R. Karoblis: „Esu tikras, kad 1940-ųjų birželis niekada nepasikartos: dar niekada Lietuva nebuvo tokia saugi ir niekada neturėjome tiek sąjungininkų“

Birželio 14 d. Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų renginiuose, skirtuose tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, Lietuvos gyventojų masinių žudynių ir trėmimo aukų pagerbimui, dalyvaus Krašto apsaugos sistemos vadovybė ir kariai.
„Išsivadavome iš okupacijos, tačiau didysis kaimynas ir toliau atvirai siekia įtakos mūsų valstybėje. Esu tikras, kad 1940-ųjų birželis niekada nepasikartos: dar niekada nebuvome tokie saugūs ir dar niekada neturėjome tiek sąjungininkų,“ – sako krašto apsaugos ministras Raimondas Karoblis.
Ministras R. Karoblis, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, kiti Krašto apsaugos sistemos atstovai birželio 14 d. dalyvaus iškilmingame minėjime Seimo Kovo 11-osios Akto salėje ir Nepriklausomybės aikštėje vyksiančioje Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje. Jos metu pagerbiant okupacijų aukas, tragiškas netektis, visus, nebegrįžusius Tėvynėn, žuvusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, skambant Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamam Lietuvos himnui, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Valstybės vėliavą nuleis trečdalį stiebo.
Taip pat, visi žuvę už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę bus pagerbti visuotine tylos minute bei nuaidės trys pagarbos salvės Lietuvos okupacijos, trėmimų ir genocido aukų atminimui.

1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. 1952 m. buvo vykdomi masiniai partizanų ir jų šeimų, rėmėjų trėmimai siekiant suduoti galutinį smūgį partizaniniam pasipriešinimui Lietuvoje.

Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus – pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija.
1940 m. birželio 15 d. Sovietų sąjunga okupavo Lietuvą – Okupacijos ir genocido diena.

Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo renginiai vyks visoje Lietuvoje.

Lietuvos gyventojų netektys okupacijų metais:
1940 m. birželio 15 – 1941 m. birželio 22 dienomis:
Įkalinta, nužudyta ir ištremta 23 tūkstančiai Lietuvos gyventojų;

1944-1953 metais:
Suimta ir įkalinta 186 tūkstančiai Lietuvos žmonių;
Ištremta 118 tūkstančių;
Žuvo 20 500 partizanų ir jų rėmėjų;
Lageriuose ir kalėjimuose žuvo apie 25 tūkstančiai;
Tremtyje žuvo 28 tūkstančiai žmonių;

1954–1986 metais:
Suimta ir įkalinta dėl politinių motyvų tūkstantis žmonių;
Nacių Vokietijos okupacijos metais:1941 birželio 22-1944 metų liepą:
Įkalinta, išvežta į koncentracijos stovyklas – 29 tūkstančiai 500 žmonių;
Nužudyta 240 tūkstančių, iš jų apie 200 tūkstančių žydų tautybės žmonių;
Išvežta priverstiniams darbams į Vokietiją 60 tūkstančių žmonių;

1940–1941, 1944–1947 ir 1957–1960 metais buvo priversti išvykti ir repatrijuoti:
496 tūkstančiai lietuvių, lenkų, vokiečių ir Klaipėdos krašto žmonių.

1991 metais ginant Lietuvos nepriklausomybę žuvo:
Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto, Krakūnų, Medininkų pasienio postuose ir prie Aukščiausiosios Tarybos – 23 žmonės.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close