Apsauga nuo vilkų – verta pamėginti

Gyvulių ganymo sezonas jau po truputį baiginėjasi. Šiemet spaudoje mirgėte mirgėjo straipsniai apie vilkų padarytą žalą, sužalotus veršelius, avis, telyčias. Tai yra labai skaudūs susidūrimai su laukine gamta ir paprastai pažadina pykčio ir keršto jausmus. Taip, yra be galo skaudu, kai gyvulį augini, prižiūri, gydai, dažnai naktimis nemiegi ir atvykęs į bandą randi jį visą išdraskytą. Norisi rasti tą kaltininką ir parodyti jam kas yra teisinga. Deja, bet, kad ir rastume tą vilką, kuris tą padarė ir jis būtų sumedžiotas, vargu ar nuo to gyvuliai bus saugesni kitą dieną. Ir šitoje vietoje tikrai verta pasvarstyti ir pabandyti paieškoti būdų, ką galime padaryti patys, kad tokia situacija nepasikartotų.

 

Rekomendacijos, kurios veikia

Kad pradėti tinkamų priemonių paieškas norisi atsakyti į klausimą – ar tai tikrai padės. Norime papasakoti tris apsilankymus, kurie parodo, kad šioje vietoje galima rasti ramybę dėl savo gyvulių ganyklose.

 

Aptvaras Vyštytyje

Jau bus trečias sezonas kai kartu su verslininkų pagalba pastatytas eksperimentinis aptvaras patikimai saugo veršelius nuo vilkų. Nors ūkininkė Rasa pastoviai randa nubrauktą rasą aplink aptvaro perimetrą, bet yra rami dėl ganomų galvijų. Aptvaras yra keturių juostų, 140cm aukščio, su 2J, 6000V įtampos generatoriumi maitinamu iš 12V akumuliatoriaus. Ūkininkė sako iki tol netikėjusi ir girdėjusi daug skeptiškų nuomonių apie tokio aptvaro patikimumą, bet dabar mato, kad jis tikrai patikimai atlieka savo darbą ir net pradėjusi įrenginėti naują aptvarą avims ir kitaip neįsivaizduojanti galvijų auginimo. Svarbu prižiūrėti, kad aptvare nedingtų įtampa, nes vilkas jaučia elektrą ir toks dingimas gali būti lemiamas. Tam padeda specialūs mirksiukai, kurie iš tolo rodo aptvaro būseną.

avis2

Aptvaras vištytyje. Saugi avis archyvo nuotrauka.

 

Aptvaras Švenčionių raj.

Ūkininkė Monika augina pienines avis. Įvykus užpuolimui sulaukėme skambučio apie įvykį ir prašymą kažkaip padėti. Pieninių avių praradimas yra ypač skausmingas, nes tai ilgaamžiai gyvuliai ir užsimezgęs itin glaudus ryšys su šeiminkais. Pagal rekomendacijas buvo įrengtas 90cm aukščio, elektrinio tinklo aptvaras su 15J, 9800V įtampos generatoriumi. Kadangi aukščio yra kiek per mažai tai papildomai ištempta elektrinė juosta virš tinklo padėjo pasiekti rekomendacijas su 130cm aptvaro tvora. Kaip papildoma priemonė prie aptvaro buvo pririštos plėvesuojančios juostelės sudarančios papildomą nepageidaujamą dirgiklį plėšrūnui. Nors aptvaras bandomas tik pirmąjį sezoną p. Monika pasakojo, kad tik dabar atslūgo patirtas šokas po užpuolimo ir pradeda jausti ramybę dėl savo avelių. Taip pat kreiptasi į Švenčionių savivaldybę dėl paramos prevencijos priemonėms įsigyti. Savivaldybė pasižadėjo raštiškai sekantiems metams sudaryti tam skirtą biudžetą. Tikimės, kad tai neliks tik pažadais, tuo labiau, kad Aplinkos ministerija tai pataria specialios programos pinigų paskirstymo rekomendacijose.

avis3

Aptvaras ūkininkės Monikos ūkyje. Saugi avis archyvo nuotrauka.  

avis4

Aptvaras ūkininkės Monikos ūkyje. Saugi avis archyvo nuotrauka.

 

 

Aptvaro ir šuns kombinacija

 

Ūkininkas Evaldas iš Kuršėnų raj. sugalvojo rimtai užsiimti avininkyste ir sužinojęs apie vilkų daromą žalą ieškojo priemonių gyvulių apsaugai. SaugiAvis.lt svetainėje būsimas ūkininkas susirado informaciją, kad patikimiausias stambesnės (daugiau nei 150 avių) bandos apsauga yra elektrinis aptvaras ir aviganių šunų kombinacija. Pasitaręs su mumis ūkininkas nusprendė įsigyti Podhalės aviganio veislės patelę iš šių šunų sertifikuotos veisėjos Jolantos. Nors paimta maža kalytė neturėjo patirties ir tėvų, kurie augo kartu su gyvulių banda, bet instinktai paėmė viršų ir ji puikiai susidraugavo su naująja avių šeima. Avys nors ir ne iš karto, bet priėmė aviganę Elą į savo būrį ir dabar kartais dalinasi guolį šuns būdoje. Evaldas tikisi, kad galės užauginti tikrą avis saugantį aviganį šunį ir susisilaukti jau gerus įgūdžius galėsiančių perimti jauniklių. Išlaikyti Elą kainuoja apie 30-50 eur per mėnesį perkant kokybišką sausą ėdalą ir vitaminus. Pasak kitų šalių patirties, kur avys ganomos atvirose teritorijose šie šunys apie 10 kartų sumažina užpuolimų skaičių.

avis5

Aptvaras ir Podhalės aviganis ūkininko Evaldo ūkyje. Saugi avis archyvo nuotrauka.


Šie puikūs pavyzdžiai įkvepia, kad yra būdas kaip žmonėms ir plėšrūnams pagaliau susitaikyti ir priimti tokiais kokie jie yra su Gamtos jiems suteiktomis užduotimis. Išsaugoti tai yra visų mūsų bendras interesas ir privalome padėti vieni kitiems to pasiekti.

 Taigi dar kartą trumpai surašysime pagrindines taisykles:

 

Pagrindinės taisyklės

● Mažam iki 50 galvijų ūkiui naudoti kilnojamą ar stacionarų aptvarą iš 5 elektrifikuotų juostų ar tinklo, kurio aukštis ne žemiau nei 110cm.

● Elektros generatorius minimum 2J galios ir minimum 5000V srovės impulsais. Elektros būklę gali padėti stebėti prijungti mirksiukai ar spec. volmetrai.

● Esant 90 cm el. tinklui papildomai virš jo ištempti el. juostą nuo peršokimo.

● Esant stambesniam ūkiui, kuriame virš 150-200 avių kartu su banda laikyti minimum 2 specialios aviganių veislės šunis.

● Sunkiau besiverčiantiems ūkiams kreiptis į savo savivaldybes su prašymu dėl galimos paramos apsaugos priemonėms įsigyti.

● Įrengti papildomus dirgiklius kaip papildoma el. juosta ar vėliavėlės jau esamame aptvare ar prieš jį.

avis1

Iniciatyva Saugi Avis

www.saugiavis.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close