Skaitytojai klausia. Darbuotojas dirba dviejose darbovietėse. Ar susirgęs jis gaus dvi nedarbingumo pašalpas ar tik vieną?
Į klausimą atsako Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyrius specialistė Danguolė Žagunienė
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas (žin., 2000, Nr. 111-3574) (toliau – Įstatymas) bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatai (Žin., 2001, Nr. 10-284) (toliau – Nuostatai) nurodo asmenis draudžiamus ligos ir motinystės socialiniu draudimu, nustato teisę į šio draudimo pašalpas, jų skyrimo, apskaičiavimo bei mokėjimo sąlygas.
Pagrindas skirti ligos pašalpą yra nedarbingumo pažymėjimas, išduotas pagal sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų patvirtintas Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų davimo taisykles.
Įstatymo 6 straipsnyje ir Nuostatų 5 punkte yra nurodoma, kad kompensuojamasis uždarbis, pagal kurį nustatomas ligos pašalpos dydis yra apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas , turėtas per paeiliui einančius 3 kalendorinius mėnesius, buvusius iki praeito kalendorinio mėnesio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo pradžios mėnesį.
Įstatymo 3 straipsnyje nurodoma, kad apdraustojo asmens draudžiamosios pajamos tai visos asmens pajamos nuo kurių buvo mokamos arba turėjo būti mokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos ligos ir motinystės socialiniam draudimui, šio įstatymo nustatytos ir apdraustajam priskaičiuotos ligos (įskaitantį darbdavio mokamas 2 pirmąsias ligos dienas), profesinės reabilitacijos, motinytės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba profesinės ligos pašalpos, mokamos vadovaujantis Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymu, taip pat priskaičiuotos nedarbo socialinio draudimo išmokos, mokamos vadovaujantis Nedarbo socialinio draudimo įstatymu.
Taigi darbuotojas, dirbantis keliose darbovietėse, dėl ligos tapęs nedarbingu (turintis nedarbingumo pažymėjimą) bei reikalingą ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą ir dėl to praradęs darbo pajamas gali gauti ligos pašalpą už jo laikinojo nedarbingumo laikotarpį, kuri bus apskaičiuota pagal jo visas draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 3 kalendorinius mėnesius, buvusius iki praeito kalendorinio mėnesio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo pradžios mėnesį.