Pacientai neturėtų būti skatinami mokėti grynųjų pinigų ar kitaip materaliai prisidėti prie gydytojų gerovės

Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia susirūpinimą atsiradus pranešimams dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) rengiamo plano įteisinti materialias pacientų dovanas gydytojui. Anot VTEK atstovų, nuo į ligoninės kasą paciento anonimiškai sumokėtos padėkos būtų atskaitomi mokesčiai, gydymo įstaigos patirti administraciniai kaštai ir mėnesio pabaigoje gydytojui prie atlyginimo būtų išmokamas piniginis priedas. Jeigu šiam planui pritartų Sveikatos apsaugos ministerija, pirmiausia jis būtų įgyvendinamas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) įsitikinusi, jog siūloma sistema sukurtų didesnį atlyginimų netolygumą tarp atskirų specialybių medikų, neskatintų vienų mažiausių Europos Sąjungoje medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo bei dirbtinai atitolintų sprendimus dėl būtinų Lietuvos sveikatos sistemos strateginių pokyčių. Be to, VTEK siūlomame plane taip pat neužsimenama apie slaugytojus, slaugytojų padėjėjus – visus gydymo komandos narius, kasdien nuoširdžiai besirūpinančius ligonio sveikata.

Jaunųjų gydytojų nuomone, pacientai neturėtų būti skatinami mokėti grynųjų pinigų ar kitaip materaliai prisidėti prie gydytojų gerovės, kadangi kaip piliečiai, jie moka mokesčius valstybei. Pacientai, mokėdami įmokas į Privalomąjį sveikatos draudimo fondą išlaiko sveikatos apsaugos sistemą, todėl orus gydytojų atlyginimas turėtų būti Sveikatos apsaugos ministerijos ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) vadovų atsakomybė.

JGA griežtai pasisako prieš korupciją asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kuri yra prastai veikiančios sveikatos apsaugos sistemos pasekmė. Pripažįstama, kad didesnė sveikatos sistemos problema yra ne smulkioji korupcija gydytojo-paciento santykyje, o stambioji korupcija, kai sveikatos apsaugos sistemos lėšos neefektyviai valdomos, pavyzdžiui, neskaidriai vykdant viešuosius pirkimus. Korupcijos tema atliktos studijos įvardija, jog pagrindinės priežastys korupcijai sveikatos apsaugos sektoriuje yra (1) maži sveikatos priežiūros specialistų atlyginimai, (2) nepakankamas sveikatos apsaugos sistemos finansavimas ir neracionalus lėšų panaudojimas, (3) sveikatos priežiūros prieinamumo netolygumai, (4) visuomeninės normos ir kultūrinės tradicijos, (5) asmeninės naudos siekimas ir godumas bei (6) nepakankama kontrolė ir atsakomybė.

Vienintelis būdas užtikrinti medikų atsparumą korupcijai yra orūs sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų atlyginimai, kuriems lėšų turėtų atsirasti ASPĮ taikant gerosios valdysenos principus. Tam reikia nustatyti minimalius teikiamų paslaugų standartus, kurie leistų ASPĮ gauti didesnes lėšas teikiant aukštesnės kokybės paslaugas. Taip pat premijavimo sistemą derėtų sudaryti atsižvelgiant į medicinos darbuotojo darbo rezultatus: pacientų pasitenkinimą gydytojo darbu (kuris būtų išsiaiškinamas naudojant standartizuotus klausimynus), atliktų procedūrų/intervencijų skaičių, komplikacijų (ne)buvimą, lovadienių trukmę, gydytų sunkių, kompleksinių ligonių skaičių ir kt.

JGA bei Lietuvos medicinos studentų asociacija ir toliau kviečia visus sveikatos sistemos dalyvius imtis ryžtingų sprendimų užtikrinant skaidrią ir profesionalią sveikatos apsaugą Lietuvoje. Kartu su partneriais esame pateikę mūsų pasiūlymus, kaip galima veiksmingai mažinti korupcijos mastus Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje.

Spustelėję šią nuorodą galite susipažinti su rezoliucija dėl korupcijos prevencijos sveikatos apsaugos sektoriuje

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close