Vasarą pasitikome paminėdami pirmosios lietuviškos knygos 470 metų sukaktį

Birželio 2 d. birštoniečiai ir kurorto svečiai pasitiko vasarą Birštono viešosios bibliotekos organizuojamo, Lietuvos kultūros tarybos, LR kultūros ministerijos ir Birštono savivaldybės remiamo projekto „Po žvaigždėtu vasaros dangum. Literatūriniai vakarai Birštone 2017 m.“ renginiu, skirtu lietuvių raštijos pradininkui Martynui Mažvydui ir gražiam pirmosios lietuviškai spausdintos knygos 470 metų jubiliejui.

M. Mažvydo vardas lietuvių kultūroje yra tapęs tam tikra ikona, lietuviškosios tapatybės simboliu. 1547 m. Karaliaučiuje išleistame jo parengtame „Katekizme“ ypatingas dėmesys skirtas dangiškojo mokslo, tikėjimo, gimtosios kalbos egzistencinei svarbai, eiliavimui, giedojimo taisyklėms (natoms), pirmajai lietuviškai abėcėlei, humanistinių, sakralinių vertybių puoselėjimui, papročiams. „Katekizmas“ nuo senų laikų laikomas ne tik lietuvių raštijos, bet ir lietuvių kalbos gramatikos, terminijos, taip pat pasaulietinės poezijos, muzikos istorijos pradžia, „atvėrusia kelią lietuviškai knygai, pradėjusiai naują erą lietuvių tautos kultūros istorijoje“ (Jurgis Lebedis).

Minint pirmosios lietuviškos knygos 470-metį Birštone, talentingi Kauno dramos teatro aktoriai Egidijus Stancikas ir Dainius Svobonas kartu su Vilniaus evangelikų liuteronų parapijos ansambliu „Adoremus“ pristatė jautrią teatralizuotą literatūrinę-muzikinę programą, kurioje jausmingai papasakojo apie patį M. Mažvydą, jo gimimą, kilmę, išsilavinimą, reformacijos dalyvio, liuteronų kunigo kelią, gabumus, požiūrį į gyvenimą ir pan., džiaugsminga širdimi atvėrė pirmą lietuvišką knygą – aptarė „Katekizme“ nagrinėtas temas.

Įtaigiai, emocionaliai skaitytos „Katekizmo“ ištraukos, J. Marcinkevičiaus, Vinco Mykolaičio-Putino, Kazio Bradūno, Bernardo Brazdžionio bei Sigito Gedos tekstai nejučiomis nukėlė į 1547-uosius, artimiau supažindino su to meto visuomenės atspindžiais, M. Mažvydo vertybėmis ir siekiais. Ypatingą renginio atmosferą sukūrė ir į apmąstymus nuskraidino choro atliekamos giesmės iš pirmosios lietuviškos knygos, senovės lietuvių, lietuvių ir lotynų kalbomis.

Vakaro pabaigoje aktorius E. Stancikas pasidžiaugė, kad Birštono viešoji biblioteka inicijavo šį gražų, ypatingą renginį, o bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė dėkojo artistams ir dainininkams už puikiai parengtą, prasmingą programą, pakvietė susirinkusiuosius į kitą projekto renginį, skirtą Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, publicisto Kazio Bradūno gimimo 100-mečiui.

Gimtoji kalba, kaip ir literatūra, yra svarbi ir neatsiejama kiekvieno žmogaus dalis. Džiaugiamės, kad savo darbais galime ją puoselėti, padėti išjausti, atrasti dar daugiau šviesių, šiltų jos spalvų…

 

                  Vyr. bibliotekininkė Solveiga Pempienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close