Birštono viešojoje bibliotekoje – žaisminga dviejų terapijų dermė

Kovo 30 d. bibliotekoje prof. dr. Daiva Janavičienė vedė teorinį-praktinį seminarą specialistams apie biblioterapijos taikymo metodikas ir specifiką.

Tai projekto „Universali biblioterapijos kalba“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, pirmasis renginys. Biblioterapija, gydantis skaitymas, kai knygos naudojamos siekiant padėti susivokti savyje, nurimti, rasti atsakymus į egzistencinius klausimus. Biblioterapijos terminas atsirado XIX a. pradžioje, tačiau paties metodo ištakos siekia net Egiptą, o šiais laikais daugelyje šalių jis taikomas kaip pagalbinė priemonė gydant sielos žaizdas. Pavyzdžiui, Slovėnijos bibliotekose psichologai, pasitelkdami skaitymą, dirba su vaikais, kurie patyrė karo baisumus karinio konflikto, vykusio 1991 metais tarp Slovėnijos ir Jugoslavijos, po to, kai Slovėnija paskelbė nepriklausomybę. Lenkijos Wroclavo ir Torunės universitetuose biblioterapija įtraukta į mokymosi programas. Didžiojoje Britanijoje vykdomas projektas, kuriame taikydamos biblioterapiją bibliotekos bendradarbiauja su šeimos gydytojais. JAV 2003 m. įkurtas skaitymo terapijų centras, o Mičigano ir Oregono universitetai bendradarbiauja ruošdami biblioterapeuto įgūdžių turinčius mokytojus, tirdami skaitymo įtaką.

Biblioterapijos veiksmingumo pavyzdžių toli ieškoti nereikia – seminare dalyvavę specialistai prisipažino dažnai knygose randantys nusiraminimą ir kiekvienas turi knygą, kuri veikia biblioterapiškai. Ji neprivalo būti rimta, nagrinėti egzistencines problemas, kartais pakanka tiesiog linksmos istorijos, kad nukreiptų mintis ir suteiktų pozityvumo.

Teigiamą biblioterapijos naudą įrodė ir mokslininkai. Neseniai publikuoti mokslinio tyrimo, atlikto su skaitančiais ir neskaitančiais vyresnio amžiaus žmonėmis, rezultatai. Įrodyta, kad bent jau 3,5 val. per savaitę skaitantieji knygas (ne spaudą) vidutiniškai 2 metais pailgino savo gyvenimo trukmę! Tyrėjai teigia, kad knygų skaitymas gerina koncentraciją, kritinį mąstymą, empatiją, emocinį intelektą ir kitas savybes, kurios prisideda prie ilgesnės gyvenimo trukmės.

Mokymų pertraukos metu išbandėme mūsų bibliotekoje pristatomą naują terapiją – mezgimą klausantis garsinių knygų (audioknygų). Šia paslauga jungiame biblioterapiją su mezgimo terapija, kuri, kaip teigia tyrėjai, stabilizuoja kraujospūdį, saugo atminties ląsteles nuo degeneracijos, gerina koncentraciją. Išmezgę savo neramias mintis mūsų skaitytojai galės prisipildyti švarių ir tyrų lyg šaltinio vanduo Vytauto Mačernio, Bernardo Brazdžionio, Juditos Vaičiūnaitės ir kitų žymiausių poetų posmų, o mėgstantieji istorijas ras ir prozos šedevrų kolekciją. Garsinių knygų turime net vaikams ir visi kompaktai išduodami į namus! (plačiau apie turimas garsines knygas: https://www.birstonas.mvb.lt/images/audioknygos.pdf/). Kviečiame pabandyti.

Seminaras dovanojo ne tik naujų žinių, gražių emocijų, bet ir įkvėpė dirbti dar nuoširdžiau ir atsakingiau, nes knyga gali prakalbinti, išgydyti ir net pailginti gyvenimo trukmę.

Kviečiame ir jus į artimiausią, auginantiems vaikus skirtą mūsų seminarą „Pasakose gyvena visos emocijos“, kurį ves klinikinės psichologės M. Linartienė ir I. Vainoraitė balandžio 21 d. 17.30 val. Birštono viešojoje bibliotekoje.

 

Ledina Tamošiūnienė

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close