Veiveriuose atidengta memorialinė lenta valsčiaus savanoriams (GALERIJA)

Rugsėjo 4 d. suėjo lygiai 65 metai, kai Kauno rajone, ties Pabartupio kaimu į pasalą pateko savo draugo vedamas kovotojas už Lietuvos laisvę, majoras (partizanų) Juozas Lukša-Daumantas.

 

Minint šią datą, į šv. Mišias už laisvės kovotojus Veiverių šv. Liudviko bažnyčioje susirinko gausus būrys veiveriškių, politinių kalinių bei tremtinių, šaulių, skautų, valdžios atstovų bei visų, norinčių pagerbti lietuvių, kovojusių už mūsų valstybės laisvę, atminimą.

 

Po šv. Mišių visi susirinko prie Veiverių parko, kurio viename iš pastatų veikia Veiverių krašto istorijos atminties muziejus, o jame – partizanui J. Lukšai-Daumantui skirta ekspozicija. Simboliškai ant šio pastato lauko sienos atidengta ir memorialinė lenta, kurioje paminėti Lietuvos laisvės kovotojai, žuvę 1919–1920 metų kovose už Tėvynės laisvę. Taip viename pastate susijungė dviejų, sunkiausių Lietuvos periodų laisvės kovotojų atminimas.

 

Memorialinė lenta su 118 laisvės kovotojų pavardėmis buvo parengta žymiai anksčiau, tačiau lentos fundatoriai ieškojo garbingesnės progos ją pakabinti ir iškilmingai atidengti. Tam pasirinkta iš tikrųjų svarbi data. Būtent J. Lukšos-Daumanto dėka išgarsėjęs Veiverių kraštas kaip vienas atkakliausių Sovietų Sąjungos režimo priešininkų susilaukė ypatingo Rusijos specialiųjų tarnybų dėmesio.

 

1949 m. J. Lukša-Daumantas gavo specialius įgaliojimus atstovauti įkurtam Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiui užsienyje ir išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas įgyti kovai reikalingos praktikos. 1950 m. grįžo į Lietuvą ir buvo paskirtas Ginkluotųjų pajėgų štabo Žvalgybos skyriaus viršininku. 1950 m. jam suteiktas Laisvės kovos karžygio garbės vardas, taip pat 1-ojo laipsnio Laisvės kovos kryžiaus apdovanojimas. Jau 1951 m. J. Lukšai-Daumantui suteiktas partizanų majoro laipsnis.

Deja, 1951 m. rugsėjo 4 d. J. Lukša-Daumantas, besiruošiantis sėkmingesnėms kovoms už savo artimųjų, krašto ir Tėvynės laisvę, kartu su jį lydinčiu draugu pateko į pasalą ir buvo sušaudytas. Jam buvo 30 metų. Laisvės kovotojas žuvo Veiverių pašonėje – ties Kauno rajone esančiu Pabartupio kaimu. Ši vieta iki šiol yra išlikusi kaip J. Lukšos-Daumanto bei visų laisvės kovotojų atminimo vieta ir yra gerai matoma važiuojant pro Pažėrus.

 

Praėjus 65 metams nuo J. Lukšos-Daumanto žūties, tylos minute pagerbti visi laisvės kovotojai, tarp jų ir kartu į kovą už laisvę stoję Juozo broliai – Jurgis, Stasys bei šiemet anapilin iškeliavęs Prienų miesto garbės pilietis Antanas. Pagerbti ir 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Veiverių valsčiaus savanoriai.

 

Praėjus beveik 100 metų nuo šių kovų, memorialinėje lentoje ant Veiverių krašto istorijos atminties muziejaus sienos surašytos net 118 laisvės kovotojų pavardės ir vardai, kai kiti miesteliai gali pasigirti tik keliais drąsiausiais savo krašto kovotojais. Veiverių kraštas jau 45-as, kuris tokia memorialine lenta pagerbė savo krašto laisvės kovotojų atminimą.

 

Pasak memorialinės lentos fundatorių, iš tiesų atliktas milžiniškas darbas, tačiau jis vertas rezultato. Tai – istorija. Anot visą laisvės kovotojo sąrašą surinkusio Viliaus Kavaliausko, daugelis šių kovotojų buvo nežinomi, pokario metais šeimose apie laisvės kovotojus giminėje nešnekėta, jų vardai neretai laikyti paslaptyje, tačiau dabar, kai atidengta jų atminimui skirta memorialinė lenta, gali paaiškėti, kad šių kovotojų šeimos, artimieji vis dar gyvi ir gyvena tame pačiame Veiverių krašte – tarp mūsų.

