home Lietuvoje Už neteisėtą statinį – didesnė bauda nei iki šiol

Už neteisėtą statinį – didesnė bauda nei iki šiol

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo nauji Statybos įstatymo reikalavimai. Naujuoju Statybos įstatymu įtvirtinti nauji įmokos už savavališkos statybos įteisinimą mokėjimo principai. Susigundžiusieji pirma pastatyti, tuomet statinį įteinti, turėtų žinoti, kad pagal nustatytą formulę apskaičiuota įmoka dukart diesnė nei buvo iki 2017 m. Prie šios sumos dar reikėtų pridėti baudos dydį už savavališką statybą. Be to, susimokėti baudos nepakaks: vis tiek teks parengti statinio projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD). Taip įteisinti statybą galima tik tokiais atvejais, kai statyba toje teritorijoje iš esmės yra galima pagal galiojančius teisės aktus.

Galimybę įteisinti savavališką statybą numato Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymas. Bet tik tada, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima, arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus. Taip pat statyba neturi prieštarauti liepiamiems / įsakomiems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams. Pagal įstatymus kliūtimi įteisinti statybą gaunant SLD nelaikoma aplinkybė, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) dėl reikalavimo pašalinti savavališkos statybos padarinius nevykdymo jau kreipėsi į teismą.

Įmoka už savavališkos statybos įteisinimą apskaičiuojama ir sumokama prieš išduodant SLD pagal asmens, kuris siekia įteisinti statybą, pateiktą statinio ar statinio projekto ekspertizės aktą. Jos dydis priklauso nuo savavališkai atliktų statybos darbų, įskaitant panaudotus statybos produktus, sąnaudų vertės. Pavyzdžiui, į savavališkai statomo statinio statybą investavus 20 tūstančių eurų, jos įteisinimas šiais metais kainuotų 2 762 eurus.

Pagal Statybos įstatymo 1 priede nustatytus principus apskaičiuotą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą reikia mokėti ir tada, kai statybos valstybinės priežiūros pareigūnai dar nespėjo jos užfiksuoti. Kai gavus SLD įteisinti statybos darbai, dėl kurių nebuvo surašytas savavališkos statybos aktas, ir po to šią aplinkybę nustato VTPSI, mokėtinos įmokos dydis apskaičiuojamas, įvertinant laikotarpių nuo savavališkos statybos pradžios ir iki SLD išdavimo ir iki statybos užbaigimo (jeigu statybos užbaigimo procedūros nebuvo atliktos, iki fakto, kad nebuvo sumokėta įmoka, nustatymo momento) trukmę.

Jeigu asmuo prašyme išduoti SLD pats nurodo, kad atliko savavališkos statybos darbus, dėl kurių nėra surašytas savavališkos statybos aktas, SLD išdavimo procedūros nestabdomos. Šiuo atveju asmeniui sumokėjus 50 proc. mažesnę įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, visos procedūros atliekamos nustatyta tvarka, apie tokį prašymą informuojant VTPSI.

Statybų inspektoriai primena: neteisėtos statybos pažeidžia konstitucinį teisės viršenybės principą, viešąjį inetersą, daro žalą aplinkai bei darniai teritorijų plėtrai, gali kelti grėsmę žmonių saugumui. Nelegalūs statiniai neretai pakenkia tretiesiems asmenims. Todėl būtina vadovautis teisės aktų reikalavimais ir statybas pradėti tik įsitikinus, kad jos toje teritorijoje galimos.

 

Parengta pagal VTPSI inf.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close