Baigėsi 2016 -ieji, baigėsi ir Bibliotekų metai. Kuo jie buvo ypatingi ir išskirtiniai, kiek ir kokių sėkmingų projektų įgyvendinta Birštono ir Lietuvos bibliotekose, kalbamės su Birštono viešosios bibliotekos direktore, buvusia Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininke Alina Jaskūniene.

 

Bibliotekų metų ašis – knyga ir skaitymas

LR Seimas 2016-uosius paskelbė Bibliotekų metais, kuriais buvo siekiama atskleisti ir išryškinti bibliotekų veiklos privalumus bei skaitymo naudą, atkreipti visuomenės dėmesį į bibliotekas, parodyti jų svarbą visuomenėje, pakviesti žmones aktyviau naudotis bibliotekų paslaugomis.

„Bibliotekų metus pradėjome netradiciškai, nekasdieniškai pažvelgdami į biblioteką ir bibliotekininką, iškilmingai juos atidarydami Vilniaus universiteto bibliotekoje, didžiausioje akademinėje bibliotekoje Lietuvoje. Bibliotekų metų veiklos ašis buvo KNYGA ir SKAITYMAS.

Šalies bibliotekos Bibliotekų metais surengė daug įvairių renginių, skirtų teigiamam požiūriui į skaitymą formuoti, aktyviai įtraukė į juos ir visuomenę“, – sakė A. Jaskūnienė.

Pasak A. Jaskūnienės, ne mažiau reikšmingas Bibliotekų metų renginys, kuriuo buvo siekiama skatinti bei stiprinti bibliotekų ir mokyklų dialogą, – tai Lietuvos bibliotekų dalyvavimas parodoje „Mokykla 2016“. Bendradarbiaudamos su mokyklomis bibliotekos gali sėkmingai prisidėti prie mokinių formaliojo ir neformaliojo švietimo, kurti patrauklias skaitymo erdves ir taikyti šiuolaikines komunikacines technologijas skaitymo motyvacijai.

Bibliotekose vyko susitikimai ir pokalbiai su knygų autoriais, vaikų knygos meno specialistais, bibliotekos įgyvendino konkrečias skaitymo skatinimo programas. Taip pat vyko profesinės bendruomenės susitikimai, buvo aptariamos mokyklų ir viešųjų bibliotekų bendradarbiavimo iniciatyvos. Parodose ,,Mokykla 2016“ ir „Vaikų šalis 2016“ apsilankė daugiau nei 18 tūkstančių lankytojų.

A. Jaskūnienės nuomone, viena prasmingiausių ir ryškiausių Bibliotekų metų iniciatyvų buvo skaitymai „Vasara su knyga“, pakvietę vaikus ir jaunimą bendrauti, pramogauti ir skaityti bibliotekose. Skaitymai „Vasara su knyga“ prasidėjo įspūdingu teatralizuotu ir interaktyviu renginiu birželio 1-ąją, Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Jo metu buvo skaitoma 2015 metų geriausia paaugliams skirta knyga – Rebekos Unos „Atjunk“. Knyga skaityta visą dieną – saulei tekant skaitymai prasidėjo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje ir su saulėlydžiu baigėsi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Renginys buvo išskirtinis ne tik forma, bet ir turiniu – kartu su autore skaityta garsiai, skaitymuose dalyvauta ir nuotoliniu būdu. Ne mažiau įspūdingos buvo ir vasaros skaitymų išlydėtuvės Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, kur skaitymo festivalyje „Aš žinau, ką tu skaitei aną vasarą“ buvo apibendrintos „Vasara su knyga“ veiklos ir pristatyta garsinė Rebekos Unos knyga „Atjunk“. Vaikai, jaunimas, suaugusieji įdomiai leido laiką keturiose skirtingose erdvėse: Literatūrinėje vaistinėje, Išmaniojo skaitymo erdvėje, Knygos scenoje bei Susitikimų gatvėje. Čia vyko kultūriniai renginiai, susitikimai su autoriais ir kūrėjais, taip pat buvo galima susirasti literatūrinį receptą nuo įvairių ligų, sužinoti apie naująsias skaitymo technologijas, o jaukią renginio atmosferą kūrė čia pat atliekamos muzikos skambesys.