 

Ši memorialinė lenta, kuria pagerbtas laisvės kovotojų atminimas, atidengėta LR Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus, Prienų rajono savivaldybės tarybos nario Cezaro Pacevičiaus, žurnalisto, kolekcininko Viliaus Kavaliausko bei LPKTS Prienų filialo pirmininkės Dalytės Raslavičienės dėka. Lentą pašventino Veiverių šv. Liudviko parapijos klebonas kan. Kęstutis Vosylius.

 

Renginyje taip pat dalyvavo LR Seimo nariai Andrius Palionis ir Seimo narė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės Prienų 6-osios kuopos šauliai.

 

Susirinkusiesiems koncertavo Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės šauliai, Veiverių T. Žilinsko gimnazijos mažieji dainininkai, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro vokalinis ansamblis „Radasta“.

DSC_1748

galerija0906

1919-1920 metų Nepriklausomybės kovų
Veiverių valsčiaus
VYTIES KRYŽIAUS KAVALIERIAI
Vytautas Buragas
Juozas Cipkevičius
Pranas Gudynas
Antanas Kriščiūnas
Jonas Krušinskas
Jonas Kuklierius
Silvestras Leonas
Mikas Pažėra
Andrius Peškaitis
Vincas Raguckas
Juozas Ruseckas
Kazys Sprangauskas
Vincas Benešiūnas
Augustas Kybartas
Viktoras Bagurskas
Juozas Bendinskas
Andrius Benešiūnas
Juozas Skučas
Juozas Tulauskas
Juozas Ulevičius
Motiejus Urbonas
Jonas Veiverys
Aleksandras Žilinskas

SAVANORIAI
Jonas Adomavičius
Silvestras Ambrasas
Jonas Andruškevičius
Juozas Andziulis
Jonas Ašmenskas
Pranas Aukščiūnas
Juozas Baltrukonis
Kazys Baltrušis
Stasys Baltrušis
Juozas Barauskas
Kazys Barauskas
Kazys Bašinskas
Andrius Benešiūnas
Vincas Benešiūnas
Kazys Bernotas
Jonas Blažaitis
Juozas Blockis
Pranas Brundza
Juozas Černauskas
Jonas Čiupkevičius
Jurgis Daugėla
Kostas Daugelis
Andrius Genys
Juozas Giedraitis
Stasys Grabauskas
Juozas Greičius
Jonas Gudinas
Antanas Gudynas
Vincas Gustaitis
Juozas Jačunskis
Tomas Jankauskas
Stasys Jočionis
Jonas Kačergis
Andrius Kairaitis
Mykolas Keršis
Jonas Keršis-Studzinskas
Motiejus Kėvalas
Augustas Kybartas
Juozas Klimavičius
Juozas Komunickas
Jonas Krygeris
Antanas Kriščiūnas
Kazys Krutulis
Pranas Kulinskas
Stasys Lenčiauskas
Jonas Lukoševičius
Juozas Macijauskas
Erichas Mačkus
Antanas Marčiulionis
Mykolas Marčiulionis
Antanas Mickevičius
Juozas Tomas Mikalauskas
Juozas Mikalauskas
Liudas Mikalauskas
Juozas Naginionis
Motiejus Naginionis
Andrius Naudžius
Jonas Naudžius
Jurgis Naudžius
Juozas Navickas
Pranas Navickas
Kazys Paltanavičius
Jonas Paškevičius
Antanas Pauža
Jonas Pažėra, Jono
Jonas Pažėra, Motiejaus
Kazys Pažėra
Jurgis Pečkys
Jurgis Petkevičius
Juozas Pieteris
Adomas Povilaitis
Stasys Puzas
Simas Rakauskas
Petras Ramanauskas
Petras Ramutis
Stasys Rogevičius
Juozas Ruseckas
Motiejus Ruseckas
Antanas Saldaitis
Leonas Santockis
Benediktas Senkus
Juozas Skučas, Antano
Juozas Skučas, Mato
Kazys Skučas
Vytautas Statkus
Viktoras Sūnelaitis
Andrius Šliževičius
Juozas Šukaitis
Vincas Šukaitis
Kazys Tilindė
Juozas Tulauskas
Jonas Tutlys
Juozas Ulevičius
Vincas Urbanavičius
Motiejus Urbonas
Antanas Vainikonis
Jonas Vainikonis
Jonas Vaitkevičius
Juozas Varanauskas
Kazys Varkalas
Jonas Varžaitis
Antanas Veiveris
Motiejus Veiverys
Antanas Vencevičius
Aleksas Vyšniauskas
Jonas Vyšniauskas, Jono
Jonas Vyšniauskas, Mato
Juozas Vrubliauskas
Vladas Zavišas
Jonas Zienius
Antanas Žemaitis
Kazys Žilinskas
Juozas Žukauskas

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close