Bendruomenei „Užuguostis“ metai buvo veiklūs ir vaisingi

Prienų rajono Užuguosčio kaimo bendruomenė „Užuguostis“ savo veiklą vykdo nuo 2010 metų. Pagrindinis bendruomenės tikslas – suburti ir vienyti Užuguosčio ir aplinkiniuose kaimuose gyvenančius, dirbančius ar kitaip su šiais kaimais susijusius asmenis socialinei, tautinei ir kultūrinei veiklai, skatinti bendruomenės narių pilietinį aktyvumą per užimtumą, saviugdą, įtraukiant juos į įvairias akcijas, skirtas viešųjų erdvių ir aplinkos kokybės gerinimui.

Kaip žinoma, uždarius Užuguosčio pagrindinę mokyklą, kaime sustojo kultūrinė veikla, nebeliko masiškesnių kultūrinių bei sportinių renginių, užimtumo. Danutės Sodaitienės vadovaujamos bendruomenės (kuri vienija 55 narius ir bendradarbiauja su neformalia jaunimo grupe, vienijančia 23 jaunus žmones) iniciatyva prieš trejetą metų buvo suremontuota buvusios mokyklos sporto salė, vėliau ji pritaikyta rengti krepšinio varžybas, treniruotis. Padedamas iniciatyvaus iš šio krašto kilusio verslininko Gintauto Sodaičio, joje kasdien sportuoja vietos jaunimas, ateina ir vyresnio amžiaus žmonių. Sporto salė tarnauja ir bendruomenės kultūriniams rengininiams, šventėms organizuoti.

Tačiau šiltuoju metų laiku norisi ir į lauką išsprūsti, bet ilgą laiką šalia sporto salės esanti didelė teritorija nebuvo pritaikyta vietos bendruomenės renginiams. Šiai teritorijai labai reikėjo investicijų – tam, kad ji būtų ne tik sutvarkyta, bet ir patraukli įvairių sportinių užsiėmimų – futbolo, paplūdimio tinklinio ar kitokio aktyvaus laisvalaikio leidimo – entuziastams, bendruomenės nariams ir aplinkinių kaimų gyventojams. Be to, Užuguostyje nebuvo jokios viešosios erdvės, skirtos vaikams ir poilsiui, kurioje galėtų laiką leisti vaikai ar mamos su mažyliais.

Kadangi, bendruomenės veikla nuo jos įsikūrimo buvo orientuota į šeimų užimtumą ir kartų bendravimo puoselėjimą, todėl atsiradus galimybei pritraukti investicijų į teritorijos sutvarkymą, prisidedant bendruomenės nariams ir talkininkams, bendruomenė „Užuguostis“ ryžosi įgyvendinti projektą „Stipri bendruomenė – gyva bendruomenė“, kuriam finansavimą gavo iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir paramą iš Prienų rajono savivaldybės. Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Rimos Zablackienės, 2016-ieji buvo Bendruomenių metai, todėl savivaldybė skatino ir rėmė visas bendruomenes, kurios savo iniciatyva dalyvavo įvairiuose projektuose, pritraukdamos investicijas į savo kraštą, gražindamos teritorijas ar plėsdamos savo veiklas. „Džiugu, kad bendruomenė „Užuguostis“ yra viena iš pirmaujančių projektinėje veikloje, kad išsaugotas ir bendruomenės poreikiams naudojamas buvusios mokyklos pastatas, kad rūpinamasi vaikų ir jaunimo užimtumu, neapleidžiami vieniši ar socialinę atskirtį patiriantys bendruomenės nariai“, – bendruomenės aktyvumą įvertino administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Laimėtas projektas buvo įgyvendinamas gegužės – gruodžio mėnesiais. Jis startavo forumu „Aš ir mano Užuguostis“, kurio metu vietos gyventojai buvo kviečiami prisidėti prie projekto įgyvendinimo veiklų, įsitraukti į savanorišką veiklą, kartu spręsti vietos bendruomenei iškilusius klausimus, kurti savo gerovę.

Darbai vyko visą vasarą. o rudeniop jau buvo sutvarkyta ir sportui bei poilsiui pritaikyta teritorija šalia esančiame 1,34 ha valstybinės žemės sklype, kuriuo naudotis ir vykdyti veiklą ne mažiau nei penkerius metus bendruomenei leido Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Prienų ir Birštono skyrius. Buvo įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė bei vaikų žaidimų parkas. Iš projekto lėšų taip pat įsigyta lauko inventoriaus (palapinių, stalų, suolų), garso aparatūros bei paramos praktinių seminarų ir renginių organizavimui. Tai labai sveikintina ir skatintina iniciatyva, kadangi Užuguostis yra net už 40 km nuo Prienų miesto, vietos gyventojai ir jų vaikai mažai turi galimybių vykti į rajono centrą užsiimti įdomia veikla, juolab dažnai turiningai praleisti laisvalaikį, koks buvo numatytas projekto veiklose (seminarų ciklas, diskusijų ir labdaros akcijos).

