Aušrakalnyje vėl skambėjo Putino žodis

Birželio 7-ąją sukako 50 metų, kai mirė poetas, rašytojas, literatūrologas Vincas Mykolaitis-Putinas. Iškiliojo kūrėjo atminimui birželio 4 d. jo tėviškėje Pilotiškėse, ant Aušrakalnio, vyko rašytojo kūrybos skaitymai „Į didelį ir aukštą kelią“.

Rytą Naujosios Ūtos Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už Vincą Mykolaitį-Putiną ir Mykolaičių giminę. Mišių metu skambėjo „Marginio“ (vad. Regina Juronienė) dainos.

Dainos skambėjo ir Aušrakalnyje. Ansamblio „Ritingo“, kuriame dainuoja ir prieniškis Stasys Zelenekas, daina buvo graži įžanga į antrąją dienos dalį – Putinui skirtus kūrybos skaitymus.

Dalyvius pasveikino Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė. Atminimo žodžius Putinui skyrė rašytoja, poetė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė. (Šio muziejaus iniciatyva atsirado ir memorialinė poeto seklyčia jo gimtojoje sodyboje.)

Skaitymus renginio vedėja ir sumanytoja A. Razmislavičienė pradėjo paties Putino prisiminimais apie tėvą. Lietuvoje jau žinomi Naujosios Ūtos klojimo teatro grupės aktoriai Tautvydas Vencius, Daumantas Janecka, Rimgailė Vyšniauskaitė, Danguolė Kurtinaitienė, Vilija Zablackienė ir vadovė Anelė Lukjančiuk parengė poetinę kompoziciją „Nuo Tėviškės kalnelio“. Drauge deklamavo ir Vinco Mykolaičio proprovaikaitis Julius Mykolaitis Muzikiniais intarpais džiugino Lijana Sarnickienė.

Kūrinių vaikams poetas sukūrė nedaug, tačiau, kaip sakė renginio sumanytoja, kurį beskaitytum, jis džiugina savo vaikiška įžvalga ir nuotaika. V. Mykolaičio-Putino eilėraštį „Pumpurėlis“ padeklamavo jauniausias skaitymų dalyvis – būsimasis Prienų „Ąžuolo“ gimnazijos penktokas Ūdrys Sadauskas. Atsiminimais apie Putiną, jo šeimą ir aplinką pasidalijo rašytojo vaikaitis Alfonsas Mykolaitis, apie Vaižganto ir Putino bendravimą papasakojo Vaižganto memorialinio muziejaus vadovas Alfas Pakėnas.

Skaitymus tęsė ištikimas įvairių skaitymų dalyvis Antanas Krūvelis iš Užuguosčio, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos mokytoja ir Vinco Mykolaičio-Putino memorialinio muziejaus vadovė Valė Klesevičienė, Ona Valerija Grybauskienė iš Nemajūnų, neseniai tapęs prieniškiu, o praeityje aktorius, šaulys, kuopos vado pavaduotojas ir kultūros bičiulis Rimvydas Jurkša, patikimas kultūros talkininkas Jurgis Montvila, Balbieriškio „Vidupio“ bendruomenės pirmininkas Alfonsas Vitkauskas, kultūros renginių įkvėpėja mokytoja Anarsija Adamonienė.

Laikas su Putino poezija ant jo tėviškės kalnelio prabėgo nepastebimai. A. Razmislavičienė padėkojo visiems už gražiai deklamuotas Putino eiles. Džiaugdamasi skaitovų gausa ir deklamavimo lygiu, išsitarė pagalvojusi, ar ne laikas būtų steigti Putino gerbėjų klubą? O gal kokią kitą kūrybinę grupę?

Apie tai padiskutuoti ir kitus šio renginio momentus patirti visi sugrįžo į Mykolaičių sodybos kiemą, kur šventė tęsėsi „Marginio“ dainomis, taip pat klausantis unikalaus įrašo – paties Putino balso, taip pat rašytojo ekspozicijos pristatymu.

Kadangi Putino seklyčią vyr. muziejininkei A. Razmislavičienei teko globoti nuo pat jos perdavimo Prienų krašto muziejui, t. y. 1998 m., muziejininkė sakė gerai žinojusi, ko pasigenda čia atvykę lankytojai, kaip pagelbėti labai stropiai dabartinei prižiūrėtojai Julytei, kai šalia nėra literatūros specialisto. Svarbiausias kriterijus, kertės akmuo, už kurio laikytasi, – Vandos Zaborskaitės pritaikytas įvertinimas: „Tai kalnas, kurio niekuomet nematai viso: apžvelgti jį gali tik iš vieno šono – iš tos vietos, kur stovi tu pats“.

Viso „kalno“ (nuoseklios Vinco Mykolaičio-Putino asmenybės ir kūrybos raidos) parodyti nebuvo įmanoma, todėl įvykius, poeto jausenas, būsenas pasistengta ryškinti fragmentais, santraukomis, net frazėmis… Medžiagą muziejininkai sukaupė savo jėgomis ir artimiau susipažinę su Mykolaičių šeimos nariais, prisiminę kolegišką bičiulystę su Maironio lietuvių literatūros muziejumi ir kitomis meno institucijomis. Medžiagą kūrybingai išdėstė Prienų krašto muziejaus dailininkė Irutė Seselskienė.

Nauja ekspozicijoje – Putino šeimos ir aplinkos, kurioje brendo didžiulė dalis jo kūrybinių išgyvenimų, paryškinimas. Po daugelio metų iš emigracijos (tolimojoje Australijoje) į gimtinės seklyčią sugrįžo dar viena Mykolaičių šeimos kūrėja, 15 metų už Putiną jaunesnė sesuo Marija Magdalena. Putino globota ir išmokslinta. Ekspozicijoje yra padėkos poeto brolio Antano vaikams Antanui, Alfonsui, Stasei, kolegoms iš Maironio muziejaus, ypač direktorei Aldonai Ruseckaitei, Virginijai Markauskienei, operatyviai reagavusioms į prašymus.

Vyr. muziejininkė A. Razmislavičienė džiaugėsi, kad Putino iškilumą ne valdiškai, o širdimi jaučia Naujosios Ūtos seniūnas Algis Aliukevičius ir vietos kultūros vadovai bei talkininkai, nepraleidę nė vieno renginio tėviškėje, visada dėmesingai padedantys spręsti bet kurias problemas. Muziejininkė vylėsi, kad šalia jų stos vis stiprėjanti vietos bendruomenė ir jai pavyks įrodyti rajono, o gal ir aukštesnėms valdžioms, jog Putinas – kalnas, ir išjudinti kapitalines problemas Pilotiškėse…

Už galimybę prieniečiams atvykti į Pilotiškes pagerbti rašytojo atminimą susikaupimo valandėle ar poetiniu žodžiu organizatoriai dėkingi Prienų r. savivaldybei, skyrusiai transportą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close