens.  

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close