home Kultūra Netradicinė pamoka Birštono muziejuje

Netradicinė pamoka Birštono muziejuje

2012 m. kovo 27 d. Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad gyvoji tarmių tradicija Lietuvoje sparčiai nyksta, priėmė nutarimą 2013-uosius paskelbti Tarmių metais. Šio nutarimo tikslas – stiprinti tautos vienybę, pilietiškumą, toleranciją, bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą.     Etninės kultūros globos tarybos tarmių grupės pirmininkas, Lietuvių kalbos instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas, habilituotas daktaras Kazimieras Garšva teigia: Mūsų gimtoji kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės, šnektos – labai svarbi tautos kultūros paveldo dalis, kurią Lietuva turi atskleisti pasauliui ir Europos Sąjungos daugiakultūrei visuomenei. Tarmių amžius – apie 1000 metų, todėl jos yra svarbus šaltinis tautos ir ypač kalbos istorijai.“ Etninės kultūros globos taryba nutarė visiems rekomenduoti Tarmių dieną surengti vasario 21 d., kurią nuo 1999 m. Jungtinės Tautos yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Birštono muziejus, prisidėdamas prie Etninės kultūros globos tarybos rekomendacijų, vasario 21 d. surengė netradicinę pamoką Birštono gimnazijos šeštokams. Pamoką vedė ir apie lietuviškas tarmes pasakojo Birštono gimnazijos mokytoja Regina Aleksandravičienė. Pamokos metu buvo kalbama trimis tarmėmis: aukštaičių, žemaičių ir dzūkų. Šeštokai su dideliu susidomėjimu klausėsi, kaip gyd. Juozas Šėma šneka žemaitiškai. Birštono „Bočių“ atstovės, mokytojos Aldona Milda Valatkienė ir Birutė Krukonienė dzukų tarme perskaitė vaikams pasaką apie bobulę ir dziedulį. Mokytoja Regina Aleksandravičienė, kilusi iš Aukštaitijos, aukštaičių tarme papasakojo tikrą savo gyvenimo nutikimą. Vaikai klausėsi tarmiškai atliekamų lietuvių liaudies dainų. Pamokai baigiantis Birštono muziejaus darbuotojai pakvietė vaikus kartu pasimokyti dzūkiško šokio „Pasėjau linelį“. Vaikai su didžiuliu džiaugsmu, vedami Irmos Kereišienės ir Vytauto Šeškevičiaus, sukosi liaudiškos muzikos ritmu. Šia netradicine pamoka Birštono muziejus tik pradeda renginių ciklą, skirtą Tarmių metams. Maloniai kviečiame prisijungti prie Tarmių metams skirtų renginių, kurie vyks Birštono muziejuje gegužės 7 d. ir rugpjūčio 1 d.  

Irma Kereišienė,

Birštono muziejaus muziejininkė-edukologė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close