Kas naujo korupcijos prevencijoje?

Šiuo ir kitais su korupcijos tema susijusiais klausimais buvo diskutuojama gruodžio 6 d. VšĮ Prienų ligoninėje vykusių mokymų metu.

 

Ir apie tai, kuo korupcija skiriasi nuo beisbolo

Sutikime, ir apie beisbolą, ir apie korupcijos prevenciją dažnas lietuvis žino ne itin daug. Visai kas kita – pati korupcija. Apie ją žino visi. Ji yra visur, net ir ten, kur tariamai apie ją žinantis pilietis net nesusidūrė. Net nesilankė. Ir jo niekas nieko neprašė. Bet ji yra. Ir taškas. Dažniausiai tokia nuomonė susidaro iš nuogirdų, iš draugų ir artimųjų pasakojimų. Dar dažniau – iš pasvarstymų – kai kur nors toks pilietis tiesiog blogai informuojamas, nesupranta pateiktos informacijos turinio ar turi laukti eilėje. Jei susidaro paslaugos suteikimo deficitas, negaunamas norimas sprendimas – galvoje ima kirbėti mintis apie galimybę sutrumpinti paslaugos gavimo laiką, supaprastinti procedūrą, apeiti nustatytus apribojimus ir pan.

Mokymuose, skirtuose sveikatos priežiūros darbuotojams, kalbėtasi apie korupcijos prevenciją. VšĮ Prienų ligoninės darbuotojai ir Nacionalinės antikorupcijos asociacijos narė, lektorė dr. Nendrė Černiauskienė diskutavo apie korupcijos prevencijos sistemos spragas. Juk kaip ir korupcijos skandalų, taip ir beisbolo kamuoliuko skrydžio trajektorija priklauso nuo (korupcijos) kamuoliuko metiko sumanumo, namų bazės gynėjo atmušimo lazda stiprumo ir komandos greitos reakcijos žaidžiant tarp pirmos – ketvirtos bazės. Taškai parnešami saugiai ir greitai parbėgus į namų bazę. Kaip ir korupcijos, taip ir beisbolo žaidimas vyksta tol, kol kamuoliukas skrenda.

Mokymuose darbuotojai buvo supažindinti su korupcijos statistika: kiek Lietuva yra pažengusi nesitaikstydama su korupcijos apraiškomis, ko tikisi apklausose dalyvaujantys respondentai iš sveikatos sektoriaus darbuotojų. Ir kodėl kyšis nebus dovana, o dovana kartais gali būti kyšiu.

Ilgametę patirtį korupcijos prevencijos praktikoje turinti teisininkė skatino diskutuoti – nuo ko turėtume pradėti siekdami keisti pacientų suvokimą apie korupciją sveikatos sistemoje? „Ar tik gydytojas yra žaidėjas korupcijos beisbolo lauke? Ar nereikėtų ugdyti ir pacientų sąmoningumo? Kodėl pacientai, norintys susimokėti nelegaliai, nesirenka mokamų paslaugų, o uždarę paskui save duris šnibžda kitiems apie gydytojo galimai paimtą kyšį? Ar tikrai nepriimti dovanos yra nemandagu? Ką turėtų žinoti pacientas? Ar tik gydytojas yra kaltas, kad paėmė kyšį, ar ir pacientas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už kyšio davimą? Kaip sukurti antikorupcinę sistemą, kuri netoleruotų kyšio davimo situacijų, apsaugotų gydytojus nuo provokacijų ir leistų ligoninės administracijai sukurti stiprų ligoninės valdymą pagrįstą abipusiu – pacientų ir gydytojų – pasitikėjimu?

ISO 9001 standartizavimas? Nulinės tolerancijos politikos formavimas? Prisijungimas prie tarptautinio antikorupcinio tinklo „United Nations Global Compact“? Paskutinės naujovės pasaulyje – antikorupcinės sistemos – ISO 37001:2016 diegimas? O gal tiesiog – Lietuvos Respublikos teisės aktų bazės nuoseklus įgyvendinimas?