„Džiugu, kad skaitymai „Vasara su knyga“ pasiekė atokiausius šalies miestelius ir kaimus. Akcija tapo pagrindiniu vasaros ir apskritai atostogų akcentu, pakvietusiu vaikus ir jaunimą prasmingai praleisti laisvalaikį, atrasti skaitymo malonumą ir nepamiršti knygos vasarą. Įvyko daugiau nei 1300 skaitymo skatinimo akcijos „Vasara su knyga“ renginių. Šie įspūdingi skaičiai patvirtina skaitymų svarbą ir tokio pobūdžio renginių reikalingumą. Džiaugiamės, kad mūsų jaunimas ir mažieji skaitytojai atranda bibliotekas.

Birštono viešojoje bibliotekoje vasaros skaitymai įvairiose erdvėse taip pat labai populiarūs ir vaikų bei jaunimo laukiami“, – sakė direktorė.

 

2016-ieji Birštono viešojoje bibliotekoje

Praėję 2016 metai buvo dosnūs įvykių ir Birštono viešajai bibliotekai bei jos filialams (Siponių, Nemajūnų ir Birštono vienkiemio bibliotekoms).

A. Jaskūnienė pasakojo, kad bibliotekos darbuotojai plėtojo kultūrines bei informacines paslaugas, sudarė sąlygas savivaldybės gyventojams ir kurorto svečiams naudotis ne tik universaliu dokumentų fondu, bet ir šiuolaikinėmis informacijos bei komunikacijos technologijomis, kultūriniais renginiais paįvairino kurorto gyvenimą, prisidėjo prie patrauklaus kurorto įvaizdžio kūrimo, tuo pritraukdami daugiau bibliotekų lankytojų.

Siekdami vartotojams teikti kokybiškas paslaugas, atsižvelgdami į jų poreikius, savivaldybės istorines tradicijas, ekonomikos ir kultūrinę plėtrą, demografinę situaciją, bibliotekų darbuotojai kaupė dokumentų fondą.

Iš viso savivaldybės bibliotekose sukaupta 77626 vienetai knygų, vaizdajuosčių ir kt.), o Birštono viešojoje bibliotekoje – 67127 vnt. „Džiugu, kad praeitais metais savivaldybės bibliotekose apsilankė daugiau lankytojų. 2015 m. jų buvo užregistruota 2090, o 2016 metais – 2163. Malonu, kad ne tik birštoniečiai, bet ir miesto svečiai pamėgo bibliotekose vykusius renginius, kurie yra neatsiejama bibliotekos veiklos dalis, pritaikyta ir jaunam, ir suaugusiam skaitytojui. Tai literatūrinės popietės, knygų pristatymai, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su rašytojais, meno atstovais, reikšmingų datų bei sukakčių minėjimai, taip pat ir tradiciniais tapę renginiai: Poezijos pavasaris, unikalūs Stanislovo Moravskio skaitymai“, – sakė Birštono viešosios bibliotekos direktorė.

 

Dėmesys knygai nemažėja

Kai kas sako, kad knygos jau nebedomina žmonių, kad jie mieliau naršo po internetą, skaitinėja elektronines knygas. Tačiau ne visi taip galvoja. Juk niekas nepaneigs, kad knygos skaitymas – tai nepaprastas malonumas įsilieti į herojų gyvenimą liečiant knygos puslapius, jaučiant jos kvapą ir sekant autoriaus mintį. Visai kitas pojūtis, kai laikai knygą rankoje, vartai puslapius, o nežiūri į ekraną. Skaityti knygą gali visur ir visada, tam nereikia jokio ypatingo ryšio ar vietos.

„Noriu pasidžiaugti, kad vasaros skaitymai kiekvienais metais pritraukia daugiau dalyvių. Nepaisant inovacijų plėtros, nemažėja dėmesys ir knygoms. Tiek vaikai, tiek jaunimas ir suaugę gyventojai ateina į biblioteką pasiimti knygų, taip pat skaityti, dalyvauja susitikimuose su rašytojais bei įvairiose viktorinose. Nuo mažų dienų vaikai pratinami lankyti biblioteką ir rasti čia įdomių veiklų. Mes labai džiaugiamės įsikūrusiu klubu „Mažylis, mamytė ir knyga“, kur susirenka mamytės su vaikučiais ir drauge skaito knygeles. Džiugina ir tai, kad mūsų bibliotekose lankosi daug skaitančių šeimų. Virtuali realybė yra įdomi ir svarbi šiais laikais, tačiau knyga ir jos skaitymas visada liks svarbiu dalyku žmogaus gyvenime“, – patikino direktorė.

