Žolinės šventė Birštono vienkiemyje

Žolinė – tai žmogaus ir gamtos šventė, kai dėkojame Dievui ir Žemei už išaugintą derlių. Tai gražus metas, kai gamtoje dar daug vasaros spalvų, kai iš vasaros kraitės ant žmonių stalo jau padėtos visos gėrybės.

Žolinės šventę jau daugelį metų gražiai švenčia Birštono vienkiemio bendruomenė, dalyvaujanti ir projekte „Etnokultūros tradicijų puoselėjimas Birštono savivaldybėje“.

 

Susirinkusius į sporto aikštę prie seniūnijos bendruomenės narius pasveikino renginio vedėja Beata Klimavičienė. Ji priminė ir kai kurias Žolinės tradicijas bei papročius, o bendruomenės dainininkai sakė, kad ir dainos visada labai svarbios – ir prie darbų, ir prie stalo.

Žolinė yra ne tik padėkos metas už naują derlių, ne tik gėlių ir vaisių bei daržovių šventinimas, bet religinė šventė – Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena.

Vedėja pasakojo, kad seniau šeimininkės Žolinės šventei iš naujo derliaus ruošdavo vaišes, į kurias kviesdavo gimines, bičiulius, ypač kaimynus, kurių pagalbos ir talkos ne kartą prisireikė, o rudens darbuose irgi reikės. Ji priminė, kad per Žolinę reikia linksmintis, vaišintis su kaimynais ir draugais, nes nuo senų senovės galioja posakis: „Kas per Žolinę neviešės ir nesilinksmins – tas visą amžių skurdžiai nugyvens“. O kas gi nori gyventi skurde…

Sveikinimo žodį tarė bendruomenės pirmininkas, Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Vytas Kederys, kuris pasveikino visus su švente, taip pat su Bendruomenių metais ir, pasidžiaugę žmonių aktyvumu, pasakojo, kad dabar pateikta paraiška projektui iš Socialinės ir darbo ministerijos lėšų (vertė – 8000 eurų) ir iš Žemės ūkio ministerijos skelbto projekto lėšų, iš kurių bus galima įsigyti 21 komplektą tautinių drabužių.

O kokia šventė be svečių? Į Birštono bendruomenę visada mielai atvyksta Seimo narys, visada puikiai įsiliejantis į bendrą šventinę nuotaiką Andrius Palionis su žmona Kristina.

Kaip visada Andrius atvyko ne tuščiomis – jis apdovanojo aktyviausias Birštono vienkiemio bendruomenės šeimas: Onutę ir Antaną Žiūkus, Editą ir Giedrių Baranauskus, Liną, Rimą ir Gabrielę Kamarauskus, Iloną ir Gintarą Diškevičius ir Agnės Buinickaitės šeimą.
Neatsiejama Žolinės dalis – lietuvių liaudies dainos, skirtos padėkoti Motinai Žemei už dosnumą, už išaugintus vaisius ir daržoves, taip pat liaudiški šokiai ir žaidimai, kuriuose linksminasi ir dalyvauja visi.

Birštono vienkiemio bendruomenė turi puikius vyrų ir moterų ansamblius, kurie moka senovinių dainų ir šokių, o bendruomenės šeimininkės kepa gardžias dzūkiškas bulvines bandas, kurias reikia valgyti su gausiu sprigučių užpilu ir varške, užgerti gira, paskanauti pyragų, sūrių ir dešrų.

Birštono vienkiemio bendruomenės žmonės laukia Žolinės ir jai ruošiasi – stengiasi gražiai sutvarkyti namų aplinką, pagražinti viešąsias erdves. Tai viena iš gražiausių šios gausios bendruomenės švenčių, pasipuošusi daugybe spalvingų žolynų, spindinčiomis žmonių šypsenomis bei puikia nuotaika.

O šventinę nuotaiką dar pagyvino jaunatviškas Kaišiadorių jaunimo folkloro kolektyvas „Žilvita“, vadovaujamas Laimos Morkūnienės. Folkloro kolektyvo nariai kartu su birštoniečiais šoko ir dainavo, mokė jaunimą dar nematytų ir nešoktų šokių bei dainų.

Po visų linksmybių buvo labai skanu valgyti visiems kartu karštas bandas, pyragus ir užsigerti gaivia gira. Tikras bendruomeniškumo jausmas apima susirinkus prie didelio ir gausaus stalo.

 DSCF4911

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close