Įgyvendinto projekto nauda bus jaučiama ir ateityje

Spalio 20 d. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko projekto „Inovatyvi komunikacija – naujos galimybės vartotojams“ baigiamasis renginys – šventė bendruomenei, kurios metu pasidalinta mintimis apie projektą, pasidžiaugta jo rezultatais, padėkota partneriams, lektoriams ir pagalbininkams bei projektą vykdžiusiai komandai, klausytasi Prienų meno mokyklos atlikėjų koncerto.

Kultūros raidą vis labiau veikia naujosios technologijos, komunikacijos tinklų plėtra. Priverstos atnaujinti savo paslaugas bei teikti naujas ir bibliotekos. Prienų Justino Marcinkevičius viešosios bibliotekos inovacija – tiesioginės renginių transliacijos.

Įgyvendindama šią inovaciją, biblioteka 2015 m. birželio 1 d. pradėjo projektą „Inovatyvi komunikacija – naujos galimybės vartotojams“, kurį iš dalies finansavo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, LR kultūros ministerija ir Prienų rajono savivaldybė. Projektui įgyvendinti buvo gauta 25,563 Eur.

Projekto partneriai buvo penkios rajono savivaldybės bibliotekos – Balbieriškio, Jiezno, Pakuonio, Stakliškių, Veiverių, kurios buvo aprūpintos nauja įranga (kiekviena gavo po naują kompiuterį, ekraną, projektorių), leidusia patogiau, geriau, kokybiškiau stebėti transliacijas iš bibliotekos, tačiau tiesioginių laidų transliacijas kompiuteryje galėjo stebėti ir kitos bibliotekos visuose kaimuose.
Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka įsigijo įrangą, reikalingą tiesioginėms transliacijoms: filmavimo kamerą, įgarsinimo aparatūrą. Pasikeitimus bibliotekos lankytojai pajuto jau anksčiau, ypač tada, kai renginiai buvo organizuojami bibliotekos kiemelyje. Ir bibliotekos viduje, didesnių renginių metu, aparatūra taip pat labai pravertė.

Projektui prasidedant bibliotekininkai dalyvavo mokymuose. Projekto metu per 2015 ir 2016 m. buvo surengta 11 planuotų tiesioginių renginių transliacijų – paskaitos sveikatinimo, teisinės pagalbos, psichologijos temomis, trys literatūriniai susitikimai bei du neplanuoti renginiai – suaugusiųjų meninio skaitymo konkursas bei knygos apie monsinjorą Kazimierą Vasiliauską pristatymas. Visi renginiai, kuriuos vedė įdomūs lektoriai ir kiti dalyviai, iš viso pasiekė 3000 žiūrovų bei klausytojų.

Projektas buvo naudingas bibliotekoms, skaitytojams ir visuomenei

Projektą baigiamajame renginyje pristačiusi Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos metodininkė Dalia Bredelienė pabrėžė: „Visada norisi, kad pabaigus kažkokias veiklas, jeigu buvo naudingos ir prasmingos, jos nepasibaigtų. Taip ir šis projektas – naudingas tiek, kiek turi savo tęstinumą.“ Kadangi projekto metu buvo įsigyta nemažai naujos, geros įrangos, tikimasi, kad išplėtota paslaugų sistema ir toliau veiks, kad biblioteka galės savo veiklą taip organizuoti, jog visame rajone gyvenantys žmonės turėtų galimybę matyti renginius. Kol kas galima stebėti tiesiogines transliacijas tik atėjus į biblioteką, o atnaujinus bibliotekos svetainę, juos bus galima matyti iš bet kokio kompiuterio, mobiliojo įrenginio, galima bus transliacijas parsisiųsti. Taigi, projektas tęsiasi ir siūlo kitokias, įdomesnes paslaugas.

Bibliotekininkų nuomone, kitokia veikla biblioteka parodė save kitu kampu – sudomino savo veiklomis, bendruomenės pamatė daugiau galimybių bendrauti su biblioteka.

Dideli lūkesčiai buvo siejami su partneriais. Partneriai buvo ir sveikatos įstaigos, savivaldybė, tikintis, kad partneriai naudosis bibliotekos galimybėmis kaip komunikacijos kanalu operatyviai teikti informaciją gyventojams apie jų teikiamas paslaugas. Viena iš tokių paslaugų buvo tiesiogiai transliuota paskaita „Elektroninės paslaugos gyventojams“, kurios metu buvo daug dėmesio skirta paslaugoms, kurias virtualiai internetu gali teikti tiek Prienų rajono, tiek kitų rajonų savivaldybės bei kitos valstybinės institucijos ir įstaigos. Pagal tai, kiek žmonės ateina naudotis viešojo interneto paslaugomis, matyti, kad žmonės turi mažai apie tai informacijos, todėl buvo galimybė ją paskleisti plačiai.

Grįžtamasis ryšys ir ko išmoko patys bibliotekininkai

Pasak D. Bredelienės, projektas buvo labai svarbus, naudingas bei malonus ir bibliotekos komandai. Bibliotekininkai patobulino savo gebėjimus rengti projektus, tirti vartotojų poreikius (rengiant projektą buvo atliktas didelis vartotojų poreikių tyrimas, kuriame buvo apklausta daugiau kaip 300 rajono gyventojų), atrado naujus malonumus dirbti komandoje, burtis, kartu veikti, ieškoti sprendimų, tapo aktyvesni inicijuodami bendravimą su vietos bendruomenėmis, drąsesni organizuodami renginius ne tik bibliotekose, bet ir už jos ribų, atviresni įvairesnėms veikloms bei jų viešinimui žiniasklaidoje ir virtualioje erdvėje.