Vasarą netrūksta švenčių, o šiais metais Užuguostyje jie buvo itin laukiami. Birželio 24 d., po labai ilgos pertraukos, buvo atgaivinta Joninių šventė. Tai ypač džiugus įvykis šio krašto gyvenime, nes Joninių šventė iki tol buvo daug metų pamiršta ir aplinkiniuose kaimuose neorganizuojama. Šventės metu Prienų krašto muziejus pristatė žvakių gaminimo edukacinę programą, o bendruomenės pirmininkė D. Sodaitienė mokė visus juostų audimo subtilybių. Joninių tradicijų ir papročių visus susirinkusiuosius mokė bendruomenės narė Onutė Ročienė. Šventinį koncertą surengė patys bendruomenės nariai.

O liepos pabaigoje tradiciškai visi rinkosi į šv. Onos atlaidus ir jau ketvirtus metus bendruomenės organizuojamą šeimų šventę „Šventa Ona – duonos ponia“. Šiais metais šventė prasidėjo anksti rytą sportinėmis varžybomis, sulaukusiomis didelio susidomėjimo, ir baigėsi vakarop su skambia daina, gražiausios sodybos išrinkimu, Onų ir Onučių pagerbimu bei puikia nuotaika.

Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiai buvo skirti solidarumo su patiriančiais socialinę atskirtį ir labiausiai socialiai pažeidžiamais bendruomenės nariais skatinimui ir bendruomenės socialinei veiklai vykdyti. Vietos gyventojai, mamos su vaikais rinkosi į bendruomenės narės Rūtos Simanavičienės organizuojamas arbatos popietes „Kiekvienas esame svarbus“. Savo problemomis, rūpesčiais ar džiaugsmais dalijosi senjorai. Į kitas popietes rinkosi jaunos mamos su savo vaikučiais. Kai kuriose popietėse susiburdavo ir visi draugėn. Šių popiečių metu buvo diskutuota apie socialinės aplinkos gerinimą kaimo gyventojams: vaikams, darbingo amžiaus žmonėms, senjorams ir asmenims, patiriantiems socialinę atskirtį. Visas mintis ir pasiūlymus pirmininkė D. Sodaitienė įtraukė į bendruomeninės veiklos planus. Na, o kol suaugusieji diskutavo ir sprendė rimtas problemas, mažieji dalyviai piešė, spalvino 6 metrų piešinį, mokėsi karpinių meno ar tiesiog šėlo ant batuto.

Projekto ir rėmėjų lėšomis bendruomenė išleido ir žaismingą pačių bendruomenės narių spalvintomis mandalomis iliustruotą 2017 metų kalendorių, kurio keletas egzempliorių buvo įteikti Prienų rajono savivaldybės vadovams, kaip padėka už paramą ir palaikymą.

Projekto metu vyko ir labdaros akcijos, skatinančios savanorystę, įtraukiant į ją bendruomenės narius ir aktyvius vietos gyventojus bei jaunimą. Viena iš jų – pirmą kartą organizuota „Užuguosčio mamų mugė“, kurios metu šeimos galėjo dovanoti ar viena su kita keistis drabužėliais, vaikų žaislais, namų apyvokos, buitinės technikos daiktais, baldais ir t. t. Nauji vaikiški žieminiai batukai, kurių siunta pasirūpino G. Sodaitis, pasiekė ne tik Stakliškių ir Jiezno seniūnijų nepasiturinčias šeimas, bet ir Beižonių (Elektrėnų r. savivaldybė) vaikų globos namų mažuosius gyventojus.

 

Didelius darbus nuveikia daug rankų

Aštuonis mėnesius, per kuriuos buvo įgyvendinamas projektas, itin daug dėmesio buvo skiriama bendruomeniškumo ugdymui ir stiprinimui, savanorystės propagavimui ir skatinimui, užimtumo, saviugdos didinimui, kartų bendravimui, iniciatyvumo ir visų vietos gyventojų sutelktumo didinimui, vietos bendruomenės solidarumo skatinimui, ypatingą dėmesį skiriant teigiamų nuostatų formavimui, socialiai pažeidžiamų bendruomenės narių įtraukimui bei socialinės atskirties mažinimui. Bendruomenė nuolat bendradarbiauja su Stakliškių seniūnija, gimnazija, Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centru, Pieštuvėnų, Radomislio, Nemaitonių bendruomenėmis, UAB „Brevitra“, vietos ūkininkais. Bendruomenės nariai ir savanoriai dirba neatlygintinai savanorystės principu. Visiems jiems ir savo krašto žmonėms pirmininkė D. Sodaitienė linki sveikatos ir sėkmingų ateinančių metų bei dar kartą taria nuoširdų ačiū. Ir primena, kad net ir projektui pasibaigus pradėti darbai nesibaigs, tradicijos gyvuos ir bus tęsiamos bei puoselėjamos, kartų ryšys nenutrūks, o bendruomenės žmonės dabar jau turės kur burtis prie arbatos puodelio, diskutuoti, spręsti aktualias problemas, kartu švęsti šventes, sportuoti, leisti laisvalaikį gamtoje. Tik visų bendrystė ir susitelkimas padaro didžius darbus!

 

Projektą „Stipri bendruomenė – gyva bendruomenė“ finansuoja Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

20150911_184637

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close