Birštono muziejus: dokumentų kalba. 1988-ieji – išsivadavimo pradžia.

1988-ųjų birželį visoje Lietuvoje prasidėjo masinis tautinio išsivadavimo judėjimas, siekiant atsikratyti sovietinės okupacijos pasekmių, taikiu keliu paimti valdžią ir realizuoti nepriklausomos valstybės siekį. Judėjimas įgavo aktyvios visuomeninės kritikos, pilietinio nepaklusnumo, piketų, valdžios boikoto, mitingų ir bado akcijų formas.

1988 m. dainuojančios revoliucijos banga pasiekė ir Birštoną. Rugsėjo 3 d. įvyko Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susirinkimas. Jame dalyvavo Evaristas Vasiliauskas, Vytautas Kačergis, Ričardas Adomaitis, Jonas Žičkus, Andrius Pabiržis, Gintaras Verseckas, Boleslovas Girdvainis, Teresė Murauskaitė, Regina Aleksandravičienė, Aldona Plioplienė, Adolfas Kikilas, Vytautas Rasimavičius, Jonas Arbačiauskas, Povilas Buzas, Vincas Laukevičius, Veronika Bukevičienė. Susirinkimą vedė E. Vasiliauskas, sekretoriavo V. Bukevičienė. Pirmajame posėdyje buvo išreikštas pritarimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės Vilniuje veiklai. Buvo nuspręsta, kad Sąjūdžio veikloje negali dalyvauti Lietuvai nusikaltę žmonės bei nomenklatūra.

Įvyko daugybė Sąjūdžio grupės susirinkimų, tačiau jų protokolai yra neišlikę ar uždaryti šeimų archyvuose. Muziejus turi tik keletą protokolų ir nuotraukų. Labai vertingas pirmojo mitingo protokolas, kurį pateikiame visuomenei.

 

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Birštono miesto iniciatyvinės grupės 1988 m. rugsėjo 18 d. vykusio mitingo Rezoliucija

 

 Reikalaujame:

1. Paskelbti lietuvių kalbą valstybine kalba.

2. Birštono m. liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui:

       a) esamą šiuo metu kooperatinę prekybą pakeisti į valstybinę prekybą;

       b) ryžtingai spręsti esamų kultūros ir istorinių paminklų apsaugos, restauravimo ir sutvarkymo klausimus; sutvarkyti Jono Basanavičiaus paminklą ir jį supančią aikštę; iš esmės sutvarkyti Vytauto kalną, pastatant paminklą; iškelti iš Nemuno Birštono miesto simbolį – Vytauto šaltinį-banginį ir jį restauruot;

      c) Sąjūdis pritaria senų gatvių pavadinimų grąžinimui Birštono mieste ir siūlo Gagarino gatvę pavadinti Balio Sruogos vardu; praktinius darbus šioje srityje suaktyvinti ir paspartinti; pakeisti sanatorijos „Spalis“ pavadinimą nacionaliniu pavadinimu;

       d) neskirti Birštono miesto sklypų kitų miestų ar rajonų organizacijoms, nepasitarus su miesto visuomene, o jau paskirtus peržiūrėti; pakeisti numatomą miesto viešbučio statybos vietą;

       e) griežtai laikytis butų skirstymo nuostatų ir kontroliuoti, kaip jų laikosi miesto įstaigos ir organizacijos.

3. Prienų rajono liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui ir agropramoniniam susivienijimui:

a) kuo skubiausiai spręsti Prienų miesto kanalizacinių tinklų prijungimą prie Birštono miesto valymo įrengimų;

b) iš esmės sutvarkyti Birštono daržininkystės tarybinio ūkio kanalizacijos tinklus;

c) iškelti, o ne plėsti Birštono daržininkystės tarybinio ūkio paukštyną iš antrosios Birštono miesto sanitarinės zonos;

d) iškelti senas Birštono daržininkystės tarybinio ūkio fermas iš antrosios Birštono miesto sanitarinės zonos.

4. Nemuno kilpoms suteikti nacionalinio parko statusą.

5. Nepersekioti tikinčiųjų, viešai atliekančių religines apeigas, nežiūrint užimamų pareigų ar socialinės padėties visuomenėje, tarp jų ir moksleivių.

 

Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio Birštono miesto iniciatyvinės grupės vardu:

 

E. Vasiliauskas (parašas)

 

R. Adomaitis ( parašas)

 

A. Pabiržis (parašas)

 

V. Bukevičienė (parašas)

 

             (Birštono muziejaus fondai, byla „Sąjūdis“)

 

 

Tokia buvo išsivadavimo pradžia. Šiemet sukanka 25 metai nuo šio svarbaus istorinio įvykio. Kviečiame visus birštoniškius, savo archyvuose išsaugojusius vienokį ar kitokį Birštono Sąjūdžio grupės dokumentą, skelbimus ar nuotraukas, atvykti į Birštono muziejų ir tuo pasidalinti. Mums, rengiantiems Sąjūdžio veiklos 25-mečio parodą, bus nepaprastai malonu išgirsti jūsų atsiminimus apie šį lemtingą istorinį laikotarpį. Visai tai turime surinkti ir išsaugoti ateinančioms kartoms. Laukiame jūsų muziejuje. Atvykę kreipkitės į laikinai einantį direktoriaus pareigas Vytautą Šeškevičių arba į vyr. fondų saugotoją Vytautą Kuzmicką.

 

Vytautas Kuzmickas,

istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close