Vienas iš projekto poveikio vertinimo būdų – pasirinktos fokus grupės visose penkiose bibliotekose. Aktyviausi skaitytojai, dalyvavę fokus grupių apklausose, išsakė savo mintis apie projektą. Pasak D. Bredelienės, beveik visose seniūnijose buvo išsakyta mintis, kad reikia transliacijų jaunimui ir vaikams. Nors šis projektas buvo skirtas vyresnio amžiaus, mažesnio mobilumo žmonėms, pripažįstama, jog panašių transliacijų reikia ir kitoms amžiaus grupėms. Skaitytojai dėkojo už tai, kad į projektą buvo įjungti ir atokesni kampeliai, tikėdamiesi, jog projektas turės tęstinumą, bus transliuojami visi renginiai, ne tik projektiniai, kad daugiau dėmesio bus skirta ir kitiems klausimams. Džiaugėsi, kad temos buvo įdomios, aktualios.

Kadangi tai buvo pirmasis projektas, bibliotekininkai neslepia, jog buvo keletas techninių nesklandumų, tačiau jie gali būti pašalinti mokantis, tobulėjant. Buvo pasiūlyta organizuoti tiesiogines transliacijas rotacijos būdu ir kitose bibliotekose, ten esantiems skaitytojams ir žiūrovams. Pasak D. Bredelienės, tokie pasiūlymai duoda peno pamąstymams ir yra svarstytini, o įgyvendinus kitą projektą ir atnaujinus bibliotekos svetainę, gyventojai turės galimybę stebėti ir įrašytas laidas. „Visos išsakytos mintys yra didžiausias projekto ir jo vykdytojų darbo įvertinimas. Buvo labai įdomus rengimo procesas. Džiaugiamės, kad neatidėliojame nieko ateičiai, o darome čia ir dabar, tikėdamiesi, kad šis džiaugsmas pasiekia visus bibliotekos bičiulius“, – pabrėžė D. Bredelienė.

Padėkota projekto partneriams ir pagalbininkams

Baigiamajame renginyje dalyvavęs Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas džiaugėsi projektais, kuriuos teikia savivaldybės įstaigos, pritraukdamos lėšas ir suteikdamos papildomas galimybes rajono gyventojams. Dėkodamas bibliotekos kolektyvui už aktyvią projektinę veiklą meras įteikė direktorei padėką.

Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos vadovės Daivos Čepeliauskienės teigimu, projektas buvo sėkmingas. Pirmiausia dėl to, kad užsimezgė gražus ir nuoširdus bendradarbiavimas su projekto partneriais, kuriems direktorė įteikė padėkas ir projekto lėšomis įsteigtus suvenyrus. Apdovanojimai buvo įteikti Prienų rajono savivaldybės administracijai, VšĮ Rašytojų klubui (direktorė Janina Rutkauskienė), VšĮ Prienų ligoninei (direktorė Jūratė Milaknienė), Prienų pedagoginei psichologinei tarnybai (direktorė Angelė Vasiliauskienė), taip pat lektorėms – gydytojoms J. Milaknienei, Violetai Purvinienei, Rasai Stankevičiūtei, psichologėms Vaidai Rukienei, Daliai Daivai Gasparavičiūtei, teisininkėms Vytautei Draugelytei ir Neringai Šukevičienei. Už informacijos sklaidą padėkota žiniasklaidos ir vietinės televizijos atstovams.

Už svarbų ir reikšmingą indėlį rengiant ir įgyvendinant projektą padėkota Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos projekto darbo grupei – Daliai (fondoieškos ir atstovavimo specialistei), Jūratei (viešinimo specialistei), Laimai (poveikio vertinimo specialistei), Reginai (finansininkei), Ingridai (technologijų pažabotojai) ir Tomui (transliuotojui, garsintojui, filmuotojui, montuotojui), taip pat 5 bibliotekoms (bibliotekos gavo įrangą, bet turėjo ją tinkamai panaudoti – telkti bendruomenes transliacijų žiūrėjimui ir dalyvauti projekto poveikio vertinimo tyrimuose), jų darbuotojams bei aktyviausiems skaitytojams, entuziastams, tiesioginių transliacijų klausytojams ir atviriems projekto vertintojams, kitiems bibliotekos draugams, kolegoms ir rėmėjams – Prienų seniūnijai, Socialinių paslaugų centrui, Prienų globos namams, Prienų kultūros ir laisvalaikio centrui ir Jiezno liaudies kapelai „Jieznelė“, kurie įranga ir muzika prisidėjo projektui startuojant 2015-aisiais.

Keletą žodžių tarti pasisiūlęs savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis, dėkodamas bibliotekos kolektyvui ir direktorei už matomus ir svarbius darbus, pasidžiaugė už pastangas juos tęsti: pasibaigus Lietuvos kultūros tarybos skelbto projektų finansavimo konkurso pirmam etapui, paaiškėjo, jog iš Prienų rajono kultūros įstaigų pateiktų 20 projektų paraiškų trečdalis yra viešosios bibliotekos.

dsc_0185

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close