home Sveikata Saugus elgesys prie vandens telkinių

Saugus elgesys prie vandens telkinių

Vasaros metu, kai saulė smarkiau pašildo, dauguma poilsiautojų renkasi laisvalaikį prie vandens telkinių: maudosi įvairiuose ežeruose, upėse, kur nėra įrengtų nei paplūdimių, nei gelbėtojų postų. Tokiose vietose įvyksta daugiausiai nelaimingų atsitikimų. Žmogus gali pradėti skęsti susiklosčius įvairioms situacijoms, dažniausiai išbuvę vandenyje ilgą laiką – dėl raumenų nuovargio ir mėšlungio. Siekiant išvengti nelaimių, svarbu, kad gyventojai įsidėmėtų tam tikras taisykles, kaip elgtis prie vandens telkinių.

Patarimai, kad maudymosi sezonas būtų saugus tiek vandenyje, tiek prie vandens

• Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.

• Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.

• Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai.

• Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Net gerai mokančiam plaukti sunku įvertinti savo jėgas, todėl galima nuplaukti per toli. Pajutus bent menkiausius nuovargio požymius, reikia nedelsiant plaukti į krantą.

• Negalima plaukti į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų. Jus gali įtraukti po laivo sraigtais.

• Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.

• Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, nes galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.

Nesimaudykite: jeigu esate labai pavargęs (smarkiai dirbote ar sportavote) ar blogai jaučiatės; jeigu vandens temperatūra mažesnė nei 140 C; vakare, kai tamsu; ką tik pavalgius.

Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.

• Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti. Gelbėjimosi liemenė valtyje – nepadeda. Vilkėkite ją!

• Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.

• Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Kol atvyks pagalba, gelbėti skęstantįjį gali padėti gelbėjimo (gelbėjimo ratas, valtis ir kt.) arba parankinės priemonės kurios neskęsta (kamuolys, čiužinys ir t.t.).

• Jeigu žmogus skęsta netoli kranto, jį galima pasiekti su lazda, rankšluosčiu ar kitu drabužiu. Geriausia prieš suteikiant pagalbą pačiam viena ranka į ką nors įsikibti, kad neatsidurtumėte vandenyje šalia skęstančiojo. Dar geriau gelbėjant nuo kranto klūpėti ar gulėti. Gelbėjimas stovint yra pavojingas – gelbėtojas gali paslysti, neišlaikyti pusiausvyros ir įkristi į vandenį.

• Pamatę skęstantį žmogų, kuris yra gana toli, meskite jam plūduriuojantį daiktą – kamuolį, čiužinį, gelbėjimo ratą, virvę, plastikinį butelį ir pan.

• Įsidėmėkite, jog vandenyje gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

 

Linkime saugaus poilsio prie vandens!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close