Šv. Motiejus, arba vadinama vieversio diena, yra minimas vasario 24 d.

Vieversėlis – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų. Jis laikomas pavasario pranašu. Vieversėlis vadinamas ir lietuvių artojų draugu bei nuolatiniu palydovu. Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Jei vieversėlis parskrenda vėliau nei vasario 24 d., pavasaris bus ankstyvas.

Su šia diena susiję keletas prietarų. Merginoms šią dieną buvo draudžiama šukuotis plaukus, neva vištos vasarą iškapstysiančios daržus. Buvo nepatariama šią dieną sijoti miltų – bijota, kad pasėlius užpulsiąs amaras. Iki šios dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Merginos buvo gėdijamos: „Skubėkit verpt, nespėsit – atlėks vieversys, susisuks iš vilnų sau lizdelį“.

Tikėta, kad norint būti labai greitam, reikia šią dieną du kartus apibėgti aplink trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Tuomet būsi greitas kaip vieversys.

Atėjus krikščionybei su šia švente sutapatinta šv. Motiejaus diena. Rašoma, kad šv. Motiejus buvęs apaštalas, paskirtas į Judo Iskarijoto vietą. Į Dvylikos apaštalų misiją jis pašauktas įsitraukti gerokai vėliau, po Jėzaus nukryžiavimo. Rašoma, kad šv. Motiejus krikštijęs pagonis, turėjęs sugebėjimų gydyti žmones. Įsiutę žmonės jį užmušę dėl jo pamokslų. Taip Motiejus paaukojo savo gyvybę.

 

O ką žada sinoptikai šiai savaitei?

Trečiadienį kritulių Lietuvoje taip pat nepamatysime. Sukinėsis silpnas, pastovios krypties nepasirenkantis vėjas. Naktį temperatūra spės pažemėti iki 6-11 laipsnių šalčio, o pajūryje nenukris žemiau 2-4 laipsnių. Dienos temperatūros prognozė teikia optimistinių vilčių, nes sulauksime 1-4 laipsnių šilumos. Tik kai kur temperatūra svyruos apie 0.

Ketvirtadienio, paskutinės kalendorinės žiemos dienos, orai nusiteikę geranoriškai. Papūtęs vakaris į mūsų šalį atgins dar šiltesnius orus. Naktį prognozuojama 2-7 laipsniai šalčio, Baltijos pakrantėje temperatūra nenutols nuo nulio. Dieną sniegą sparčiai naikins 0-5 laipsnių šiluma. Žymesnių kritulių neiškris.

Debesuoti, su nedideliais krituliais orai Lietuvą pasieks kovo 1-ąją, penktadienį. Truputį sustiprės pietvakarių, vakarų vėjas. Temperatūra jau visą parą bandys išlikti teigiama. Naktį pasvyravusi apie 0, dieną jau kops link 0-4 laipsnių šilumos.

Savaitgalį atkeliaus žemo atmosferos slėgio sūkurys ir sujauks orų ramybę. Pradės intensyviau ir įkyriau kristi krituliai, daugiausia šlapdriba. Šiluma, genama šiaurės vakarų vėjų, po truputį trauksis į žemyno gilumą, o nuo Skandinavijos artės šaltesnių orų banga.

 

Informaciją parengė D. Krilavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close