„Versmės“ sveikatos pamokos

Prienų-Birštono diabeto klubo „Versmė“ nariai, pasibaigus gripo karantinui, vasario 23 d. vėl rinkosi į susirinkimą. Šiais, Sveikatingumo metais, ir toliau vykdomi tęstiniai projektai, kuriais siekiama stiprinti žmonių fizinę bei psichinę  sveikatą, keisti gyvenseną.

Susirinkimą diabeto klubo nariai pradėjo 20 minučių mankšta, kurią pravedė medicinos atstovė, profesionali kineziterapeutė Vita Pakatilevičienė. Ji rodė pratimus, kuriuos galima atlikti ir namuose. Kaip teigiama Lietuvos sveikatos programos projekte 2020, nepakankamas ar net mažėjantis fizinis aktyvumas kartu su maisto suvartojimo didėjimu lemia antsvorio, ypač vyrų populiacijoje, problemos aštrėjimą. Kūno antsvoris ir nutukimas – viena iš netinkamos mitybos priežasčių, kuri didina riziką susirgti diabetu.

Pasimankštinę klubo nariai aktyviai klausėsi paskaitos apie insulino veikimą. LSMU MA SF katedros dėstytoja, slaugytoja diabetologė, Lietuvos slaugytojų diabetologių draugijos pirmininkė Virginija Bulikaitė skaitė pranešimą tema „Insulino veikimo schemos“. Seminare akcentuota ir nurodyta, kaip skirstomi insulino preparatai priklausomai nuo jų veikimo trukmės. Kaip teigė pranešėja Virginija, kiekvienas naudojantis insuliną asmuo privalo žinoti, kaip veikia jo insulinas, ir turi mokėti nusibraižyti savo vartojamo insulino veikimo grafiką.

Paskaitos dalyviams iškilo nemažai klausimų, kuriuos kartu bandė išspręsti su profesionalia slaugytoja.

Po seminaro visų laukė skani pertraukėlė. Klubo nariai ir svečiai ragavo jogurto su natūralių medžiagų, reikalingų žarnyno funkcionavimui, produktu Lepicol.

Kitą seminaro temą „Stresas. Streso valdymo būdai“ pristatė LSMU MA SF katedros doc. Viktorija Grigaliūnienė. Ji teigė, kad pasaulyje 3 iš 5 vizitų pas gydytojus yra dėl su stresu susijusių problemų. Į klausimą, kas yra stresas, docentė atsakė, jog stresu vadiname neigiamų aplinkybių sukeltus organizmo ir elgesio sutrikimus, neigiamus emocinius išgyvenimus, psichologinę įtampą, kurios nesugebame kontroliuoti. Klubo nariams davė patarimų kiekvienai dienai: „Matykite gėrį, mąstykite pozityviai, kurkite realius planus, tikėkite savimi, pradėkite dabar pat (džiaukitės šia diena)“. Prieš praktinį užsiėmimą trumpai pristatė streso įveikos būdus. Anot Viktorijos, pozityvus mąstymas – tai psichotechnika, mąstymo būdas, paremtas saviįtaiga, kurio tikslas yra teigiamai veikti sąmonę bei pasąmonę.

Kitas būdas yra relaksacija. Relaksacija – organizmo gebėjimas atpalaiduoti raumenis (fizinis atsipalaidavimas) ir panirti į ramybės būseną, nusiraminti (psichinis atsipalaidavimas). 15-20 min giluminio atsipalaidavimo tolygu 2-3 val. geros kokybės miego. Relaksacijos metodai: meditacija, dėmesingumo ir įsisąmoninimo praktika, autogeninė treniruotė. Autogeninės treniruotės metu atsipalaiduoja raumenys, sulėtėja prakaito liaukų darbas, pakinta pulsas ir kraujospūdis. Reguliariai kartojant autogeninės treniruotės pratimus, pagerėja rankų ir kojų kraujotaka, pagerėja miegas, susilpnėja ar visai dingsta galvos skausmai, pagerėja atmintis. Visa tai labai naudinga diabetu sergantiems žmonėms.

Po paskaitos suskambus specialiai muzikai, klubo nariai paniro į relaksaciją, kurią pravedė doc. Viktorija. Jos metu buvo mokoma taisyklingai kvėpuoti, atsipalaiduoti. Ne visiems iš karto pavyko tinkamai tai padaryti. Anot psichologės, tai atsitinka daugeliui pradedančiųjų. Nereikia išsigąsti, jei žmogus sureaguoja ne taip, kaip visuomet. Relaksacijos metu asmuo gali pradėti juoktis, jam gali trūkčioti ranka ar koja. Bet tai yra normali kūno reakcija. „O dabar visiems reiktų paruošti šiltos arbatos“, – sakė doc. Viktorija.

Klubo narys Rimantas labai džiaugėsi užsiėmimu: „Aš dabar tikrai tikiu, kad pasveiksiu“, – sakė jis. „O kodėl anksčiau to nebandžiau?“ – sakė p. Jonas. Kiti taip pat uždavė klausimų, susijusių su atsipalaidavimo metodais. Tikimės ir toliau vykdyti šį projektą, kuris gerina ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą.

Užsiėmimo pabaigoje prie puodelio arbatos buvo supjaustytas pyragas. Taip pirmininkė Birutė padėkojo klubo nariams už šiltus sveikinimus ir dėmesį, kurio sulaukė Prienų rajono savivaldybės apdovanojimų „Dėkingumas“ įteikimo ceremonijoje vasario 16-ąją.

 

Birutė Bartkevičiūtė,

Prienų-Birštono diabeto klubo „Versmė“ pirmininkė,

slaugytoja diabetologė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close