Kaip ir kasmet, gruodžio 9 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią. Pradėkime šį kelią nuo savęs. Dėl visuomenės pasitikėjimo valstybe. Dėl pokyčių, kurių patys norime“, – ragino Nacionalinės antikorupcijos asociacijos narė dr. Nendrė Černiauskienė.

 

 * * *

VšĮ Prienų ligoninė direktorė Jūratė Milaknienė

 „Korupcija (lot. corruptio – „gadinimas“, „papirkimas“) – piktnaudžiavimas patikėta galia siekiant asmeninės naudos. Žodis „korupcija“ yra žinomas kiekvienam, tačiau kiekvienas iš mūsų korupciją supranta kitaip. Už šio, atrodytų, paprasto žodžio slypi daugybė problemų.

Korupcija skurdina visuomenę, griauna pasitikėjimą medikais. Viena iš labiausiai korumpuotų laikoma sveikatos priežiūros sistema. Mane, kaip gydytoją, tai labai žeidžia. Labai nudžiugau sužinojusi Lietuvos korupcijos žemėlapio duomenis, kad korupcijos atvejų mažėja, vadinasi, žmonės pamažu suvokia, kaip tinkamai atsidėkoti gydytojams. Tvirtai tikiu, kad mūsų ligoninės medikai yra sąžiningi, dori ir savo pareigas atlieka iš pašaukimo, negalvodami, ar gaus papildomą atlygį. Labai patiko Šiaulių moksleivių išsakytos mintys apie korupciją medicinoje, kuriomis noriu pasidalinti:

„Ar tikrai įmanoma nusipirkti sveikatą?

Korupcija – senas reiškinys, kilęs dar sovietiniais laikais, kuomet viskas, net specialistų dėmesys klientui, buvo deficitas. Įdėjai į kišenę – ir durys atsidarė… Todėl ir dabar neretai laikomasi nuomonės, jog sumokėjus gydytojui pagerės gydymo ir priežiūros kokybė. Bet ar tikrai pinigai garantuoja geresnį gydymą, ligonio priežiūrą? Drįsčiau tuo rimtai suabejoti. Juk gydytojas, duodamas Hipokrato priesaiką, įsipareigoja bet kokiu atveju padėti ligoniui. Juo labiau kad kyšis gresia skandalu, viešumu blogąja prasme, žiniasklaidos dėmesiu, kuris iš esmės kirs per gydytojo reputaciją.

Ir vis dėlto rizikuojama. Rizikuoja gydytojai – imdami, rizikuoja ligoniai – duodami. Sumokėti gydytojui papildomai, deja, skatina ir valstybės politika. Deklaruojama, jog nemokamas gydymas turi būti teikiamas visiems, tuo tarpu sveikatos apsaugai skiriama vos 7 procentai bendrojo vidaus produkto (BVP). Skelbiama, jog realiai nemokamam gydymui užtikrinti reikėtų bent 10–11 procentų.

Ir kai medicinos įstaigoms, jų funkcionavimui lėšų skiriama mažiau, nei reikia išgyventi, tada atsiranda įvairios sumos gydytojų kišenėse. Tuos trūkstamus 4 procentus sumoka ligoniai, nes kas gali būti svarbiau už sveikatą.

Nori nenori imi galvoti – o gal valstybei taip patogu? Nes pinigų, panašu, yra: dideli atlyginimai ir įvairūs priedai, deja, pirmiausia skiriami Seimo nariams, užuot skyrus tas lėšas sveikatos apsaugai.

Ar įmanoma korupciją nugalėti? Mano nuomone, pirmiausia reikia, kad mūsų politikai susivoktų – ne jie Lietuvoje daugiausiai dirba. Būtent gydytojai dirba ypač sunkų ir atsakingą darbą, todėl jiems turi būti deramai atlyginama.

Valstybės politika turėtų būti tokia, kad ilgai mokęsi gydytojai, slaugytojos, kitas medicinos personalas gyventų oriai iš savo atlyginimų, tada korupcija savaime išnyktų. Taip pat būtina skelbti įvairias prevencines akcijas, korupcijos naikinimo priemones, kurios visuomenę informuotų apie neigiamą „juodojo pinigo“ ratą, kuris nejučia įsuka ir medikus, ir į bėdą pakliuvusius žmones.“

 dsc_0005

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close