Ruduo atidengė miesto skaudulius
Ruduo ne tik džiugina spalvomis, bet ir vis labiau atidengia miesto skaudulius… Prienuose yra nemažai gyventojų, kurie turi po kelis sklypus ar pastatus. Dauguma tokių sklypų ir pastatų jau seniai įtraukti į apleistų sklypų ar neprižiūrimų pastatų sąrašus, bet ne visi savininkai tinkamai sureaguoja.
Prienų seniūnijos darbuotojai nuolat vykdo šių sklypų bei pastatų stebėseną, atlieka būklės fotofiksaciją. Viename iš apžvalginių pasivažinėjimų po miestą šį rudenį teko dalyvauti ir laikraščio korespondentei, o regėti vaizdai nė kiek nenustebino. Tokius pastatus, neprižiūrimus sklypus, kokius matote nuotraukose, jau daug metų mato ir miesto gyventojai. Kaimynams akis jie bado. Būna, ir redakcija sulaukia klausimų, kodėl beveik miesto centre (nekalbant apie pakraščius) esantys objektai tokie apleisti, kur jų šeimininkai? Gerbiami (arba ne) šeimininkai, ar girdite?
Pasak seniūno Algimanto Matulevičiaus ir seniūno pavaduotojos Irenos Stasytienės, daugumos apleistų sklypų savininkai reaguoja į seniūnijos raštiškus ar žodžiu išsakytus prašymus, sklypus kelis kartus per metus nušienauja. Tačiau didžiulė problema išlieka apleisti, neprižiūrimi pastatai. Kai kurie savininkai jau yra patraukti administracinėn atsakomybėn – gavę ir sumokėję baudas.
Šiandien apie tuos, kurie, pasak seniūnijos vadovų, nieko nedaro ir jau keleri metai ar visas dešimtmetis nežino, ką darys, ir net nenori suprasti, kad reikia tvarkytis. Tiek apleistų pastatų kaimynystėje įsikūrusius gyventojus, tiek kitus prieniečius ir miesto svečius tokia situacija glumina. „Sunku patikėti, kad šiais laikais taip gali būti. Iš tiesų, kaip pasakoje apie batuotą katiną, taip ir norisi sušukti: Kieno šie laukai?! Ar ne „markizo Karabaso“?! Ar ne?…“, – klausiame vieni kitų. Vien vienoje iš centrinių miesto gatvių, pavadintoje garbingu Jono Basanavičiaus, lietuvių tautinio atgimimo pradininko, vardu, – keturi apšiurę gyvenamieji namai ir keli apleisti sklypai. Pradėta ir apleista statyba, iškastoje duobėje jau miškelis auga. Pasak seniūnijos vadovų, aptvaras savininko pataisomas, tačiau menkiausio vėjo vis išvartomas. „Vasarą čia benamis guolį buvo susisukęs, o konteinerių „sanitarai“ rastą turtą rūšiuoja… Šis sklypelis įsigytas dar 2007 metų pabaigoje, o 2010 metais įsigytas ir šalia esantis sklypas“, – vardijo seniūnijos vadovai.
Pasak seniūno pavaduotojos, savininkas, kurio pavardė redakcijai žinoma, nuolat raginamas prižiūrėti gyvenamąjį namą ir J. Basanavičiaus g. Namo langai išdaužyti, tik plokšte užkalti, namo stogas ir lietaus latakai apaugę. „Miesto įvaizdį darko ir kita nuosavybė – prieš 16 metų suformuotas ir įsigytas sklypas, o nuo 2004 m. – ir jame esantys trys gyvenamieji namai su ūkiniu pastatu J. Basanavičiaus g. Čia butus nuomoja žmonės. Netoliese teka Revuonos upelis, auga didžiuliai gražūs medžiai – rojaus kampelis galėtų būti. Deja, gyventojai paplavas pila tiesiog į krūmus, nors visai šalia yra nuotekų tinklai. Tiesa, namų savininkas ne kartą žadėjo šiuos namus prijungti prie nuotekų tinklų. Visa aplinka virtusi šabakštynu, o mediniai pastatai seniai nedažyti“, – keliaujant kitų „pono“ turto objektų link pasakojo seniūnijos darbuotojai.
Panaši padėtis ir kituose šeimos, artimųjų bei giminaičių sklypuose. Nuolat apaugę menkaverčiais krūmais, nešienaujami arba per retai šienaujami Revuonos, Kęstučio bei Panemunės gatvėse esantys sklypai. „Negaila, kad žmonės turėjo galimybę įsigyti šiuos namus bei sklypus. Blogai, kad sklypų, pastatų savininkai pamiršo, jog turi ne tik teises į savo turtą bei teritoriją, bet ir pareigas“, – nedrausmingiems priminė I. Stasytienė, primindama, jog visi privalome laikytis bendro gyvenimo normų bei Savivaldybės tarybos sprendimais patvirtintų taisyklių reikalavimų. Ir ne tik – visi norime gyventi gražiame mieste. Tai pradėkime nuo savęs.
Parengus straipsnį spaudai paskambinome šio turto savininkui. Džiugu, kad žmogus nepuolė gintis, koneveikti „priekabiautojų“, o pripažino savo klaidas ir pažadėjo jas ištaisyti. Jis tikisi surasti vienam iš savo sklypų Basanavičiaus gatvėje pirkėją, bet iki tol aplinką turėtų sutvarkyti.
Kitą kartą pasižvalgysime ir po kitus objektus.
Roma Sinkevičiūtė (straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Prienų seniūnija)