„Poezijos pavasario“ banga užliejo Birštoną

Penkioliktą kartą Birštoną užliejo festivalio „Poezijos pavasaris“ banga, atnešusi gražų būrį poetų,  vadovaujamų poeto eseisto Rimanto Kmito, tarp kurių  buvo svečių  iš tolimiausių pasaulio kampelių.

Pagal prigijusią ilgametę tradiciją renginys vyko rašytojo Balio Sruogos skverelyje, kur į susirinkusius poezijos mylėtojus poetiniu žodžiu prabilo bardas, dainuojamosios poezijos puoselėtojas Gediminas Storpirštis.

Birutės Baltrušaitytės eilėmis „Dubysa“, bylojančiomis apie Maironį, skaitymus pradėjo aktorė Virginija Kochanskytė, be kurios  birštoniečiai jau nebeįsivaizduoja poezijos pavasario.

Aktorė pristatė šios poetų grupės vadovą R. Kmitą, jo kūrybą ir išleistas knygas. V. Kochanskytė paminėjo, kad 1999 metais Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido pirmą eilėraščių knygą „Nekaltas prasidėjimas“, už kurią2000 metais jam buvo paskirta Z.Gėlės-Gaidamavičiaus premija už geriausią 1999 metų debiutą.

Tarp atvykusių poetų  buvo viešnia iš Kinijos Mindy Zhang, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti JAV. Ji skaitė savo eiles kinų kalba, o jas vertė Sonata Paliulytė.

Birutės Pukelevičiūtės eiles skaitė poezijos mylėtoja, skaitovė Irena Plaušinaitytė.

Renginio dalyviams savo kūrybą  pristatė poetas iš Utenos Vytautas Kazielas,  kuris mūsų krašto žmonėms yra mažiau pažįstamas. Šio poeto kūryba geriau žinoma Aukštaitijos skaitytojams, nes ten išleisti jo poezijos rinkiniai, tarp jų ir knyga lietuvių ir anglų kalba bei  knygos vaikams. Už eilėraščių rinktinę „Kas nebus pralaimėta“ 2006 metais Vytautas Kaziela buvo apdovanotas Antano Miškinio premija.

InformacijaR. Kmita pristatė S. Paliulytę, kuri klausytojams padovanojo du puikius sonetus: „Lėtas sonetas“ ir „Sraunus sonetas“. Ji  puikiai mums pažįstama kaip  poetė, vertėja, aktorė. Jos kūryba ir vertimai spausdinami pagrindiniuose Lietuvos kultūros leidiniuose bei Poezijos pavasario ir Poetinio Druskininkų rudens almanachuose. S. Paliulytė yra gavusi ne vieną apdovanojimą už poeziją ir vertimus, taip pat ir „Jaunojo jotvingio“ apdovanojimą už geriausią pirmą poezijos knygą.Informacija

Kitas žymus svečias Kerry Shawn Keys buvo pristatomas kaip poetas ir vertėjas, ilgai gyvenantis Lietuvoje ir verčiantis į anglų kalbą poeziją, tarp jų ir Sigito Gedos. Jo pagrindinės veiklos sritys yra  poezija, anglų literatūra, vertimai ir vertimo teorija. Poetas yra dėstęs anglų literatūrą bei vertimo teoriją Vilniaus universitete ir Lietuvos edukologijos  universitete. Nuo1977 m. iki šiol yra „Pine Press“ leidėjas ir redaktorius. Jo poeziją į lietuvių kalbą vertė S. Pauliulytė.

Birštone viešėjo ir savo kūrinio, tapusio populiariu bestseleriu,  ištraukas skaitė rašytojas Pedro Lenz iš Šveicarijos. Svečias yra laisvas rašytojas, išleidęs tris knygas, keletą pjesių bei  poetinių performansų CD. Jis yra pelnęs Šveicarijos profsąjungų švietimo centro premiją „Darbas ir kasdienybė“; o 2003 metais laimėjo Bazelio knygų mugės Hiršeneko poetinį šalmą.

 

Birštoniečiams siurprizą pateikė ir viešojoje bibliotekoje savanoriaujantis italas Džovanis Carissimo, kuris, pasirodo, yra didelis poezijos gerbėjas ir mylėtojas. Jis skaitė E. Montale eiles, tarp jų ir eilėraštį  „Neklauski žodžio“ . Poezijos skaitymų vakarą savo poetiniu žodžiu papuošė ir Birštone poilsiaujanti Danutė Vaskelaitė,  poetė, dailininkė, istorikė – Atgimimo šauklė, perskaičiusi kunigaikščiui Vytautui Didžiajam skirtus posmus „Karūna“.

Baigiantis renginiui, buvo prisiminta, kad prieš 48 metus „Poezijos pavasario“ festivalio įkvėpėjas buvo Justinas Marcinkevičius. G. Storpirštis jo atminimui padainavo dainą didžiojo poeto žodžiais „Tie langai“.

Birštono savivaldybės meras Juozas Aleksandravičius dėkojo poetams, aplankiusiems Birštoną ir suteikusiems kurorto gyventojams ir svečiams  gražių akimirkų.

Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė, kuri ir buvo šio renginio organizatorė, dėkojo dalyviams, įteikė jiems pievų gėlių puokštes. R. Kmita padovanojo bibliotekai ir vicemerui naujausią, šiemet išleistą „Poezijos almanachą“.

Inga Juronytė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close