 

Džiugina sėkmingai įgyvendinti didelius projektai

Jau šeštus metus Birštono viešosios bibliotekos darbuotojai, pasitelkdami netradicines erdves (prie fontano, parke, istoriniame kurhauze ir pan.), pripažintus, profesionalius kultūros ir meno kūrėjus, kvietė birštoniečius bei kurorto svečius į tradiciniais tapusius vasaros projekto „Po žvaigždėtu vasaros dangum. Literatūriniai vakarai Birštone 2016 m.“ (finansavo Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija. Dalinę paramą skyrė Birštono savivaldybė) renginius.

Birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais surengtos 9 literatūrinės kelionės, pakvietusios iš arčiau susipažinti su žymiais Lietuvos kūrėjais, su Birštono kraštu susijusiais rašytojais, jų kūryba, paminėtos svarbios literatūrinės sukaktys.

2016 m. biblioteka toliau vykdė projektą „Interaktyvi biblioteka – erdvė kūrybai ir atradimams“, kurį finansavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamas projektas ,,Bibliotekos pažangai 2“, LR kultūros ministerija. Dalinę paramą skyrė Birštono savivaldybė. Projektu buvo siekiama glaudesnio kartų dialogo, sudarant sąlygas jaunimo kūrybiškumo, mokymosi, bendruomeniškumo ir socialinių įgūdžių ugdymui.

Įgyvendinus projektą, biblioteka įsigijo naują kompiuterinę ir programinę įrangą, reikalingą nuotraukoms, vaizdinei ir garsinei medžiagai tvarkyti, multimedijos techniką, 3D spausdintuvą bei interaktyvų ekraną, atvėrė naujas jaunimo laisvalaikio užimtumo galimybes, sukūrė įvairių interaktyvių, įdomių paslaugų, įkūrė erdves jaunimui. Nemažo susidomėjimo sulaukė kino terapija, padedanti atskleisti žmogaus pasąmonėje vykstančius procesus, problemas ir kitas emocijas, suvokti savo elgesį bei efektyviau jį suvaldyti. Terapinių filmų peržiūros ir aptarimai vyko kartu su profesionaliais psichoterapeutais aptariant įspūdžius, jausmus ar kilusias mintis. Šie susitikimai greitai tapo itin mėgstami ir lankomi ne tik jaunų, bet ir vyresnių birštoniečių.

Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ veiklos paskatino dar aktyviau ieškoti naujų partnerių, stiprinti jau esamus ryšius.

„Džiaugiamės, jog vykdydami šias veiklas dar glaudžiau bendradarbiavome su Birštono gimnazija, Birštono meno mokykla ir Birštono vienkiemio bendruomene. Užmezgėme partnerystę su Lietuvos inovatyvių profesinio rengimo įstaigų asociacija. Bendradarbiavimas su biblioteka jiems buvo visiškai nauja patirtis, o mūsų projekto dalyviai jų vedamuose savęs pažinimo seminaruose, atlikdami įvairius testus, atrado savo stipriąsias ir silpnąsias puses, susipažino su rečiau visuomenėje minimomis specialybėmis, o svarbiausia – reabilitavo požiūrį į profesinio mokymo centrus ir juose besimokančius. Partnerystės patvirtino, kad kartu galima pasiekti daugiau, padaryti įdomiau, pasisemti skirtingų sektorių specialistų patirties, sutaupyti“, – kalbėjo A. Jaskūnienė.

Reikia paminėti, kad Birštono viešoji biblioteka kaip partnerė dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos inicijuotame elektroninių paslaugų ir verslumo projekte „RESTARTAS: e. paslaugos Tau“ (iš dalies finansuojamame Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ ir LR kultūros ministerijos lėšomis), skirtame tobulinti bendruomenės skaitmenines, verslumo ir finansines kompetencijas, gerinti įgūdžius naudojantis elektroninėmis valdžios paslaugomis. Šiomis paslaugomis pasinaudojo nemažai bibliotekų lankytojų, besidominčių naujovėmis.

Per praėjusius metus Birštono viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose buvo įkurtos 27 kompiuterizuotos darbo vietos.

Birštono viešosios bibliotekos direktorei buvo įteikta Prezidentės padėka už aktyvų dalyvavimą organizuojant Bibliotekų metus, o Birštono viešoji biblioteka laimėjo „Sėkmės gilę“ už projektą, taip pat ir Britų tarybos apdovanojimą už įdomiausiai paminėtą V. Šekspyrą.

 

Laukia įdomūs projektai ir 2017 metais

2017 metais bibliotekos lankytojų laukia daug įdomios veiklos, nes vėl bus plėtojama biblioterapija (1-as projektas, skirtas biblioterapijai), vaikai ir jaunimas bus kviečiami į robotikos užsiėmimus, virtualios realybės pristatymą.

„2017 metams parašėme 3 projektus ir visus laimėjome. Ypač didžiuojuosi, kad projektas ,,Po žvaigždėtu vasaros dangum“ ekspertų buvo įvertintas aukščiausiu balu“, – džiaugėsi direktorė, pristatydama naujus projektus.

Projektas „Po žvaigždėtu vasaros dangum. Literatūriniai vakarai Birštone 2017 m.“

Visą vasarą jaukiose netradicinėse kamerinėse erdvėse (prie fontano, istoriniame kurhauze ir pan.) rengiami literatūros ir muzikos vakarai kvies iš arčiau susipažinti su žymiais Lietuvos kūrėjais, su šiuo kraštu susijusių rašytojų kūryba, paminėti svarbias literatūrines sukaktis, prisiminti galbūt jau pamirštus autorių tekstus ar atrasti naujus kūrinius, perskaityti knygą.

Literatūrines programas rengs ir ves pripažinti, profesionalūs šalies menininkai.

Projektas „Universali biblioterapijos kalba“

Bendradarbiaudama su ,,Tulpės“ sanatorija, Humanistinės egzistencinės psichologijos institutu, Birštono gimnazija, Birštono Trečiojo amžiaus universitetu, bendram darbui sutelkdama skirtingų institucijų ir sričių specialistus, biblioteka vykdys projektą, skirtą plačiam visuomenės grupių ratui, bibliotekininkams.

Teoriniuose ir praktiniuose seminaruose projekte dalyvaujančių institucijų specialistai gilins žinias ir lavins gebėjimus: bus analizuojama biblioterapijos taikymo specifika ir metodikos, biblioterapinio literatūros sąrašo sudarymas, anotacijų rengimas ir kt. Seminarus ves prof. dr. D. Janavičienė, turinti didelės teorinės ir praktinės patirties biblioterapijos srityje.

Biblioterapijos popietėse „Rašytojais + psichologas“ bus rengiami susitikimai su rašytojais, pristatomos jų knygas, dalyvaujant psichologui vyks pokalbiai apie biblioterapinį šių kūrinių poveikį.

Planuojama organizuoti tarptautinę konferenciją ,,Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“

Projektas „Biblioteka – kūrybinių atradimų namai“

Bendradarbiaujant su kūrybinių industrijų atstovais, projekto veiklos bus skirtos 5–14 metų vaikams. Jaunieji lankytojai galės dalyvauti ,,Stalo teatro“ spektaklyje- kūrybinėse dirbtuvėse, interaktyviose viktorinose, robotikos technologijų laboratorijose, smėlio terapijos ir kituose užsiėmimuose.

Interaktyvios veiklos, naudojant šiuolaikines technologijas ir organizuojant kūrybines užduotis, padės gilinti vaikų žinias, skatins bendruomeniškumą, socializaciją, bendradarbiavimą.

Šis projektas pratęs „Bibliotekos pažangai2“ finansuotą projektą ,,Interaktyvi biblioteka – erdvė kūrybai ir atradimams“.

Su kultūros ministre Liana Ruokyte-Jonsson, LNB generaliniu direktoriumi Renaldu Gudausku, Edukologijos universiteto bibliotekos direktore Emilija Bnionyte (9820) 10-ame LBD suvažiavime

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close